ГоловнаПублікаціїАналітика Роз’яснення Мінрегіону: о захисті прав споживачів у нових договорах із виконавцями ЖКП

Роз’яснення Мінрегіону: о захисті прав споживачів у нових договорах із виконавцями ЖКП

Про захист прав споживачів у нових договорах із виконавцями житлово-комунальних послуг – роз’яснення Мінрегіону
Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 7 червня 2018 року № 2189-VIII (далі – Закон) передбачає надання житлово-комунальних послуг виключно на договірних засадах між виконавцями та споживачами послуг. Договори про надання послуг регулюють відносини між сторонами та визначають їх права та обов’язки. Про те, як захистити свої права споживачів та як це регулюватиметься у договорі про надання послуг читайте у  роз’ясненні Мінрегіону.
 
Відповідно до Закону споживачі житлово-комунальних послуг зобов’язані укласти нові договори з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електроенергії та природного газу) за кожним видом комунальної послуги.
 
Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами.
 
Зміни у Законі України «Про житлово-комунальні послуги» через заходи щодо запобігання виникненню та поширенню COVID-19
 
У зв’язку зі встановленим Кабінетом Міністрів України карантином та змінами передбаченими Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540-IX від 30 березня 2020 року, споживачі житлово-комунальних послуг зобов’язані укласти договори з виконавцями комунальних послуг не пізніш як протягом п’яти місяців з дня завершення карантину.
 
Договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію даного Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.
 
Якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
 
Права споживачів житлово-комунальних послуг визначені у Законі України «Про житлово-комунальні послуги»
 
Споживач житлово-комунальних послуг має право:
 • одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно з умовами укладених договорів;
 • безоплатно одержувати від виконавця житлово-комунальних послуг інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги;
 • на відшкодування збитків, завданих його майну, шкоди, заподіяної його життю або здоров’ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг;
 • на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості;
 • на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг;
 • складати та підписувати акти-претензії у зв’язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг;
 • розірвати договір про надання комунальної послуги, попередивши про це виконавця відповідної комунальної послуги не менш як за два місяці до дати розірвання договору, за умови допуску виконавця для здійснення технічного припинення надання відповідної послуги тощо.
Більше про права та обов’язки споживачів читайте у нашому роз’ясненні «Що варто знати про свої права та обов’язки споживачам житлово-комунальних послуг».
 
Захист прав споживачів житлово-комунальних послуг
 
У договорі про надання послуги, який складається відповідно до правил надання послуги та типового договору чітко визначено перелік прав та обов’язків сторін, які є невід’ємним додатком такого договору. Це дає змогу визначити сфери відповідальності виконавця послуги та зобов’язати споживачів дотримуватися визначених правил. У договорі також визначено ціну та порядок оплати послуги, а також доступ виконавця до приміщень будинку.
 
Інформацію, пов’язану з виконанням такого договору, виконавець зобов’язаний доводити до відома споживачів шляхом розміщення відповідних інформаційних матеріалів на визначених у цьому договорі ресурсах.
 
Про правила надання житлово-комунальних послуг та їх типові договори читайте за посиланнями:
 
 1. Постанова Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 р. №712 «Про затвердження Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком»
 2. Постанова Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. №690 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення»
 3. Постанова Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії»
 4. Постанова Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 р. №1070 «Про затвердження Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами»
 5. Постанова Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. №1182 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових договорів про надання послуги з постачання гарячої води»
Одним з дієвих інструментів захисту прав споживача є складання акту-претензії, що регламентується Законом України «Про житлово-комунальні послуги». В разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг чи його представника для перевірки кількості та якості наданих послуг. Для того, щоб засвідчити факт ненадання послуг, або надання неякісних послуг потрібно скласти у письмовій формі відповідний акт. Чинним законодавством визначено порядок складання актів-претензій та їх подання виконавцеві послуг. Тільки такі претензії будуть прийняті виконавцем або судом у якості доказів.
 

Відповідно до статті 16 Закону захист прав споживачів житлово-комунальних послуг здійснює уповноважений центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду за дотриманням законодавства про захист прав споживачів – Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.   Зразок скарги про порушення прав споживача розміщено на сайті Держпродспоживслужби. 

 
Коментарі (1)
Коля Пухов
16 Травня 2020 p. 18:32
Відключення централізованого гарячого водопостачання під час епідемії та карантину - це надто небезпечно, і може призвести до збільшення кількості хворих.