ГоловнаПублікаціїСтатистикаТарифи на ЖКП ведуть українців до боргової ями

Тарифи на ЖКП ведуть українців до боргової ями

За останні місяці знизився рівень оплати за житлово-комунальні послуги. Якщо і надалі тарифи підвищуватимуться, а доходи населення не зростатимуть, більш ніж ймовірно про можливість несплати за ЖКП замислиться ще більше українців.
Впродовж останніх місяців в Україні стрімко погіршується рівень оплати за житлово-комунальні послуги серед населення, відповідно примножується заборгованість.
 
Так, за даними Державної служби статистики, які були оприлюднені на сайті відомства за день до Нового року, протягом 11 місяців 2014 року (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь) населенням країни було сплачено за ЖКП 31,6 млрд грн. Це 93,9% нарахованих за цей період сум. Нижчий рівень оплати за житлово-комунальні послуги протягом 2014 року був хіба на його початку. До прикладу, у січні населення сплатило 78,6% нарахованих за цей період сум. 
 
При цьому зауважимо, борги українців за ЖКП впродовж січня-листопада 2014 року зросли до 13,696 млрд грн. Це вже зараз на 1,2 млрд грн більше ніж за підсумками 12 місяців 2013 року з урахуванням АРК і м. Севастополь. Нагадаємо, тоді населення заборгувало за житлово-комунальні послуги 12,53 млрд грн.
 
Примітно, поки рекордно у 2014 році, українці примудрилися не сплатити майже 2 млрд грн у листопаді. За 11й місяць заборгованість населення з оплати ЖКП збільшилась, порівняно з жовтнем на 16,1%, тоді як у жовтні приріст боргів, порівняно з вереснем, спостерігався на рівні 6,7% і становив – 11,795 млрд грн. Цікаво, що нарощувати заборгованість українці почали з серпня 2014 року, до того часу – з березня – спостерігався зворотний процес: рівень оплати за житлово-комунальні послуги перевищував 100% нарахованих сум і борги населення танули. 
 
Загалом, у листопаді, порівняно з жовтнем, серед усіх житлово-комунальних послуг українці почали більше боргувати за газ (на 2,6%), опалення та гарячу воду (на 2,7%). Борг за 3 місяці і більше мали: за централізоване опалення та гаряче водопостачання – 27,3% власників особових рахунків (у жовтні – 24,6%), утримання будинків і споруд та прибудинкових територій – 23,3% (у жовтні - 22,9%), вивезення побутових відходів – 23,0% (у жовтні - 22,4%), газопостачання – 22,3% (у жовтні – 19,7%), централізоване водопостачання та водовідведення – 21,2% (у жовтні – 21%).
 
Окремо підкреслимо, впродовж січня–листопада 2014 року населенням було сплачено за електроенергію 9,6 млрд грн (116,5% нарахованих за цей період сум). Тож, заборгованість із оплати за світло на кінець листопада 2014 року становила 2,57 млрд грн. Це означає, що за результатами 11 місяців українцям вдалося скоротити заборгованість за електроенергію майже на 400 млн грн. Нагадаємо, на 1 січня 2014 року заборгованість за світло становила 2,9 млрд грн. 
 
Зауважимо, що найнижчий рівень оплати за житлово-комунальні послуги протягом 11 місяців 2014 року з травня фіксується у Донецькій, Луганській та Харківській областях.
 
Така тенденція розрахунків за ЖКП серед населення впродовж січня-листопада, перш за все, пояснюється підвищенням тарифів.
 
Нагадаємо, з 1 травня в Україні майже на 60% зросли тарифи на газ для потреб населення. До цього вартість «блакитного» палива не змінювалася з серпня 2010 року. Мінімальний тариф становив 720 грн за тис. куб. м. До того ж, вартість газу для населення і надалі зростатиме протягом наступних трьох років. Переглянути газові тарифи урядом заплановано на 2015 рік - на 40%, 2016-й - на 20% і 2017й - на 20%. 
Із 1 липня збільшилися тарифи на теплову енергію для населення. У середньому по країні їхній приріст склав 40%. А з 21 листопада українці почали платити за тепло ще більше - набула чинності постанова НКРЕКП №146 «Про встановлення тарифів на послуги централізованого опалення і послуги з централізованого постачання гарячої води, які надаються населенню суб'єктами господарювання, що є виконавцями цих послуг». Згідно з нею, в середньому, вартість тепла в розрахунку на 1 кв. м становить 10-11 грн. Тобто вартість опалення двокімнатної «хрущовки» прогнозовано складе 500 гривень на місяць. Окрім того, якщо раніше українці платили за опалення протягом всього року, навіть у теплу пору, коли послуги з опалення не надавалися, тепер, згідно з рішенням НКРЕКП, плата за опалення здійснюється лише за фактом надання послуг - протягом шести місяців.
 
Тож, повертаючись до даних Держстату, стає зрозуміло, чому з серпня українці почали нарощувати заборгованість за ЖКП, а у листопаді вона сягнула найбільших позначок. Станом на кінець листопада 2014 року, середні нарахування за ЖКП на одного власника особового рахунку, порівняно з відповідним періодом 2013 року, збільшились на 31% і з урахуванням електроенергії (із розрахунку 150 кВт•год) становили 575,4 грн. Та й із 20 жовтня урядом було дане «добро» на старт опалювального сезону. Натомість тарифи на електроенергію кілька разів оптимізовували на користь споживачів.
 
