ГоловнаНовини ЖКГТарифи ЖКГКабмін завищує ринкову ціну на електроенергію - експерт

Кабмін завищує ринкову ціну на електроенергію - експерт

Уряд аргументував підвищення тарифів на електроенергію для населення необхідністю відновлення енергосистеми

 

Уряд аргументував підвищення тарифів на електроенергію для населення необхідністю відновлення енергосистеми. Однак, чи дійсно вдасться це зробити? Олександр Хмелевський, незалежний експерт та кандидат економічних наук, пояснив, чи допоможе підвищення тарифів відновити енергосистему України.

Далі – слова експерта.

Влада пояснює підвищення тарифів на електроенергію необхідністю відновлення енергетичної інфраструктури, яка постраждала від ворожих ударів. З іншого боку, влада посилається на ціни на електроенергію на енергоринку. Так, Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що ринкова вартість електроенергії коливається на рівні 7-8 грн за кВт, а отже новий тариф для населення покриває лише трохи більше половини ринкової ціни. 

Проте це не зовсім так. Річ в тім, що ціни на електроенергію на ринку суттєво коливаються. Так, 31 травня 2024 р. ціни на енергоринку коливалися від 0,04 грн за кВт о 13:00 до 7,5 грн о 20:00. Тобто Шмигаль чомусь прив'язується до найвищих цін, які бувають лише в певний проміжок часу, й ігнорує той період, коли ціни значно нижчі від встановлених тарифів. Загалом такі значні коливання цін, коли ціна протягом дня може зрости в 187 разів свідчать про спекулятивні операції на енергоринку. Спекулянти влаштовують цінові гойдалки, що дозволяє їм купувати за мінімальною ціною та продавати в рази дорожче. Не маючи у своєму розпорядженні ні генерації, ні енергомереж, ці ділки отримують мільярдні прибутки, відбираючи гроші як у виробників електроенергії, так і в споживачів. Щоб припинити цю вакханалію, необхідно скасувати енергоринок та повернутися до старої розподільчої системи. Як тільки це буде зроблено, ціни на електроенергію суттєво знизяться. 

Що стосується вигодонабувача підвищення тарифів, то ним насамперед є енергокомпанії, які здійснюють постачання електроенергії населенню. Наприклад, ДТЕК та різні обленерго. Так, енергомережі дійсно зазнали руйнувань, і для їх відновлення потрібні кошти. Проте цю проблему можна було вирішити коштом самих енергокомпаній, допомоги західних партнерів та державного фінансування. Проте влада не знайшла нічого кращого, ніж перекласти весь тягар на плечі й так вже зубожілого населення. Отримавши більше грошей від населення, енергокомпанії зможуть купувати електроенергію дорожче на енергоринку. Після підвищення тарифів ціни на енергоринку зросли. Так, 7 червня ціни коливалися від 0,405 грн за кВт станом на 13:00 до 9,0 грн за кВт станом на 20:00. І надалі Уряд нас буде запевняти, що тарифи треба підвищувати знову, бо ринкова ціна знову виросла.

Від підвищення тарифів суттєво виграють спекулянти. Певні кошти отримають й генерувальні компанії, зокрема Енергоатом, Укргідроенерго, той же ДТЕК та інші. Дійсно, не всі вони постраждали від обстрілів, і не всі вони потребують коштів для відновлення. Підвищення тарифів не призведе до покращення ситуації із забезпеченням електроенергією населення та підприємств. Відключення електроенергії триватимуть й надалі. Річ в тім, що генерувальним компаніям вигідні високі ціни на електроенергію, і для підвищення цін вони будуть постійно створювати дефіцит електроенергії. На жаль, Уряд йде на поводі енергетичного лобі й повністю ігнорує потреби населення та промислових підприємств. Це й не дивно, бо сам Шмигаль працював в ДТЕК. Допоки народ не змусить владу рахуватися із собою, доти нам будуть відключати електроенергію та підвищувати тарифи. 

Значні обсяги електроенергії витрачаються на майнінг криптовалют. Майнінг здійснюється в промислових масштабах, як самими енергокомпаніями, так й деякими підприємствами. Попри дефіцит електроенергії, влада навіть не намагається заборонити майнінг. А це дало б змогу заощадити додаткові обсяги електроенергії та значно скоротити час відключення споживачів. Не секрет, що багато людей, які знаходяться при владі, пов'язані з майнінгом криптовалют та отримують за це чималі гроші, тому вони навіть не намагаються його припинити. Майнінг криптовалют має бути заборонений. А в самому енергосекторі час вже наводити порядок, інакше скоро світло буде з'являтися хіба що на свята.

 

 

 
Коментарі (0)