ГоловнаКолонкиКадрова чистка у сфері ЖКГ: пішли люди – а чи зміниться сама система?

Кадрова чистка у сфері ЖКГ: пішли люди – а чи зміниться сама система?

Пішли люди, але чи зміниться система? Думаю, наразі на це запитання ніхто не відповість. Глибина прірви, в яку ми потрапили, вражає. Житлово-комунальне господарство вимагає величезних інвестицій, але держава не в змозі знайти кошти на модернізацію. І в найближчі кілька років, вочевидь, не знайде.

Пішли люди, але чи зміниться система? Думаю, наразі на це запитання ніхто не відповість. Глибина прірви, в яку ми потрапили, вражає. Житлово-комунальне господарство вимагає величезних інвестицій, але держава не в змозі знайти кошти на модернізацію. І в найближчі кілька років, вочевидь, не знайде. Якщо немає грошей у бюджеті - потрібно залучати інвесторів. Проте всім відомо, наскільки важко в Україні починати нові проекти, особливо якщо це стосується такої політично чутливої теми, як тарифи. А на носі вибори.

Думали, зіграє ставка на ОСББ (об'єднання співвласників багатоквартирних будинків). Але і з об'єднаннями справа гальмується. За підсумками першого кварталу 2011 р., в Україні зареєстровано трохи більше, ніж 12 тис. ОСББ. У той час як в Україні понад 60 тис. багатоквартирних будинків. До 2014 року обіцяють (або, точніше, обіцяло колишнє керівництво) більше 45 тис. ОСББ, але, невідомо, на чому саме базуються ці прогнози. Якби держава хоча б частково взяла на себе питання фінансування ремонту будинків, були б розроблені якісь пільгові кредитні програми, справа б зрушилась з «мертвої» точки. Але коли мешканці бачать, що їм потрібно вкласти в ремонт від кількох сотень тисяч до декількох мільйонів гривень, і це всі хочуть перекласти на їхні плечі, ентузіазм відразу пропадає.

Чи існує вихід з цієї ситуації? Звичайно, адже технології та механізми давно відомі. Державі, а вірніше чиновникам, потрібно перестати дивитися на все крізь призму власного збагачення. Потрібно визначити перспективні напрямки і створити умови для приходу в галузь, в першу чергу, приватних інвесторів. Реформа ЖКГ і котли 50-х років з ККД у 35-40% - несумісні. Нам потрібно проводити заміну обладнання, скорочувати витрати на виробництво тепла, скорочувати втрати; де це можливо, переходити на автономне опалення, а де є ресурси місцевих видів палива - відмовлятися від газу. Іншими словами - змінювати систему роботи.

Від кадрових змін залежить багато чого, але визначальне значення буде мати лише державна політика, а вона, як відомо, впроваджується не тільки одним міністерством або одним віце-прем'єр-міністром.

Надєїн Іван, голова Української асоціації виробників альтернативного твердого палива, заступник керівника робочої групи національного проекту «Енергія природи», член Науково-експертної ради при Державному агентстві з питань енергоефективності та енергозбереження

 
Коментарі (0)