ГоловнаНовини ЖКГГазопостачанняГазова директива ЄС може позбавити «Північний потік-2» половини газу

Газова директива ЄС може позбавити «Північний потік-2» половини газу

Поправки в газову директиву ЄС щодо "Північного пото-2" приведуть до того, що газопровід високою ймовірністю залишиться неповних як мінімум в перші кілька років експлуатації

Поправки в газову директиву ЄС щодо "Північного пото-2" приведуть до того, що газопровід високою ймовірністю залишиться неповних як мінімум в перші кілька років експлуатації. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням публікацію російського видання "Коммерсант".

Як зазначається в матеріалі, схвалений текст поправок до газової директиви ЄС передбачає, що у газопроводу повинен бути незалежний від "Газпрому" оператор (зараз це на 100% структура монополії Nord Stream-2 AG), а до потужностей повинні отримати доступ треті особи. Якщо створення незалежного оператора піддається реалізації, то доступ третіх осіб організувати неможливо, так як газ в російський кінець труби може подати тільки "Газпром" як єдина компанія, що має право на його експорт.

Теоретично "Газпром" може вирішити проблему, якщо "Північний потік-2" отримає виключення з правил ЄС. Німеччина, як країна ЄС, куди приходить газопровід, може укласти з Росією міжурядову угоду про такі винятки. Однак на практиці, як випливає з тексту поправок в газову директиву, такий шлях буде тривалим, складним і не обіцяє повного успіху.

У такому випадку за аналогією з газопроводом Opal Єврокомісія може заборонити "Газпрому" використовувати "Північний потік-2" більше ніж наполовину, залишивши іншу половину для потенційних "третіх осіб", які навряд чи коли-небудь з'являться.

На практиці це означає, що Німеччині доведеться заручитися підтримкою найбільших країн ЄС, як мінімум Франції та Італії, щоб виключення для "Північного потоку-2" були прийняті.

Як зазначається в матеріалі, "Газпром" вже подав сигнал про те, що компанія враховує можливі обмеження по "Північному потоку-2" і думає про нові газопроводах в Європу, які дозволили б відмовитися від українського транзитного маршруту. Глава компанії Олексій Міллер 14 лютого допустив будівництво "Турецького потоку-2" - цей газопровід, якщо буде реалізований, прийде в ЄС з Туреччини по суші, і поправки в газову директиву не створять для нього складнощів. Дві нові нитки через Чорне море загальною потужністю 32 млрд кубометрів в цілому відповідають половині технічної пропускної здатності "Північного потоку-2".

Нагадаємо, представники Європарламенту, Ради ЄС та Єврокомісії погодили проект поправок в газову директиву ЄС, що стосуються проекту "Північний потік-2".

Як повідомляло видання FAZ, поправки в газову директиву знизили ступінь політичного ризику, що виходить від проекту "Газпрому". Відповідно до досягнутої компромісом Німеччина зможе робити винятки з правил Євросоюзу для "Північного потоку-2" тільки після перевірки і схвалення їх Єврокомісією.

 

 
Коментарі (0)