ГоловнаКолонкиАльтернативна енергетикаКомунальний рай Хорватії – сервіс безтурботним не буває

Комунальний рай Хорватії – сервіс безтурботним не буває

У «високий» сезон, коли пів-Європи перебуває у відпускній «сієсті», колони автомашин і трейлерів щільними рядами виструнчуються на автобанах Старого Світу в напрямку Далмації, тоненькою цівкою вливаючись в балканський світ. Тоненькою, бо після «багатоповерхових» а

У «високий» сезон, коли пів-Європи перебуває у відпускній «сієсті», колони автомашин і трейлерів щільними рядами виструнчуються на автобанах Старого Світу в напрямку Далмації, тоненькою цівкою вливаючись в балканський світ. Тоненькою, бо після «багатоповерхових» автобанів Європи Хорватська Рив'єра зустрічає автомобілістів вузькою звивистою (але не менш якісною) дорогою. Втім, у серпні на хорватських пунктах прикордонного контролю пробки з бажаючих зануритися в Ядрані – не диво.

При цьому, всередині країни дорожні служби будують автобан Загреб – Дубровник. Однак у зв'язку з економічною кризою, що вдарила в минулі роки і по Хорватії, будівельні роботи, наприклад, на відрізку Спліт – Дубровник було тимчасово припинено. Прикрі показники аварійної статистики на вузьких дорогах узбережжя трохи насторожують і охолоджують запал місцевих і приїжджих водіїв.

Усі дороги ведуть до пляжу
Усі дороги, куди б не повертали автотуристи, ведуть у Хорватії... на пляж! При цьому в країні немає приватних пляжів. Берегова лінія на глибину 6 метрів убік суші перебуває тут у власності держави, а тому і громадяни країни, і її численні гості можуть розраховувати на вподобаний шматочок з 6 000 км хорватського узбережжя. Власне, де знайшов собі місце – там і пляж. Лежаки і парасольки коштують 20-30 кун (25-40 гривень) на день, але нав'язувати їх ніхто не збирається.

Адріатичне море біля узбережжя Хорватії вважається найпрозорішим у Середземноморському басейні – майже 50 метрів. Прозорість води визначається за глибиною зникнення з поля зору плоского диска білого кольору. Його опускають на таку глибину, щоб він повністю зник з поля зору. Ця глибина і вважається показником прозорості. Причина такої надзвичайної якості хорватських вод криється в практичній відсутності піщаних і мулистих берегів. Скрізь тільки скелі і галька. Отже, якщо ви розраховуєте поніжитися на хорватському пісочку – то його доведеться добряче пошукати. Втім, автору цих рядків пощастило і в цьому.

Вода-вода, навкруги вода... У Хорватії – відмінна
Інфекції, що передаються через воду, - поняття, невідоме в Хорватії. Цьому сприяє муніципальне законодавство, за яким стічні води заборонено зливати в прибережній зоні.

Так, у червні 2006 р. міністерством внутрішніх справ країни був реалізований проект створення комунальної поліції. У різні населені пункти Хорватії були направлені співробітники, зусиллями яких сформовані 20 комунальних рад. Службовці цих рад попереджають різноманітні порушення, в тому числі і в комунальній сфері. Дана поліція стежить не лише за комунальним порядком на узбережжі і всередині країни, а й співпрацює з морською поліцією.

Завдяки зусиллям муніципальних служб, з року в рік морські пляжі Хорватії отримують «Блакитні прапори». Подібні відзнаки є дуже престижними серед морських країн, що пишаються чистотою і впорядкованістю своїх пляжів.

Відповідно до вимог ЮНЕСКО, відзначені пляжі мають відповідати 32 (!) критеріям, які діляться на 4 групи:

1. Екологічна освіта та інформація. Наявність інформативних табличок, карти пляжу, правил поведінки (із посиланням на відповідні закони) тощо.

2. Якість води. Жодні промислові, стічні води та каналізаційні відходи не повинні впливати на стан пляжу і т.п.

3. Контроль навколишнього середовища. Жорстка заборона несанкціонованого захоронення відходів на пляжі. Наявність ватерклозетів і контроль стічних вод і т.п. Чесно кажучи, якість громадських вбиралень у Хорватії вражає – вони дають фору платним місцям спільного користування у центрі столиці України.

4. Безпека та послуги. Достатня кількість рятувальників та/або рятувального обладнання. Надання першої медичної допомоги. Суворий контроль за доступом на пляж собак та інших домашніх тварин і т.п.

Усі «Блакитні прапори» присуджуються на один сезон, але, якщо вимоги не виконуються протягом сезону або при зміні умов, «Блакитний Прапор» може бути відкликаний.

Жовті ангели Далмації
Контроль екологічної обстановки тут дуже серйозний: на деяких островах заборонено не тільки розводити багаття, а й навіть палити. Приміром, на острові Локрум уздовж всієї території заповідної зони лежать пожежні шланги на випадок боротьби з найменшою пожежею. Але тим хто не палить, слід врахувати, що багато хорватів палять і не відмовляють собі у шкідливій звичці і на пляжі, звичайно, якщо немає знаку, що забороняє це робити.

Але, на жаль, щороку вогняна стихія все ж додає масу незручностей місцевій владі. У дні, коли навіть вечірня температура не падає нижче 29 градусів, досить одного викинутого з вікна автомобіля недопалка, щоб внаслідок виниклої пожежі вигоріли великі площі. Також частими є випадки самозаймання сухої трави. Комунальні служби поливають схили з дороги водою зі шлангів, а зверху на вогонь зливають морську воду спеціальні пожежні літаки, поповнюючи баки прямо з моря. З чим – з чим, а з водою тут проблем немає. Далмація пронизана двома річками – Неретва і Цетина, що несуть свої води до Адріатики.

І ще з особистих спостережень: яскраво-жовтого кольору літак сідає на воду, а потім немов ангел-спаситель кружляє над язиками полум'я, викликаючи одночасно почуття захвату і глибокої поваги.

Відповідно до світового рейтингу курортних країн, Хорватія займає 20 місце серед найчистіших держав світу і перше у Східній Європі. Відсутність зверхності, простота і відкритість – основні риси місцевих жителів. Та й тішить душу історичний факт: близько 1000 років тому предки нинішніх хорватів жили в наших Карпатах, а потім, витісняючись східними племенами, поступово просунулися до Адріатичного моря. Отже, як кажуть, «Dobro doshli», співвітчизники!

Туча Ольга, спеціально для ІА «Україна Комунальна»

 
Коментарі (0)