ГоловнаКоментаріДорогий газ може спричинити новий виток кризи

Дорогий газ може спричинити новий виток кризи

З огляду на ризики наближення опалювального сезону, українська влада мали намір завершити переговори щодо коректування ціни на російський газ до кінця літа 2011 року. Про це навесні заявляв міністр енергетики Юрій Бойко. У червні в переговори вступив Президент Віктор Янукович, київська зустріч яко

З огляду на ризики наближення опалювального сезону, українська влада мали намір завершити переговори щодо коректування ціни на російський газ до кінця літа 2011 року. Про це навесні заявляв міністр енергетики Юрій Бойко. У червні в переговори вступив Президент Віктор Янукович, київська зустріч якого з главою «Газпрому» Олексієм Міллером продемонструвала залученість до цього процесу політичних фігур найвищого рівня.

Анонсований візит російського президента Дмитра Медведєва до Криму був необхідним для розуміння прогресу в газовому питанні, яке є одним з найбільш важливих для України. Перенесення візиту російського президента прямо засвідчило, що сторонам поки нема про що домовлятися в газовому питанні.

Для України це може мати серйозні наслідки, перш за все, пов'язані з можливістю невиконання держбюджету на поточний рік. Позавчора українські ЗМІ оприлюднили негативну реакцію МВФ на зміни держбюджету України від 14 червня 2011 р. і відмову влади ініціювати підвищення діючих тарифів на газ і тепло для населення. Причини і наслідки коригування держбюджету Інститут енергетичних досліджень аналізував в прес-релізі від 15 червня (http://esi.org.ua/public/112.html). В.о. директора-розпорядника МВФ Джон Ліпскі зазначив, що прибуткова частина бюджету була збільшена «незважаючи на пораду МВФ про несвоєчасність таких дій». А керівник місії МВФ в Україні Танос Арванітіс практично не залишає Україні шансів на вересневий компроміс з МВФ в питанні отримання наступного траншу кредитної лінії stand by: «Якщо з липня поточного року не розпочнеться щомісячне збільшення тарифів хоча б на 10% в місяць, то досягти угоди про просування програми у вересні буде надзвичайно складно».

У разі невдачі переговорів з Росією про ціну на газ, в 4-му кварталі поточного року Україні знадобиться ще одне коригування держбюджету. Про це прямо заявив перший заступник міністра фінансів Анатолій Мярковський. Таке коригування означатиме чергові маніпуляції уряду з дефіцитом фінплану «Нафтогазу» і отримає однозначно негативну оцінку з боку МВФ. Таким чином, якщо чергові зміни до держбюджету будуть внесені, то Україні не варто розраховувати на виділення кредитних коштів Фонду в найближчій перспективі.

Одночасно ряд українських ЗМІ опублікували інформацію про дефіцит фінансового плану НАК «Нафтогаз України» до кінця 2011 року. Дефіцит виявився порівнянний з оцінками Інституту енергетичних досліджень (http://esi.org.ua/public/112.html). Міністерство енергетики оцінює розмір дефіциту «Нафтогазу» в 12,9 млрд грн. Можливими джерелами покриття дефіциту може бути підвищення тарифів на газ для населення, проти чого послідовно виступають уряд і представники правлячої парламентської коаліції, та/або збільшення емісії ОВДП, що суперечить меморандуму з МВФ.

Таким чином, українська влада сьогодні виявилася затиснутою між обумовленою політичним популізмом необхідністю утримувати тарифи для населення на енергоносії та наближення загрози провалу виконання держбюджету-2011 у разі відмови МВФ надати чергові транші позикових коштів. При цьому істотно зростає загроза девальвації гривні, у разі якої бюджет зіткнеться з іще більш серйозними проблемами пошуку валюти для оплати поставок імпортного газу, який дорожчає. Щось подібне ми протягом останніх місяців спостерігали в Білорусі.

У Президента Віктора Януковича залишається все менше часу для того, щоб домовитися про зниження ціни на російський газ. Очевидно, що всі інші перемовці з української сторони вже вичерпали свій ресурс. Однак у випадку, якщо домовленостей досягнуто не буде протягом найближчих місяців, «дорогий газ» цілком може зіграти роль запалу для нового витка економічної кризи в Україні.

 
Коментарі (0)