ГоловнаКолонкиАльтернативна енергетикаЕллада - обитель богів... або країна вуличних «митців»

Еллада - обитель богів... або країна вуличних «митців»

Так думала і я, перед від'їздом до цієї країни, розглядаючи барвисті фотографії на сайтах туроператорів, які показують нам всю красу грецьких островів. І, дійсно, коли ти пролітаєш над Грецією, відкривається невимовна барвиста картина. Над прекрасним стародавнім містом височить унікальний та неперев

Так думала і я, перед від'їздом до цієї країни, розглядаючи барвисті фотографії на сайтах туроператорів, які показують нам всю красу грецьких островів. І, дійсно, коли ти пролітаєш над Грецією, відкривається невимовна барвиста картина. Над прекрасним стародавнім містом височить унікальний та неперевершений Акрополь.

Після побаченого з висоти пташиного польоту, моєму захопленню не було меж, коли літак приземлився в аеропорту Афін. Тепле січневе сонечко, обслуговування персоналу аеропорту, барвисті вітрини магазинів, служба таксі, автомобілі якої, на мій превеликий подив, були всі однакового кольору (жовтого), зелені пальми на вулицях, все це справило велике враження.

Але як кажуть, «недовго музика грала». Від'їхавши 3 км від аеропорту, я поступово почала розуміти, що не все так казково, як здавалося. Довгі вузькі вулиці, мінімум зелені, будівлі із занедбаною сірої штукатуркою - не найкраще враження від столиці Греції.

Як виявилося, все ще було попереду... В'їжджаючи в місто, я побачила цілі твори мистецтва - жахливі (потім, як виявилося нецензурні - Ред.) написи на стінах будинків, магазинів, так звані графіті.

Ellada1

1. По дорозі до центру міста

Назву «графіті» в історії мистецтв зазвичай застосовують для позначення зображень, які були витіснені на поверхні. У стародавні часи графіті наносилися на стіни за допомогою гострого предмета, іноді для цього використовували крейду чи вугілля.

Згідно з легендою, першою людиною, котра намалювала графіті, був кур'єр по імені Такі 183, який жив у Греції. Як свідчить легенда, цей хлопець не відрізнявся великою фантазією  - він просто, писав всюди номер своєї вулиці і своє ім'я. Ось так і з'явилися перші таги (настінні написи).

Крім того, настінні написи відомі з глибокої давнини, вони відкриті в країнах Стародавнього Сходу, в Римі (Помпеї, римські катакомби).

Кількість написів і малюнків на стінах афінських будинків величезна. І це стосується не тільки Афін, хоча саме в Афінах ця кількість перевищує всі, раніше побачені мною. Є вулиці, які розмальовані повністю.

Феноменом є те, що продавці вуличних магазинчиків, не чекаючи художників, самі розмальовують свої жалюзі і стіни, але вже рекламними графіті. І лише таким чином вони можуть убезпечить себе від вуличних майстрів.

Ellada2

2. Центр міста

Графіті в Греції розвинене абсолютно у всіх своїх проявах - від галерейних робіт до жорсткого Трейн-бомбінга (обмальовування потягів). Вся столиця покрита малюнками (99% - непрофесійне графіті), за винятком історичних пам'яток, та й то в 50-100 метрах від Акрополя.

Варто відзначити, що в більшості країн світу нанесення графіті на чиюсь власність без дозволу власника даної власності вважається вандалізмом і карається за законом. Іноді графіті використовують для розповсюдження повідомлень політичного і соціального характеру. Для деяких людей графіті - справжнє мистецтво, гідне розміщення в галереях і на виставках, для інших - це вандалізм.

Побачивши вуличні «твори мистецтва», я не могла не поцікавитися, чому ані влада, ані комунальні служби, не забороняють малювати де завгодно.

Як з'ясувалося, нікому до цього немає справи. Муніципальні служби практично нічого не роблять і не витирають. Слідів зафарбовування та змивання не спостерігається. Причому картина однакова, як у центрі міста (Омонія), так і на околицях, як у відносно благополучних кварталах (Гліфада), так і в досить «загрозливих» райончиках (Монастираки).

Ellada3

3. Вітрини европейських бутиків

Напевно, уряду країни і муніципальним службам це подобається. Можливо, таким чином, вони хочуть відродити давнє мистецтво або ж зацікавити туристів.

Але, не дивлячись, на «похмурий» вигляд вулиць, обмальовані стіни, хочеться сказати, що для себе я відкрила дивовижну країну: яскраву і самобутню. Адже Еллада - це особливий світ, обитель грецьких богів.

PS: Греки часто говорять, що той, хто хоч раз побував у Греції, обов'язково повернеться. Спочатку я думала, ну, хто ж не хвалить перед іноземцем свою країну. Але повернувшись до Києва, я зрозуміла, що на грецькій землі залишила частинку своєї душі, за якою дуже хочеться повернутися.

Анна Недогибченко, спеціально для ІА «Україна Комунальна»

 
Коментарі (0)