ГоловнаПублікаціїТеплоенергетикаКриза у теплоенергетиці: чи виконає держава досягнуті домовленості з тепловиками?

Криза у теплоенергетиці: чи виконає держава досягнуті домовленості з тепловиками?

Загальний борг підприємств теплокомуненерго за природний газ, використаний для виробництва теплової енергії, перевищив 50 млрд грн. Це — результат неефективного державного регулювання галузі.
На минулому тижні Уряд своїм розпорядженням припинив дію спеціальних обов’язків (ПСО) з продажу газу виробникам теплової енергії, що раніше були покладені на НАК «Нафтогаз України». Скасування ПСО для тепловиків збентежило як очільників міст, так й представників теплокомуненерго.
 
Українські виробники й постачальники тепла висловились критично щодо прийнятого Урядового рішення та прогнозували збільшення газових боргів з повним припиненням облгазами газопостачання підприємств вже на початку липня цього року.  
 
Загальний борг підприємств теплокомуненерго за природний газ, використаний для виробництва теплової енергії, перевищив 50 млрд грн. Це — результат неефективного державного регулювання галузі, використання застарілих методів тарифоутворення, політичної залежності тарифів та їх несвоєчасного перегляду.
 
Починаючи з 2016 р.,  борг держави з компенсації різниці у тарифах на теплову енергію перевищив 27 млрд грн. Не виконуються положення підписаного з Асоціацією міст України  Меморандуму про порозуміння, зокрема в частині компенсації різниці у вартості газу, закладеної у тарифах на теплову енергію, та фактичної вартості газу у минулому опалювальному сезоні. 
 
У минулому опалюваному сезоні між Кабміном та Асоціацією українських міст був укладений Меморандум про взаєморозуміння, згідно з яким тарифи на тепло до закінчення  опалювального сезону 2020/2021 не підвищуватимуться, а залишаться на рівні опалювального сезону 2019/2020. Держава взяла на себе зобов’язання з компенсації різниці в ціні на газ, а також розв'язання питання компенсації різниці в тарифах на теплову енергію.
 
Хоча усі ці питання лишились неврегульованими, ТКЕ перейшли до роботи в умовах ринку газу. А ціна природного газу у тарифах теплових компаній, як і раніше, лишається нижчою майже на 30%, ніж фактично запропонована НАК підприємствам теплокомуненерго на травень місяць поточного року.
 
Під тиском обласних рад, мерів, керівників теплопостачальних підприємств та Асоціації міст України, минулої п'ятниці Президент Володимир Зеленський таки провів нараду для обговорення проблемних питань забезпечення постачання природним газом підприємств комунальної теплоенергетики.
 
У засіданні взяли участь Прем’єр-міністр України Д.Шмигаль, Міністр розвитку громад і територій О.Чернишов, Голова НКРЕКП В.Тарасюк, голова правління НАК «Нафтогаз України» Ю.Вітренко, заступник керівника Офісу Президента України К.Тимошенко, Голова Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг А.Герус.
 
За підсумками наради було досягнуто домовленості про наступне:
 
1. Протягом тижня (24-30 травня 2021 року) НАК «Нафтогаз України» запропонує підприємствам ТКЕ постачання природного газу на умовах річного контракту за ціною 7 400 грн/тис. куб. м (з ПДВ). Таке постачання буде здійснюватися на умовах післяплати, без застосування штрафних санкцій за подобові небаланси споживання природного газу та його недобір.
 
2. НАК «Нафтогаз України» звернеться до Державної виконавчої служби України з листом щодо зняття арештів з рахунків підприємств теплопостачання.
 
3. Найближчим часом Верховна Рада України ухвалить Закон, яким будуть списані борги підприємств теплопостачання за спожитий природний газ, а також відшкодовано заборгованість з різниці в тарифах, яка виникла до травня 2021 року.
 
4. Найближчим часом Верховна Рада України ухвалить зміни до Бюджетного кодексу України в частині надання можливості органам місцевого самоврядування здійснювати місцеві запозичення з метою забезпечення придбання природного газу для потреб підприємств ТКЕ.
 

Тепер залишилось чекати, що держава виконає досягнуті домовленості, адже лише за таких умов підприємства теплопостачання зможуть продовжити забезпечувати мешканців населених пунктів гарячою водою, а з жовтня –  централізованим опаленням. 

Анастасія Люк, спеціально для "Україна Комунальна".

 
Коментарі (1)
Коля Пухов
27 Травня 2021 p. 22:10
Ще 24 травня гарячу воду взагалі відключили. Чи потрібно оплачувати компослугу, надання якої постачальник часто припиняє по своїй ініціативі і по незалежним від споживача причинам? Думаю, що ні.------------------------------------------------------------Принцип оплати за гарячу воду має бути такий: якщо у поточному місяці гарячої води не було більше двох діб, то за увесь цей місяць плата за гарячу воду не нараховується взагалі - це для квартир без лічильників. Для квартир з лічильниками списується три кубометри з особи; тобто, якщо у квартирі проживає четверо осіб, то 12 кубометрів вони вже у тому місяці використовують бесплатно.----------------------Бо зараз взагалі немає ніякої компенсації споживачам, яким відключають воду по незалежним від них причинам, - чим завдають моральних і матеріальних збитків.