ГоловнаКолонкиДощі могли посприяти появі в воді хвороботворних бактерій

Дощі могли посприяти появі в воді хвороботворних бактерій

За місяць сильної спеки рівень води у всіх водосховищах почав різко знижуватися. Він впав значно нижче нормального підпірного рівня.І це явище тривало б і надалі, але пішли дощі і водні запаси річок, що впадають у водосховища, поповнилися. Близько третини населення, якщо не більше, споживає воду с

За місяць сильної спеки рівень води у всіх водосховищах почав різко знижуватися. Він впав значно нижче нормального підпірного рівня.І це явище тривало б і надалі, але пішли дощі і водні запаси річок, що впадають у водосховища, поповнилися. Близько третини населення, якщо не більше, споживає воду саме з дніпровських ресурсів і водосховищ, і ці ресурси поповнилися - це позитивний момент.

Негативний момент - це поверхневий стік вод з сільськогосподарських територій. Згідно із законодавством, розорювати і проводити роботи по внесенню добрив і отрутохімікатів не дозволяється ближче, ніж за сто метрів від води. Але іноді ця норма порушується, і шкідливі речовини з дощовими водами виносяться у водосховища. Оскільки Дніпро в межах України вже практично не річка, а каскад з шести водосховищ, то будемо говорити, що шкідливі стоки потрапляють у Дніпро.

У той же час на ньому розташовані найбільші міста України - Київ, Черкаси, Дніпропетровськ, Запоріжжя. Зливовий дощовий стік в містах не очищується, а безпосередньо зливовою каналізацією направляється в Дніпро і водосховища у всіх цих містах. У Києві річки Либідь, Сирець, Нивка є безпосередніми збирачами тієї дощової води, яка стікає з поверхні, з асфальту, з газонів і т.д. Все це з р. Либіді потім стікає у р. Дніпро в районі ТЕЦ-5. Майже те саме спостерігається і з річкою Сирець, яка бере початок в районі метро «Сирець» і від «Нивок» прямує до Оболоні, де впадає в систему п'яти з'єднаних між собою озер. У неї і зливаються зливові води, потрапляючи в озера, а потім в районі Московського і Залізничного мостів - в затоку і в Дніпро. Але, завдяки системі озер, всі ці стоки можуть осідати на берегах. Тобто, в такий період вони абсолютно непридатні ні для купання, ні для відпочинку. До них навіть не варто підходити.

Якщо взяти річку Либідь, то там під час паводків концентрація нафтопродуктів перевищує допустимий рівень у 60-300 разів, кадмію - в 1,5-10 разів.

В межах України усі правобережні і лівобережні річки збирають воду, яка випадає на полях, і несуть її у водосховища. Звичайно, Десна - одна із найчистіших приток Дніпра, але взяти нижче, в районі Українки, річки Червону, Псел, Стугну і т.д. - вони будуть нести води, що містять саме стоки з полів. Тобто, органічні та мінеральні речовини, а органіка - це та ж усім відома бактерія Escherichia coli (E.coli). Іншими словами, в тій воді, що стікає з полів, існує небезпека появи хвороботворних бактерій.

Юрій Плігін, старший науковий співробітник відділу екології водойм Інституту гідробіології НАНУ

 
Коментарі (0)