ГоловнаКоментаріКабмін планує «укрупнити» підприємства теплокомуненерго

Кабмін планує «укрупнити» підприємства теплокомуненерго

Президент України Віктор Янукович, підписавши закон «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ і електроенергію», благословив процес підготовки до приватизації або довгострокової концесії підприємств Теплокомуненерго (ТКЕ).Перший крок - списання боргів теплокомуненерго на суму в 5

Президент України Віктор Янукович, підписавши закон «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ і електроенергію», благословив процес підготовки до приватизації або довгострокової концесії підприємств Теплокомуненерго (ТКЕ).

Перший крок - списання боргів теплокомуненерго на суму в 5 млрд. грн. вже зроблено. Перший віце-прем'єр Андрій Клюєв озвучив другий крок: укрупнення діючих теплокомуненерго і створення на їх основі регіональних компаній для вироблення і постачання тепла населенню.

У планах реформування галузі ЖГГ, які розроблялися ще за президентства Ющенка, також фігурували пропозиції укрупнення теплокомуненерго. Як приклад, в тому числі, розглядався досвід РАТ «ЄЕС Росії», яка займається поставками більше 40% тепла в Росії, і де державі належить 52% акцій компанії.

Було запропоновано створити материнську компанію за аналогією з НАК «Енергетична компанія України», до якої увійдуть десять регіональних ТКЕ: «Прикарпаття теплокомуненерго» (Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька області), «Львівтеплокомуненерго» (Волинська, Львівська, Рівненська, Тернопільська,),«Поділлятеплокомуненерго» (Вінницька, Житомирська, Хмельницька), «Центртеплокомуненерго» (Київська, Кіровоградська, Черкаська, Чернігівська), «ОдесаТКЕ» (Миколаївська, Одеська, Херсонська), «ХарківТКЕ» (Полтавська, Сумська, Харківська), «Донецьк Теплокомуненерго» ( Донецька і Луганська), «ДніпроТКЕ» (Дніпропетровська і Запорізька), «КримТКЕ» (АРК Крим) та «КиївТКЕ» (Київ). Останній варіант, в умовах можливої передачі «Київенерго» в концесію тепломереж столиці, може так і не відбутися.

На сьогодні в Україні функціонують близько 1000 підприємств теплокомуненерго. На них працює більш ніж 70 000 котелень, 70% з яких використовують природний газ. На цих котельнях продовжують працювати близько 50 000 котлів ще радянського виробництва.

І слова Клюєва про те, що їх коефіцієнт корисної дії (ККД) становить 60% - це дуже оптимістичні цифри.

У кращому випадку ККД українських котелень наближається до 50%. Це означає, що обладнання радянського зразка вкрай неекономне і нераціонально використовує спожите паливо. Для такої старої техніки і в умовах мінімуму інвестицій - це нормально. Однак не в умовах високих цін на газ. У країнах Євросоюзу ККД підприємств ТКЕ складає від 80% до 95%.

Існує об'єктивна реальність - необхідно підвищувати тарифи і залучати інвестиції в ТКЕ. Інакше з кожним опалювальним сезоном будуть «вилазити» назовні все більше проблем у роботі теплокомуненерго. Автоматично продовжиться накопичення боргів за газ.

Незважаючи на це, сьогодні теплокомуненерго є найбільш привабливим об'єктом у сфері енергетики після вже розпроданих облгазів та обленерго. Натомість існує технічна база ТКЕ, яка потребує тільки модернізації - заміни ділянок тепломереж, обладнання частини котелень, заміни інших комунікацій. Держава планує виділяти на ці цілі по кілька мільярдів гривень на рік. Це - ласий шматок для охочих поживитися за рахунок бюджету країни.

Якщо уряд все ж розпочне процес укрупнення ТКЕ, то обов'язково необхідне збереження в держвласності понад 60% акцій у кожному регіональному «Теплокомуненерго». У випадку, якщо частка власності держави буде менше 60%, то повториться ситуація з облгазами та обленерго, над якими держава втратила контроль над менеджментом, господарською діяльністю підприємств та фінансовими потоками. Показовим прикладом є НАК «Нафтогаз Україна», яка є власником 50% акцій в 19 з 51 облгазів і при цьому не контролює ситуацію в жодному з них.

 
Коментарі (0)