ГоловнаНовини ЖКГАльтернативна енергетикаЧернівці: влітку продуктові ринки контролюють суворіше

Чернівці: влітку продуктові ринки контролюють суворіше

На літній період на ринках Чернівецької області заборонили реалізовувати продукти, що потребують спеціальних умов зберігання. Про це «Україні Комунальній» повідомили у прес-службі Чернівецької ОДА. Як зазначається в повідомленні, на сьогодні в області функціонує 35 продовольчих ринків,

На літній період на ринках Чернівецької області заборонили реалізовувати продукти, що потребують спеціальних умов зберігання.

Про це «Україні Комунальній» повідомили у прес-службі Чернівецької ОДА.

Як зазначається в повідомленні, на сьогодні в області функціонує 35 продовольчих ринків, 16 з яких знаходиться в самому місті Чернівці. Протягом останнього року, повідомляють у Чернівецькій облСЕС, проведено низку заходів щодо покращення санітарно-технічного стану та впорядкування торгівлі харчовими продуктами. Нині на більшості ринків впорядковані території, обладнано криті торгові ряди для реалізації сільськогосподарської продукції, обладнані павільйони для реалізації м'яса та молокопродуктів, створені умови для миття овочів та дотримання особистої гігієни продавцями та відвідувачами.

Так, зокрема, у місті Чернівці на ринку «Центральний», що на вул. Д.Загула, обладнано 4 торгові ряди критого типу, введено в експлуатацію 2 м'ясних та 1 рибний павільйони. Завершено реконструкцію основного корпусу ринку «Головний» на вулиці Ентузіастів та нової торгової ділянки. На ринку «Старт» у Садгорі обладнано приміщення для миття овочів та фруктів, у міському торговельному комплексі «Калинівський ринок» введено в експлуатацію павільйон для реалізації сирого м'яса. На ринках «Фортуна» на вулиці Калинівська та «Нижній» на вул. Удонова облаштовані нові громадські вбиральні. Завершено будівництво м'ясо-молочного павільйону на ринку у Кельменцях.

Для забезпечення стабільної санітарно-епідеміологічної ситуації в області, особливо в теплий період часу, по кожному ринку винесені постанови про заборону реалізації харчових продуктів і продовольчої сировини, що потребують спеціальних умов зберігання. У поточному році фахівцями санепідемслужби за виявлені порушення на продовольчих ринках області притягнуто до штрафних санкцій 202 суб'єкти господарювання та фізичних осіб на суму 16 тис. 400 грн., в тому числі 18 директорів, 1 справа передана в прокуратуру. Тимчасово припинялась експлуатація 59 підприємств торгівлі і громадського харчування, розташованих на ринках. Обмежено асортимент реалізованих продуктів харчування та продовольчої сировини на 91 об'єкті. До винних у порушенні санітарних правил було застосовано 8 фінансових санкцій та проведено 19 випадків бракеражу недоброякісної продукції на суму понад 2 тис. 400 грн.

 
Коментарі (0)