ГоловнаПублікаціїІнфографікаІнфографіка: які зміни очікуються у новому трудовому кодексі

Інфографіка: які зміни очікуються у новому трудовому кодексі

Про оновлення трудового законодавства говорили протягом всіх років незалежності країни, у парламенті навіть з’являлися законопроєкт, які так і не були проголосовані, оскільки депутати не могли знайти спільну мову
На сайті Верховної ради з’явився текст урядового законопроекту, який має замінити чинний ще з радянських часів Трудовий кодекс України. Про оновлення трудового законодавства говорили протягом всіх років незалежності країни, у парламенті навіть з’являлися законопроекти, які так і не були проголосовані, оскільки депутати не могли знайти спільну мову.
 
«Слово і Діло» проаналізувало, які нововведення пропонуються в ініціативі Кабміну Гончарука, що має назву проєкт Закону «Про працю».
 
У разі ухвалення законопроекту паперові трудові книжки роздадуть робітникам, а підставою для виникнення трудових відносин стане винятково трудовий договір. Він укладатиметься тільки в письмовій формі або в електронному вигляді з цифровим підписом.
 
Для працівників
 
У новому трудовому законодавстві пропонують багато новацій, але збережуться основи трудових відносин.
 
Для більшості працівників незмінною залишається тривалість робочого часу – 40 годин протягом кожних 7 днів. Право на гнучкий графік роботи надається за згодою. Час відпочинку між робочими змінами має бути щонайменше 12 годин кожні 24 год.
 
Щорічна основна оплачувана відпустка надається тривалістю від 24 календарних днів за кожен відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.
 
Збільшиться тривалість відпустки за власний рахунок з 15 до 30 днів на рік. Скоротяться обов’язкові вихідні дні – до 24 годин за кожний 7-денний період.
 
Трудові книжки переведуть у цифровий формат. Поки що достеменно невідомо, хто буде адмініструвати цю частину та в разі чого нести відповідальність, скажімо, за втрачені цифрові дані та чи буде можливість потім їх якось відновити.
 
Оплата лікарняного до 5 днів здійснюватиметься за рахунок роботодавця, з 6–го дня до завершення періоду хвороби – за державний кошт.
 
За понаднормові роботи платитимуть на 20% більше, ніж за ставку (коли перевищена тривалість зміни та робочого дня оплачуються у підвищеному розмірі, визначеному трудовим або колективним договором).
 
Для жінок, які перебувають у декретній відпустці строком до 3-х років, має бути гарантовано збереження місця роботи. За бажанням жінка може працювати з дому за гнучким графіком. Крім того, жінкам з дітьми віком до 3 років дозволять працювати вночі.
 
Люди з інвалідністю та пенсіонери, які можуть та хочуть працювати, отримають можливість працювати в домашніх умовах або за зручним графіком.
 
З-понад найбільш очікуваних новацій – гнучкий режим робочого часу, дистанційна (надомна) робота. Розмір оплати за роботу у вихідні дні встановлюватиметься трудовим договором, а не імперативно оплачуватиметься в подвійному розмірі.
 
Працівники матимуть право звільнитись за власним бажанням, але повинні попереджати про це роботодавця щонайменше за 2 тижні.
 
Для роботодавців
 
Найбільшою поблажкою для роботодавців у новому трудовому законодавстві можна назвати пропозицію надати право звільняти працівника з власної ініціативи і практично без явних підстав. Щоправда, роботодавець повинен попередити робітника про звільнення у визначені терміни ( від 15 до 90 діб залежно від того, скільки часу працює співробітник на цьому місці роботи).
 
Законопроектом пропонується надати можливість роботодавцю звільнити робітника не очікуючи, за умови виплати компенсації.
 
У новому законодавстві прописані антидискримінаційні норми. Зокрема, забороняється чинити тиск на працівників через колір шкіри, політичні та релігійні переконання, стать, сексуальну орієнтацію, вік, стан здоров'я, вагітність, інвалідність.
 
Також роботодавцям заборонено примушувати працівника до розірвання трудового договору з його ініціативи проти його волі завдяки: мобінгу працівників, психологічному та економічному тиску, створенню нестерпних умов праці, умисному, систематичному та необґрунтованому нерівномірному розподілу навантаження і завдань між працівниками, що виконують аналогічну роботу, нерівну оплату праці за аналогічну працю.
 
Звільнити робітника можна, якщо він двічі порушив умови трудового договору протягом 180 днів; працівника, який не з’являвся на роботі понад 4 місяці поспіль або 150 днів протягом робочого року внаслідок тимчасової непрацездатності, не враховуючи відпустку з вагітності та пологів; працівника, що відсутній на роботі понад 10 робочих днів поспіль, який не повідомив роботодавця про причини відсутності.
 
Заборонено звільняти з ініціативи роботодавця лише вагітних, за умови, що підприємство не ліквідується.
 
При звільненні роботодавець має компенсувати невикористану щорічну відпустку лише за поточний і попередній робочі роки. Якщо цей законопроект ухвалять, роботодавець повинен буде впродовж 3 місяців видати працівникам трудові книжки та впродовж 1 року укласти письмові трудові договори з працівниками.
 

 
Коментарі (1)
Коля Пухов
15 Січня 2020 p. 23:56
Нічого не сказано про таке поширене явище, як "ліквідація держустанови (держпідприємства)". Адже тоді усіх працівників звільняють без права поновлення на роботі. Велика армія безробітних виникла в Україні саме завдяки цьому шахрайству від держави.