Що робити, якщо вашу квартиру затопили: покрокова інструкція

Проживання в багатоповерхівці має як свої плюси, так і мінуси. І серед суттєвих недоліків - проживання під квартирою безвідповідальних сусідів, що посилює шанси бути затопленим. Залиття квартири здатне зіпсувати меблі і дорогі речі, звести до нуля хороший ремонт. А якщо залиття відбувається з носіїв гарячої води, то ще й принести шкоду здоров'ю.
 
Причини затоплення можуть бути найрізноманітнішими – від незакритого крана, серйозної поломки, прориву труб до таїння снігу через діряву кришу будинку. 
 
Майже кожен українець стикався із проблемою підтоплення власного житла; однак не всі знають, що мають право на компенсацію.
 
Незалежно від того, хто є винуватцем – ОСББ, ЖЕК чи сусіди – та за яких обставин стався неприємний інцидент, громадяни можуть вимагати відшкодування завданих збитків відповідно до статті 22 Цивільного кодексу України.
 
Порядок дій у такій складній життєвій ситуації наступний:
 
Для подачі позову до суду про відшкодування шкоди заподіяної затопленням квартири, в наявності необхідно мати такі документи: Акт про затоплення квартири, бажано з інформацією про причини затоплення; Документи, що підтверджують право власності або володіння квартирою; Висновок експерта про розмір збитку (на свій страх і ризик).
 
Що необхідно довести в суді при затопленні квартири.
 
Першим правовим питанням є визначення винуватця затоплення. Його можна знайти, встановивши причину.
 
Наступним значимим з юридичної точки зору завданням, є оцінка шкоди, яка підлягає відшкодуванню. Варто знати, що дані питання являються доволі суперечливими, для їх вирішення потрібно залучати спеціалістів.
 
Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України шкода, принесена власності фізичної (та юридичної) особи повинна бути відшкодованою в повному обсязі особою, яка її спричинила.
 
Статтею 383 Цивільного кодексу України з урахуванням обставин справи, суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка спричинила збитки, відшкодувати їх в натуральному вигляді (тобто відремонтувати зламану річ, чи зробити ремонт в затопленому приміщенні), або відшкодувати втрату в повному розмірі матеріально.
 
Проведення експертизи при залитті кватири.
 
Інколи справжню причину залиття може визначити тільки спеціаліст. Він також може допомогти вирахувати приблизну вартість відновлювального ремонту квартири/кімнати. Спеціалістом встановлюється вартість приміщення, ремонту та постраждалих меблів, побутової техніки до залиття. Це необхідно для визначення ціни позову. При цьому, потрібно мати на увазі, що оціночна вартість житла/постраждалого майна може бути оскаржена на суді відповідачем. В такому випадку судом додатково призначається оцінка та експертиза (будівельно-технічна та товарознавча). Тому особі, постраждалій від залиття необхідно не спішити з ремонтом, та не викидати пошкоджені залиттям речі.
 
Моральна шкода.
 
Окрім матеріальної шкоди Ви маєте право на заявлення до суду вимоги компенсації спричиненої Вам моральної шкоди, аргументуючи тим, що зазнали душевних страждань у зв'язку з протиправною поведінкою щодо Вас винуватця затоплення (тобто не бажає добровільно відшкодувати шкоду, ігнорує Ваші правомірні вимоги про таке відшкодування), а також душевних страждань у зв'язку із знищенням чи пошкодженням Вашого майна, що, можливо, призвели до погіршення стану Вашого здоров’я або членів сім’ї.
 

 

16 Лютого 2021 p. 10:38

Назад