ГоловнаПублікаціїТарифи ЖКГПобутові хитрощі «уріжуть» газоспоживання

Побутові хитрощі «уріжуть» газоспоживання

В умовах підвищення тарифів на «блакитне» паливо українцям - і «щасливим володарям» субсидій, і тим, кому пільги не передбачаються, - варто замислитися над скороченням газоспоживання. Доцільними будуть і побутові хитрощі.

Поряд із підвищенням тарифів на електроенергію, з 1 квітня в Україні також зросли роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення. Відповідне рішення закріплене постановою №583 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.

Так, вартість газу, який використовується українцями для приготування їжі та/або підігріву води, у «травневих» платіжках становитиме 7,188 грн за 1 куб. м. Ціна «блакитного» палива для індивідуального опалення або комплексного споживання (індивідуальне опалення, приготування їжі та/або підігрів води) у період з 1 травня по 30 вересня також коштуватиме 7,188 грн за 1 куб. м, у період з 1 жовтня по 30 квітня за обсяг, спожитий до 200 куб. м природного газу на місяць сплачуватиметься 3,6 грн за 1 куб. м; за обсяг, спожитий понад 200 куб. м природного газу на місяць, – 7,188 грн за 1 куб. м. 
 
Таким чином мінімальна вартість «блакитного» палива зросте в 3,3 рази. Зауважимо, до 1 квітня поточного року, у разі використання природного газу для приготування їжі та/або підігріву води у багатоквартирних будинках за відсутності газових лічильників, ціна складала 1,2 грн за 1 куб. м.
 
Відповідне підвищення цін на природний газ для потреб населення пов’язане з виконанням вимог Міжнародного валютного фонду щодо надання Україні 12,35 млрд SDR (близько 17,5 млрд дол, або 15,5 млрд євро) в рамках чотирирічної програми розширеного фінансування (EFF). 
 
При цьому уряд запевняє, що малозабезпечені верстви населення державі вдасться забезпечити субсидіями на оплату житлово-комунальних послуг в умовах підвищення тарифів на них. Як неодноразово наголошували Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк та Міністр фінансів Наталія Яресько, на ці цілі з державного бюджету виділять 24 млрд грн, а у середнього класу, який не отримає пільги, є ще час до початку опалювального сезону, щоб подумати про скорочення енергоспоживання.
 
«Люди отримають платіжки, оцінять нові тарифи і влітку утеплять стіни, поміняють котли, щоб підготуватися до майбутньої зими», - у свою чергу зазначав Міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин.
 
Отже, яким чином українці можуть скоротити своє газоспоживання?
 
Як і у випадку зі світлом, перш за все, варто встановити лічильники. Сума, сплачена за показниками лічильника, завжди менша, ніж за середніми показниками, тому що йде оплата безпосередньо спожитого палива. 
 
 
Окрім цього, є прості рекомендації щодо економії газу в квартирі і в приватному будинку. Все залежить від того, для чого використовується «блакитне» паливо.
 
Так, щоб зекономити газ, який використовується для приготування їжі, потрібно готувати на такій потужності пальника, яка необхідна для обраної страви, після закипання вогонь треба зменшити у два рази. 
 
При цьому не зайвим буде пам’ятати, що найбільша температура - на кінчиках полум'я, тому не варто дозволяти газу виходити за межі каструлі чи сковороди. Це шкодить і посуду, і родинному бюджету. 
 
Окрім того, краще використовувати якісний посуд, адже для нагрівання посуду з викривленим дном чи нагаром потрібно на 6% більше енергії. 
 
Також варто спробувати рідше готувати малооб'ємні страви в газовій духовці. До прикладу, декілька яблук чи картоплин можна спекти і у мікрохвильовій пічці.
 
У випадку, якщо газ використовується для нагрівання води, необхідно встановити автоматичний котел. Котел з електрозапалом буде вмикати газ лише тоді, коли це потрібно. 
 
При цьому не зайвим буде запастися економічною душовою насадкою і намагатися приймати душ, а не повну ванну. Це зекономить не лише газ, а й воду.
 
Якщо газ використовується для опалення, потрібно дійсно починати утеплювати житло: стіни, горище, вікна, двері, підлогу.
 
Поряд з цим варто пам’ятати, що ніщо не має перекривати дорогу теплу. Радіаторні екрани, довгі штори чи жалюзі, невдало розставленні меблі та інші речі, розташовані перед радіаторами, поглинають до 20% теплової енергії. Також забирають до 20% тепла декоративні панелі на батареях. 
 
 
Збереженню тепла сприятиме перефарбування батарей у темний колір. Зокрема, батарея з темною поверхнею підвищує тепловіддачу приблизно на 10%. Такий же ефект має наклеювання фольги по обидві сторони ДСП та розміщення на стіні за батареєю.  Це підвищить тепловіддачу радіатора на 20%. При цьому витрати на опалення приміщення зменшуються на 4%.
 
Добре утепливши оселю, потрібно не забувати, що температуру у приміщенні необхідно контролювати. Оптимальна  для здоров’я людини температура – 18 градусів.  1 градус збільшує втрати теплової енергії на 6% або перевитрати енергоносія на 4-8%. Стати в пригоді при регулюванні температури може встановлення терморегуляторів на батареях, або ж зменшення опалення, коли нікого немає вдома. 
 
Якщо це реально, звісно, краще також використовувати й альтернативні джерела опалення. До прикладу, опалювати оселю дровами. Якщо це неможливо - встановіть економічний газовий конденсаційний котел.
 
Якщо вжити хоча б половину з наведених заходів, економія на «блакитному» паливі становитиме близько 25-30%. Звісно, можна говорити, що таке заощадження родинний бюджет суттєво не врятує, та і також потребує грошових витрат, одначе, коли мова йде про тисячі гривень лише за газ, про зменшення енергоспоживання варто замислитися.
 
 
Катерина Ляшевська
 
Коментарі (0)