ГоловнаПублікаціїТеплоенергетикаУкраїна віддаляє надії на вихід з енергетичної кризи

Україна віддаляє надії на вихід з енергетичної кризи

Які проблеми виникли в України з поставками твердого палива, як уряд планує їх вирішувати та «вугільні» прогнози експерта енергоринку, – про це сьогодні у щотижневому огляді новин «України Комунальної».

На тижні, що минає, в Україні загострилася ситуація з поставками вугілля. Це пов’язано з тим, що Південна Африканська Республіка заявила – вона більше не зацікавлена у продажі «чорного золота» Україні. Постачальник з ПАР Steel Mont відмовляється підписувати нову угоду на поставки твердого палива з компанією «Укрінтеренерго». Директор підприємства Володимир Зіневич, розповів, що причиною розриву співпраці стали перевірки, які розпочалися в Україні з боку Генеральної прокуратури.

«На сьогоднішній момент у нас є підписана специфікація на 500 тисяч тонн. Більше трейдер (Steel Mont, - ред.) не хоче мати справ. Йому зараз доводиться вирішувати дуже складні репутаційні питання з банком, зі своїми партнерами, інститутами... Для таких компаній, які займаються міжнародною торгівлею, репутаційні ризики вкрай важливі», - заявив пан Зіневич. Він зазначив, що ціна третьої специфікації (поставка 500 тис. тонн) становить близько 50 млн гривень.
 
 
Про вугільну проблему чиновники говорили 12 листопада на засіданні уряду. Її можна було б вирішити шляхом закупки «чорного золота» у інших країн-постачальників. Проте, це дорого, до того ж, на укладення контрактів з ними підуть місяці, що може призвести до серйозної загрози зриву проходження осінньо-зимового періоду. Про це заявив Міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Продан на засіданні.
 
За словами очільника відомства, Міненерго продовжує шукати альтернативні шляхи постачання вугілля, однак всі інші компанії, на жаль, дуже насторожено відносяться до їх спроб знайти альтернативні джерела постачання вугілля. До того ж, саме у ПАР можна придбати тверде паливо за найоптимальнішою ціною.
 
«Тому я ще раз підкреслюю, що є обґрунтована ціна, ціна є ринкова і, на жаль, та компанія, яка постачала (компанія Steel Mont, – ред.), на сьогодні заявила, що вона не буде продовжувати здійснювати постачання вугілля на компанію «Центренерго». Як я вже сказав, у нас сьогодні буде два виходи: або ми купуємо дефіцитне вугілля марки АШ і Т в Росії, або ми вимушені будемо купувати це вугілля з тієї території, яка сьогодні контролюється проросійськими угрупуваннями на Сході України», – заявив пан Продан.
 
Відповідаючи на питання Прем’єра Арсенія Яценюка, чи можна придбати «чорне золото» у інших країн, пан Продан сказав: «Звісно, ситуація сьогодні виглядає наступним чином: для того, щоб нам укласти новий контракт не з Росією, не з територією, яка контролюється терористами, нам потрібно не менше півтора місяці. Але, враховуючи, ту ситуацію, яку ми маємо на сьогодні, навряд чи яка компанія погодиться навіть укласти цей контракт».
 
Очільник Міненерго підсумував, що в України «немає іншого виходу, ніж сьогодні звертатися до російських виробників і пробувати закуповувати там вугілля».
 
Тоді ж «влада» самопроголошеної «Донецької народної республіки» заявила, що не буде здійснювати торгівлю вугіллям з Україною до завершення бойових дій. «Унаслідок сформованої політичної ситуації торгівля вугіллям з Києвом не буде здійснюватися до кінця бойових дій», - повідомили в прес-службі «Міненерго ДНР»,  додавши, що після припинення бойових дій питання про постачання вугілля можна буде вирішити шляхом переговорів на вищому рівні.
 
Пізніше урядовці запевнили населення, що безвихідь не змусить Україну купувати вугілля у терористів. Про це заявив Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк в ефірі програми «Шустер-Live» на Першому національному каналі. «Після того, як правоохоронні органи на весь світ заявили, правда потім не довели, що перевіряють закупівлю вугілля, росіяни відразу потерли руки, тому що ПАР відмовилася постачати вугілля. І у нас зараз два варіанти: або в Росії купувати, або купувати у «ЛНР» і «ДНР». Хто нас буде вважати нормальними і адекватними людьми, якщо ми дамо команду купувати вугілля у «ЛНР» і «ДНР»? Це злочин, це фінансування тероризму. Ми усвідомлюємо, що це вугілля дешевше, але вони на ці гроші купують зброю і стріляють наших хлопців», - сказав пан Яценюк.
 
 
У той же час Прем'єр відзначив, що на сьогодні бюджетних грошей на закупівлю вугілля в Росії українська влада не виділяє, але окремі приватні компанії почали купувати там вугілля. Тому глава уряду вважає за необхідне, щоб Рада національної безпеки і оборони України розглянула питання введення в дію пакету санкцій проти РФ.
 
Експерти ж, через проблеми з вугіллям, прогнозують Україні сумні електроенергетичні перспективи. Голова всеукраїнської енергетичної асамблеї, екс-Міністр палива і енергетики Іван Плачков вважає, що потрібно сформувати енергетичний баланс країни, підрахувати всі енергоресурси і розподіляти їх у ручному режимі інакше можна говорити про тяжкі наслідки. Пан Плачков також висловив здивування, чому Кабмін досі не створив надзвичайну комісію з енергетичної ситуації. Крім того, екс-Міністр вважає, що потрібно деполітизувати галузь енергетики та брати вугілля скрізь, де тільки можна.
Катерина Білоус
 
Коментарі (0)