29 Березня 2024 p.
Питання та відповіді
12345

Як домогтися укладення прямих договорів між власниками квартир і водоканалом? Чи можливо це, якщо водоканал не хоче? На які статті, закони можна посилатися? Це необхідно ОСББ для відходу від загальнобудинкового обліку. Зараз воду отримуємо на підставі договору водоканалу з ОСББ.

Законом України від 10.04.2014 р., №1198-7 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії» було внесено зміни до Закону «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», Закону «Про житлово-комунальні послуги», Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону «Про теплопостачання» та Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу».

Згідно із змінами до законодавчих актів, виконавцями послуг із централізованого водопостачання й водовідведення тепер будуть лише підприємства, які «провадять господарську діяльність із централізованого водопостачання та водовідведення», централізованого опалення і гарячого водопостачання — «суб’єкти господарювання з постачання теплової енергії». Договір на надання послуг із централізованого постачання холодної води, послуг із централізованого постачання гарячої води, послуг із водовідведення у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та виконавцями (наприклад, «Водоканалом») цих послуг. Тобто, виконавцями послуг будуть лише підприємства — природні монополісти.

Разом із тим, відповідно до Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» та інших нормативно-правових актів у цій сфері, визначено, що «виробник послуг із централізованого водопостачання та водовідведення надає послуги виключно до зовнішнього зрізу будинку», тобто без використання внутрішньобудинкових мереж. Таким чином автоматично створюється колізія між нормами чинного законодавства, що означатиме плутанину в застосуванні вказаних норм на практиц, крім того, новий закон не передбачає передавання функцій з обслуговування.

Також варто зазначити, що обслуговування внутрішньобудинкових мереж належить до складу утримання будинку та прибудинкової території і сплачується населенням у квитанції організації, яка за це відповідає (ОСББ або ЖЕК). Внутрішньобудинкові мережі є спільною сумісною власністю власників приміщень у будинку, і тільки вони мають право ними розпоряджатися. Новий закон не передбачає передавання функцій з обслуговування мереж водоканалам і теплоенерго і тому за гарячу воду у крані чи тепло у батареї монополіст відповідати на практиці ніколи не буде. Бачиться дуже складним момент доведення того факту, що винен виробник-виконавець, який подав теплоносій нижчої температури, а не ЖЕК чи ОСББ, який не відремонтував труби в будинку?

У тих випадках, коли підприємства-монополісти не є виконавцями, закон просто не буде спрацьовувати. Так, як він не дає прямих вказівок на припинення старих договорів чи скасування ухвал про призначення виконавців.

Тобто, задля укладання прямого договору між споживачем (Вами) та виконавцем (наприклад, «Водоканал») Ви можете посилатися на Закон України від 10.04.2014 р., № 1198-7 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії», однак, у відповідності до ст. 13 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків», відносини власників і управителя регулюються договором між ними, який укладається на основі Типового договору, форму якого затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Таким чином, Ви маєте переглянути свої відносини з управителем – ОСББ, а уже після цього займатися вирішенням питання щодо укладання договору з виконавцем послуг. 

Відправити
Друкувати
12345
Поставити питання (з 1 березня 2016 р не підтримується)
Ім’я: Ел. адреса:
Введіть символи: