ГоловнаКоментаріФірташ підготував свої облгази до продажу

Фірташ підготував свої облгази до продажу

Законопроект депутатів А. Пеклушенко і В. Олійника «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію» став реальністю. Держава фактично подарувала приватним, напівприватним і державним (але тим, що часто відстоюють інтереси різних фінансово-політичних груп) підприєм

Законопроект депутатів А. Пеклушенко і В. Олійника «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію» став реальністю. Держава фактично подарувала приватним, напівприватним і державним (але тим, що часто відстоюють інтереси різних фінансово-політичних груп) підприємствам 24 млрд. грн.

У контексті загальної критичної ситуації в газовій сфері і складних переговорів з Росією за формулою ціни на газ, рішення Верховної Ради є спробою зменшити тиск внутрішніх боргів за природний газ на бюджет. Доречно буде підкреслити, що президент Віктор Янукович і Кабмін на чолі з Миколою Азаровим мовчазно підтримали цей закон. Адже в тому числі будуть списані борги і за 2010 рік, коли вже почала господарювати влада нинішня. А там тільки одних боргів теплокомуненерго за 2010 р. накопичилося близько 4 млрд. грн.

Другою за значимістю сумою списання стала заборгованість за газ підприємств облгазів - 7,4 млрд. грн. Найбільшою заборгованістю, щщо була списана, став борг «Нафтогазу» перед бюджетом - 8,3 млрд. грн.

Латання фінансових дір «Нафтогазу» ще можна зрозуміти. Це, хоч і слабка подоба, але все-таки порятунок газового монополіста від економічного колапсу. Але ось оплачувати борги облгазів, які вже практично всі знаходяться в приватних руках - це відвертий злочин. Тим більше, що близько 2/3 ринку поставок газу в Україну через облгази контролюється структурами власника RosUkrEnergo AG Дмитра Фірташа. І практично левова частка з 7,4 млрд. грн. боргу належить (точніше, належала) облгазам Фірташа.

Для Фірташа останній період (з березня 2010 р. по травень 2011 р.) став прямо таки «роком золотого тільця». Близькі до нього люди очолили Адміністрацію президента (Сергій Льовочкін), Міненерго (Юрій Бойко), СБУ (Валерій Хорошковський), нафтогазові компанії «Укртрансгаз» і «Укргазвидобування». Йому повернули 12,1 млрд. куб. м газу - і він на цьому добре заробив. Тепер ось списали борги підконтрольних йому облгазів.

Ще однією негативною тенденцією списання боргів за газ є прихована підготовка підприємств до подальшої приватизації чи концесії. У першу чергу це стосується підприємств теплокомуненерго.

Відбувається фінансова «зачистка» ТКЕ перед приходом інвестора, якому не доведеться платити за старими боргами.

Те ж саме проглядається в діях Дмитра Фірташа, який за останній рік активізував роботу в сфері впорядкування свого газового бізнесу, перетворюючи його на своєрідний холдинг. Мета списання боргів облгазам - представити потенційному покупцеві компанію, яка очищена від боргів і приносить прибуток.

З точки зору Фірташа найбільш логічним покупцем бачиться «Газпром». Їх багаторічне співробітництво на ниві поставок газу це тільки підтверджує. До того ж, таким чином «Газпром» спробує закріпитися на території України, заволодівши розгалуженою мережею розподільних газопроводів. Схожим чином «Газпром» отримав доступ до кінцевих споживачів у Великобританії, Франції, Італії та Чехії.

Історія питання:

У 2003-2004 рр. при прем'єр-міністрові Вікторові Януковичі також була спроба списати заборгованість за природний газ за 1995-1998 рр. Був прийнятий закон «Про списання вартості несплачених обсягів природного газу» (5 червня 2003 р.) і постанова Кабміну N550 від 29 квітня 2004 р. «Про питання списання вартості несплачених обсягів природного газу».

Тільки зі свого боку ДК «Газ України» підрахував, що в Україні було спожито і не сплачено за 1995-1998 рр. 11,6 млрд. куб. м природного газу на суму 824,2 млн. дол. З урахуванням обсягів природного газу, реалізованого усіма газопостачальними підприємствами України за 1995-1998 рр., залишилися неоплаченими 17 млрд. куб. м. газу вартістю $ 1,1 млрд. дол. Але зміна влади у 2004 р. перешкодила довести справу зі списанням до кінця.

 
Коментарі (0)