ГоловнаКоментаріСланцевий газ України - козир в переговорах із Заходом

Сланцевий газ України - козир в переговорах із Заходом

- В Україні начебто існує видимий консенсус щодо видобутку сланцевого газу. Тим паче, існує «благословення» на вищому рівні: якщо «за» Янукович, Азаров, Бойко, то навряд чи хтось буде «проти». Для України родовища сланцевого газу - додатковий аргумент у переговорах із Заходом. У Європі розуміють,

- В Україні начебто існує видимий консенсус щодо видобутку сланцевого газу. Тим паче, існує «благословення» на вищому рівні: якщо «за» Янукович, Азаров, Бойко, то навряд чи хтось буде «проти». Для України родовища сланцевого газу - додатковий аргумент у переговорах із Заходом. У Європі розуміють, що Україна - це не тільки газопровід. Навіть якщо будуть побудовані обхідні шляхи - а їх вже добудовують, я маю на увазі Північний і Південний потоки, - Україна буде мати деякі конкурентні переваги. Наша держава під час переговорів із західними інвесторами може нагадувати сьогодні і про сланцевий газ, і про найбільше в Європі природне Богородчанське газосховище, і про трубопроводи, і про Чорноморські шельфи, і про інші моменти.

Україна, як будь-яка держава світу, намагається забезпечити свої інтереси в різних сферах. А енергетична галузь є складовою частиною системи національної безпеки. У цьому відношенні Україна почала вести свою досить віртуозну гру, яка багато в чому нагадує енергетичні ігри покійного Гейдара Алієва. Ігри, побудовані на блефі: ніхто ніколи не знав, скільки в Азербайджані нафти, але при цьому Алієв використовував каспійську нафту як фактор в переговорному процесі і з США, і з Іраном, і з Росією, і з ЄС, і з Україною, будував плани з перекачування каспійської нафти в Європу і т.д. Та ж ситуація і з українським сланцевим газом: ніхто не знає ні його обсягів, ні можливості промислового використання, проте вже починають говорити про перспективи видобутку та про можливість укладення ф'ючерсних контрактів.

Саме тому сланцевий газ може ще якийсь - ризикну припустити, досить довгий час - бути серйозною картою в переговорах з Москвою. У «Газпромі» розуміють, що якщо видобуток сланцевого газу виявиться не блефом, а реальністю, перспективи банкрутства «Газпрому» - справа часу (в останні роки у «Газпрома» серйозні проблеми з кредиторами і з самим видобутком газу, а також і з розвідкою родовищ). Цілком можливо, що Україна, Польща, країни Балтії та інші держави, які зацікавлені у видобутку сланцевого газу, зможуть скласти конкуренцію Росії і запропонувати більш вигідні схеми поставок енергоносіїв до Західної Європи.

 
Коментарі (0)