ГоловнаНовини ЖКГТеплоенергетика Українські АЕС вже відпрацювали своє - Балога

Українські АЕС вже відпрацювали своє - Балога

Подальша експлуатація систем пожежної автоматики не гарантує безпеку діючих енергоблоків.

Енергоблоки всіх українських АЕС – від найстарших до введених в експлуатацію 2004 року – на 65 відсотків своє відпрацювали. Про це розповів Міністр надзвичайних ситуацій Віктор Балога.

Про це «У.К.»  повідомили у прес-службі МНС.

Він пояснив, що всю пожежну автоматику, встановлену на АЕС, проектували та монтували за радянської влади. Фізично і тим більше морально це обладнання вичерпалося. Його вже давно не виробляють, отже, міняти чи лагодити нічим. Крім того, ця техніка не сертифікована за українським законодавством і тому не може застосовуватися на АЕС.
 
«Висновок: подальша експлуатація систем пожежної автоматики не гарантує безпеку діючих енергоблоків. Це – об’єктивна реальність, замовчувати чи ігнорувати яку безвідповідально й межує зі злочином».
 
За словами Віктора Балоги, компанія «Енергоатом» викреслила протипожежні заходи на атомних електростанціях із переліку пріоритетних.
 
«Причина проста, як амеба: немає грошей. Це можна зрозуміти, однак суть питання не змінюється. Терміни виконання протипожежних робіт зривалися, і не раз. На них виділялися копійки, які залишалися від фінансування пріоритетів», – зазначив міністр.
Він також зауважив, що Державна інспекція техногенної безпеки, яка підпорядкована МНС, у цій ситуації практично безсила.
 
«За законом Держтехногенбезпеки не може заборонити експлуатацію енергоблоку, на якому не дотримуються протипожежні норми. Ні струм вимкнути, ні опломбувати, ні опечатати – все заборонено через ризик аварії. Це ж не склад картонної тари, а працююча ядерна установка!», – наголосив пан Балога.
 
Він зауважив, що всі 15 діючих енергоблоків на випадок пожежі тією чи іншою мірою залишаються вразливими.
 
Крім того, з необхідної кількості споруд для цивільного захисту населення, яке мешкає навколо станцій, є близько половини. З них лише третина готова до використання за призначенням у разі аварії на АЕС. Є проблеми і на випадок, коли виникне необхідність в санітарній обробці в разі викиду радіації, і зі створенням достатніх запасів засобів дезактивації.
 
«Можу компетентно запевнити, що на випадок виникнення надзвичайної ситуації на АЕС будуть задіяні всі сили для порятунку людей. І це будуть ресурси не лише МНС, а й інших відомств і органів влади», – сказав Віктор Балога.
 
Анна Недогибченко
 
Коментарі (0)