ГлавнаяПубликацииЭлектроэнергетикаРоз'яснення: Скільки тепер сплачуватимуть українці за електрику?

Роз'яснення: Скільки тепер сплачуватимуть українці за електрику?

З 1 червня 2024 року по 30 квітня 2025 року Кабмін встановив для всіх побутових споживачів єдину фіксовану ціну на електроенергію незалежно від обсягу споживання – 4,32 грн/кВт∙год.
З 1 червня рішенням Кабінету Міністрів України було змінено тариф на електроенергію. Скільки тепер сплачуватимуть українці за світло, чи будуть надаватися субсидії та чи діятиме надалі «нічний» тариф – на ці та інші найпоширеніші запитання споживачів відповіли в YASNO, пише "Україна Комунальна".
 
Який тариф на електроенергію встановлено з червня цього року та на кого він поширюється?
 
З 1 червня 2024 року по 30 квітня 2025 року Кабмін встановив для всіх побутових споживачів єдину фіксовану ціну на електроенергію незалежно від обсягу споживання – 4,32 грн/кВт∙год. 
 
Це означає, що скільки б не було використано електроенергії протягом місяця (наприклад, 50, 150, 250 кВт∙год і т.д.), при нарахуванні весь обсяг буде помножений на ціну 4,32 грн.
 
Окремий тариф діє лише для квартир та будинків з електроопаленням тільки у період з 1 жовтня по 30 квітня. У цей час при споживанні до 2000 кВт∙год/міс включно вони сплачуватимуть за ціною 2,64 грн/кВт∙год за весь обсяг, а понад 2000 кВт∙год/міс - 4,32 грн/кВт∙год за весь обсяг.
 
З 1 червня по 30 вересня для квартир і будинків з електроопаленням діятиме тариф, як і для споживачів без електроопалення - 4,32 грн/кВт∙год.
 
Якщо встановлений двозонний лічильник, чи буде діяти «нічний» тариф?
 
Тарифні коефіцієнти для багатозонних приладів обліку залишаються без змін. Тобто, якщо в оселі встановлений двозонний лічильник, то спожита з 23:00 до 7:00 електроенергія буде коштувати вдвічі дешевше. «Нічний» тариф буде поширюватися як на споживачів з електроопаленням, так і без. 
 
Чи будуть надаватись пільги і субсидії на оплату електроенергії? Як їх отримати?
 
Постанова Кабміну щодо тарифів з 1.06.2024 р. не зачіпає механізм призначення житлових субсидій та інших пільг. Електропостачальники не займаються їх оформленням та виплатами. Щоб дізнатися, чи має право ваша родина на отримання субсидії чи пільг, слід звертатися до органів Пенсійного фонду України.  
 
Якщо тариф підвищили, відключень буде менше?
 
Зміна тарифу не пов’язана зі стабілізаційними та екстреними відключеннями, не впливає на їх тривалість і періодичність. Відключення застосовуються через ворожі обстріли та дефіцит, який виник в енергосистемі.
 
Коли діє відключення, електроенергія в оселі не споживається, відповідно, і лічильник не намотує кіловат∙години. Якщо споживач вчасно передає показання, тоді він буде сплачувати лише за використаний обсяг електроенергії. Але якщо оператор системи розподілу не отримує показання від клієнта, він змушений розраховувати обсяг споживання по-середньому. Для цього за основу беруть показання лічильника, які фіксувались у попередні періоди. Відтак, може бути суттєва похибка: нарахування за місяць, коли часто вимикали світло, виявляться такими ж, як і за місяць без відключень.
 
Щоб цього уникнути, клієнтам YASNO слід регулярно передавати показання: за два дні до кінця місяця та протягом трьох днів наступного.    
 
Як зменшити суму в рахунку за світло?
 
Заощадити кошти на оплаті за світло можна, дотримуючись раціонального споживання:
  •     якщо досі користуєтеся лампами розжарювання, замініть їх на LED-лампи, які споживають до 10 разів менше енергії;
  •     завжди вимикайте освітлення у кімнаті, навіть якщо виходите ненадовго. Також вимикайте з мережі електроприлади, які не використовуєте;
  •     не встановлюйте бойлер на максимальну температуру нагрівання;
  •     за можливості рідше вмикайте кондиціонер. Щоб зменшити нагрівання приміщення, робіть вологе прибирання, а також встановіть жалюзі або заклейте вікна спеціальною плівкою, яка віддзеркалює тепло. 
 
Комментарии (0)