ГоловнаНовини ЖКГЛіквідація дамб в Україні призведе до сталого функціонування річкової екосистеми - експерт

Ліквідація дамб в Україні призведе до сталого функціонування річкової екосистеми - експерт

Попередні розрахунки свідчать, що ліквідація дамб в Україні призведе до сталого функціонування річкової екосистеми, що дасть можливість забезпечити населення чистою водою. Про це повідомив директор Інституту проблем природокористування та екології НАН України, член-кореспондент НАНУ Аркадій Шапар в

Попередні розрахунки свідчать, що ліквідація дамб в Україні призведе до сталого функціонування річкової екосистеми, що дасть можливість забезпечити населення чистою водою. Про це повідомив директор Інституту проблем природокористування та екології НАН України, член-кореспондент НАНУ Аркадій Шапар в статті «Дзеркало тижня. Україна».

За словами А.Шапара, економічний аналіз свідчить, що збитки від використання водоймищ значно перевищують прибуток.

Зокрема, попередній прогноз змін від демонтажу Каховського водосховища свідчить, що позитивні наслідки переважають над негативними принаймні в п'ять разів.

Автор зазначає, що важливий напрямок використання водосховищ - забезпечення стабільності водоспоживання та забезпечення водою маловодних районів Донбасу та Криму. Одним з аргументів на користь створення Дніпродзержинської ГЕС була необхідність побудови каналу Дніпро-Донбас для забезпечення маловодних районів Донбасу, перекидання частини стоку р. Дніпро в р. Сіверський Донець. Але з часу його створення він використовувався максимум на 30%, а в 2000 р. - тільки на 8%. Цей канал дотягли тільки до Орільський водосховища в Харківській області, до Донбасу - так і не побудували.

На думку директора Інституту проблем природокористування та екології, функціонування каналу в принципі не потребує Каховського водосховища. Сучасне обладнання забезпечує технічну можливість підйому води до початкових споруд каналу і з первинного рівня води в р. Дніпро.

Таким чином, фактично обгрунтованим є висновок про технічну та ресурсну можливості забезпечення сучасних потреб водоспоживання і без водосховищ, вважає експерт.

«Створення каскаду водосховищ на Дніпрі давало можливість ввести в дію велику кількість поливних земель. Однак великі витрати води та недосконала дренажна система призвели до підтоплення багатьох населених пунктів, площа підтоплення сільськогосподарських угідь становить 90 тис. га. Близько половини зрошуваних земель знаходяться у незадовільному або в задовільному із загрозою погіршення еколого-меліоративному стані. Все більш очевидною стає необхідність застосування нових технологій зрошення (крапельне зрошення) або заходів охорони грунтів, які передбачають значне зменшення витрат на водоспоживання», - зазначає експерт.

 
Коментарі (0)