При цьому також варто зважити, що загалом життя в Україні поступово, з березня 2014 року, стало суттєво дорожчим, а рівень доходів населення, попри позитивну динаміку порівняно з 2013 роком, бажає кращого. За інформацією Держстату, у ІІІ кварталі 2014 року, порівняно з відповідним періодом попереднього року, номінальні доходи населення зросли на 4,3%. Наявний дохід, який може бути використаний населенням на придбання товарів та послуг, збільшився на 4,4%, а реальний наявний, визначений з урахуванням цінового фактору, зменшився на 9%. Витрати населення у цей період, порівняно з аналогічним періодом попереднього року, збільшились на 2,2%. 
 
Зауважимо, українці ще у серпні 2014 року били на сполох, що у зв’язку з підвищенням тарифів на житлово-комунальні послуги ледь зводять кінці з кінцями. За результатами опитування, яке «У.К.» проводила у той час, на цьому наголосило 82% респондентів. 56% з них ствердили, що з кожним підвищенням тарифів на ЖКП їм стає важче знаходити кошти на оплату, решта, 25%, зауважили, що якщо вартість ЖКП буде зростати і в подальшому, то вони припинять оплачувати рахунки. При цьому цікаво, що лише 2%  повідомили, що користуватимуться субсидією.
За даними Держстату, у січні–листопаді 2014 року за субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулося 1,36 млн сімей, що на 14% менше ніж у січні–листопаді 2013 року. Призначено субсидії -1,14 млн сімей, що становило 83,8% від загальної кількості родин, які звернулися за субсидіями. Порівняно з відповідним періодом 2013 року кількість родин, яким призначено субсидії, зменшилась на 22,9%.
 
Українці пояснювали таке небажання стояти в черзі за субсидіями тим, що комусь вона не передбачена, хтось не вірить в те, що держава дійсно має кошти на подібні програми, дехто вважав, що більше допоможе економія ресурсів.
 
Також підкреслимо, на рівні розрахунку за житлово-комунальні послуги у Донецькій та Луганській областях, окрім переліченого, позначився їхній «особливий статус». Через бойові дії частина населення регіону часто-густо не отримувала тих чи інших послуг, подекуди не мала де їх оплатити, а то і взагалі за що. 
 
Таким чином, якщо уряд і надалі продовжуватиме іти шляхом підвищення тарифів, доходи населення не зростатимуть, а «східне» питання не вирішиться, більш ніж ймовірно, що найближчим часом про можливість несплати за ЖКП замислиться ще більше українців, адже ситуація виходить на рівень, коли, грубо кажучи, потрібно обирати між теплом і ситістю. 
 
 
 
Коментарі (3)
Наталія
08 Січня 2015 p. 12:40
Да.долги растут. Предлагаемая монетизация выплаты субсидий и льгот приведет к еще большим долгам,т.к.люди получив на руки суммы помощи от государства,будут тратить на свои нужды - лекарства, врачей,детей, просто купить что-то поесть и одеться. Это при нынешнем убожестве существования пенсионеров и большинства людей, даже если они имеют зарплату. Кому мешает система выплат субсидий и льгот на банковские счета ЖЕКов и ОСББ? Ведь сейчас, чтобы назначить субсидию, к каждому кандидату в дом приходит комиссия и проверяет уровень жизни такого человека. И не дай Бог! в квартире претендента на субсидию установлены новые окна, есть компьютер, современный ЖК телевизор - все это ведет к отказу на выделение субсидии. А ведь люди до этого тоже жили и успели перед пенсией сделать ремонт, телевизор могли подарить родные на юбилей(бывает и такое! даже ученики могут собраться и порадовать своего старенького учителя или учительницу).Надо таким людям оправдываться - почему они не живут в полном мраке. А если люди просто одиноки? Но при этом платятся миллионы из пенсионного фонда на метро и общественному транспорту, когда огромное количество пенсионеров никогда не пользуется метро или троллебусом-трамваем-автобусом - их жизнь протекает, даже в Киеве, в отдаленном районе где нет метро, а все магазины в 10мин ходьбы. Сколько пенсионеров просто сидят дома и не выходят.Почему не вернуть эти суммы в пенсии(пусть даже небольшие), а люди сами будут решать - ехать им или просто прогуляться?!Или купить немного масла на хлеб.....
Коля Пухов
09 Січня 2015 p. 22:04
Думаю, що по великому рахунку, державі вигідно, щоб мешканці, не маючи змоги сплатити за комуналку, влазили у борги. Тоді держава виселяє неплатників на вулицю (фактично, вбиває своїх громадян) і продає квартири або здає в оренду. Це набагато вигідніше, ніж отримання квартплати.
Sergiy
12 Січня 2015 p. 09:34
Як мінімум борги ростуть із-за тих хто не оформив субсидію. Частині із них держава винна вклади СРСР.От і треба використати ті вклади для погашення боргів та часткових розрахунків за комуналку.А раз татаромонголи не признають договорів з Україною, то необхідно вирішувати з ними денонсації договорів, згідно яких коштами вкладів в РУБЛЯХ мешканців України вони скористалися.