ГоловнаІнтерв’юІнтерв’ю«Грошей ніколи не буде. Але простий розрахунок доводить - порятунок потопаючих справа їхніх рук», - Сергій Карелін

«Грошей ніколи не буде. Але простий розрахунок доводить - порятунок потопаючих справа їхніх рук», - Сергій Карелін

Проблему підвищення енергоефективності комунальних підприємств можна вирішити за допомогою методики «Експрес гідроенергетичного аналізу». Детальніше про це розповідає директор ПП «ГідроАвтоматизація» Сергій Карелін.

«Україна Комунальна» продовжує тримати руку на пульсі життя житлово-комунального господарства країни. Так, у минулому місяці під час проведення Всеукраїнської галузевої конференції «Механізми забезпечення водопостачання в кризовий період», ми зауважували на проблемах, з якими наразі стикаються водопостачальні підприємства, та спільно з керівниками водоканалів, представниками влади і бізнесу намагалися знайти шлях їхнього вирішення. Особлива увага приділялася енергетичним питанням, у тому числі і підвищенню енергоефекивності комунальних підприємств. Втім, іноді не потрібно винаходити велосипед. Як виявилося пізніше, в Україні вже почали для вирішення цієї проблеми використовувати методику «Експрес гідроенергетичного аналізу ефективності організації систем водопостачання та водовідведення». Це надбання спеціалістів ПП «ГідроАвтоматизація». Тож, «Україна Комунальна» вирішила поспілкуватися з директором підприємства Сергієм Кареліним, аби дізнатися більше про цю методику.

- Скажіть, будь ласка, як Ви прийшли до ідеї розробки методики аналізу енергоефективності?

- Перше бажання взятися за вивчення процесу підвищення енергоефективності у нас виникло ще на початку роботи з автоматизацій процесів управління насосного обладнання. Після перших виконаних робіт з реконструкцій та модернізацій насосних станцій нас дуже зацікавили результати, точніше – різниця в результатах після проведення робіт. Економія енерговитрат при використанні насосів могла складати від 20 до 80% від початкового значення – до реконструкцій. Оскільки навіть у проектних інститутах з великим досвідом проекти роблять окремі групи (електрична, сантехнічна, тощо), кожний підрозділ лише прив’язується до певної отриманої початкової інформації, ми вирішили піти далі – і дослідили в комплексі залежність результату реконструкції (модернізації) від прийнятих нами комплексних технічних рішень із гідравліки, механіки, енергетики та автоматизації. Через деякий час роботи ми і запропонували ринку власну методику  «Експрес-гідроенергетичний аналіз ефективності  організації систем водопостачання та водовідведення».

- Як на практиці Ваші теоретичні дослідження можуть бути використані підприємствами ЖКГ?

- Ми вже виконали чимало реконструкцій, які базувалися на попередніх розрахунках. Похибка інколи межує з похибкою надання вхідних даних комунальними підприємствами. Наведу один цікавий приклад. Ми теоретично розрахували одну з водонапірних насосних станцій, встановили станцію автоматичного управління з перетворювачем частоти «Danfoss» та протягом декількох діб знімали почасово покази параметрів системи водозабезпечення. У перші півтори доби – теоретичні розрахунки використаної потужності, ККД насосного агрегату, питомої потужності, розрахованої на перекачку 1 куб. м води відрізнялись від фактичних значень, які знімалися з засобів контролю – лічильників, датчиків, перетворювача частоти -  в середньому в межах 0-3%. Але через 1,5 доби теоретичні показники різко змінилися в межі 20-40% похибки. Після аналізу причини таких похибок з’ясувалося, що датчик тиску був встановлений у напірному колекторі (для коректної роботи системи, котра складається з двох насосів), а між місцем розташування датчика та насосом був замінений раніше не працюючий зворотній клапан, який  дав додатковий гідравлічний супротив у межах 10м (1кг), що і відобразилось на показниках всієї системи. І ця ситуація надихає нас на наступні досить цікаві кроки – будувати моделі аналізу діючих систем та попередження додаткових енерговитрат, які виникають: при некоректній роботі систем управління, за рахунок зменшення ККД насосних агрегатів, додаткових гідравлічних витрат, тощо.
 
 ОВКП «Дніпро-Кіровоград», ВНС м.Знам'янка

- Як Ви вираховуєте ефективність організації систем водопостачання та водовідведення?

Ми все частіше дистанційно вивчаємо об’єкти аналізу, без виїзду на місця, бо в цьому, як правило, немає потреби. По-перше: тому що всі системи аналогічні. По-друге: нас цікавить не зовнішній вигляд (це вже для наступного етапу – проектування), а сухі цифри, які характеризують роботу системи та енергоефективність її побудови.  При наявності опитувального листа, згідно яких наші клієнти надають достатню для аналізу інформацію, ми можемо впродовж 5 хв, користуючись цією методикою, прорахувати одну насосну станцію (будь то свердловина, станція підйому будь-якого рівня чи каналізаційна насосна станція), яка підлягає реконструкції для зменшення енерговитрат. І не менш важливо – визначити об’єкти з мінімальними термінами окупності інвестицій і відповідно – найбільшою економією енерговитрат. Хоча данні, які надають комунальні підприємства, інколи мають протиріччя. У такому разі без виїзду на об’єкт не обійтися. Деякі розрахунки, після яких виконані роботи та отримані результати - просто фантастичні: КП «Водоканал» м. Арциз, Одеська обл., ВНС,  економія енерговитрат склала - 70%, КП «Лубни-водоканал» м. Лубни, Полтавська обл., на трьох ПНС економія енерговитрат відповідно  – 48, 71, 76%, с. Рощахівка, Кіровоградська обл., свердловина - економія енерговитрат - 80%. І таких прикладів багато.

- Скільки коштують такі експрес-аналізи?

- Своїм клієнтам ми надаємо таку послугу безкоштовно. Але не завжди нашими рекомендаціями та розрахунками можуть скористатися інші. Дуже багато тонкощів і з обладнанням, і з його налаштуванням, і від кожної з них залежить результат. До прикладу, клієнт встановлює станції управління з перетворювачами частоти різних моделей, і результат – різний, бо  кожна техніка має свої можливості, в тому числі і - енергозберігаючі. Ще одна особливість запропонованих та розрахованих нами рішень – ми не надаємо перевагу певним виробникам насосного обладнання, ми керуємося виключно технологічними потребами та характеристиками, бо, найчастіше, виробники та їхні представники наввипередки пропонують комунальним підприємствам насоси саме тих виробників, які представляють їхні компанії. У нас трохи інший підхід – прогнозований результат, нас дійсно цікавить, і що також важливо  - оптимальне співвідношення «Ціна-Якість».

- Тож, у Вас стоїть черга за такими послугами?

- Знаєте, доходить до парадоксу.  Вираховую на одному з комунальних  підприємств  дуже цікавий об’єкт – насосну станцію з економією в межах 70%, на той час термін окупності – 3-4 місяці (зараз збільшився за рахунок досить високого курсу валют). Пропоную клієнту співпрацювати, але відповідь, м’яко кажучи, засмучує – немає грошей. У такому випадку, на моє глибоке переконання, грошей, можливо, і ніколи не буде. Але елементарний розрахунок доводить - порятунок потопаючих справа рук самих потопаючих. В Європі взагалі вважається проект рентабельним, якщо мова йде про 3-5 років окупності. Як на мене – набагато цікавіше знайти технічні рішення для окупності в межах 1 року. А далі – фактичний чистий прибуток.  І таких клієнтів досить часто нам вдається знаходити.
 
Якщо виникли додаткові запитання, їх можна поставити особисто Сергію Кареліну за телефоном: +38(067) 520-34-88 або надіслати за електронною адресою: skarelin@ukr.net
Опитувальний лист знаходиться на сайті ПП «ГідроАвтоматизація»: hydro-ua.com.ua

Матеріал розміщено на партнерських засадах

 
спілкувалася Євгенія Володіна 
 
Коментарі (5)
Sergiy3
14 Січня 2015 p. 12:09
Відповідь на останнє питання в черговий раз підтверджує необхідність не декларування ,а першочергового створення законодавчого механізму стимулювання енергоефективності не залежного від рішення чиновника або регулятора.
Владимир4
16 Січня 2015 p. 18:07
Хотелось бы понять каким таким образом , а то национальный регулятор у нас независимый орган , но решения самостоятельно не принимал и не будет принимать , законы есть да вот беда выполнять ни кто не спешит .
Sergiy3
17 Січня 2015 p. 08:51
В тому то й біда, що механізму ЕСКО немає. Ще в 2000 році в Програмі.....затвердженій від 27 червня 2000 р.постановою КМУ №1040 розписані були необхідні законодавчі зміни.Та хто ж Їх прийме, поки в ВР сидить газове лобі.
Коля Пухов1
24 Січня 2015 p. 21:49
(Передрук): Підвищення цін -- це знецінення грошей. А знецінення грошей -- це наглий грабунок громадян державою, оскільки вона друкує гроші. Під словом "держава" тут мається на увазі її керманичі. Сьогодні ви за певну суму національних грошей можете купити певну кількість товарів або послуг, завтра за ту саму суму грошей -- купити можете вже менше, післязавтра за цю ж суму -- ще менше і т.д. Хто кожен раз вам зменшує кількість купованого за одну й ту саму суму грошей? Знецінення грошей певної країни (країн) автоматично підвищує ціну грошей тих країн, де не було знецінення. Важко обманути одну окремо взяту адекватну людину, але обманути майже усіх зразу, виявляється, дуже легко. Наприклад, тією ж інфляцією.
Владимир3
24 Січня 2015 p. 23:52
Молодец Коля , сказал как отрезал .