ГоловнаНовини ЖКГ«Порожні» меморандуми «Нафтогазу», туркменський вояж Януковича та ГТС на трьох

«Порожні» меморандуми «Нафтогазу», туркменський вояж Януковича та ГТС на трьох

За підсумками вересня 2011р. Інститут енергетичних досліджень склав рейтинг найбільш резонансних подій в паливно-енергетичному комплексі України.Формування рейтингу ґрунтується на наступних трьох принципах: важливості події для нинішнього стану ПЕК, резонансу події серед громадськості та впливу поді

За підсумками вересня 2011р. Інститут енергетичних досліджень склав рейтинг найбільш резонансних подій в паливно-енергетичному комплексі України.

Формування рейтингу ґрунтується на наступних трьох принципах: важливості події для нинішнього стану ПЕК, резонансу події серед громадськості та впливу події на майбутнє ПЕК.

ЄС, Україна і Росія поділять ГТС на трьох.
Більше року Україна і Росія ведуть газові переговори. Тільки зараз сторони прийшли до розуміння і визнання того, що говорити можна тільки про газотранспортну систему. Але для цього потрібно залучити газового «посередника» у відносинах України та Росії, яким повинен стати Євросоюз. Але якщо в Києві у весь голос публічно заговорив про прогрес у переговорах і своє бажання поділитися ГТС з ЄС і Росією, то в Москві все ще офіційно відмовчуються. Тому поки що ідея спільного управління ГТС залишається «напівфабрикатом».

Україна може відмовитися від російських атомних реакторів.
Спільний проект з добудови двох атомних блоків на Хмельницькій атомній електростанції може не відбутися. Принаймні, у Державному комітеті ядерного регулювання (перший заступник голови Держкомітету Михайло Гашев) сумніваються, що третій і четвертий енергоблок Хмельницької атомної електростанції вдасться побудувати таким чином, щоб вони відповідали рівню 3 покоління атомних станцій. Насправді подібні заяви є затягування «атомних» переговорів з Росією з метою отримання більш вигідних умов кредитування добудови двох реакторів.

Туркменський вояж Януковича.
У вересні президент України здійснив візит до Туркменістану, якому багато хто пророкував надуспішний результат. В результаті на президентській шиї Віктора Януковича зручно розмістився Дмитро Фірташ і використовував візит в своїх інтересах. Фірташу вдалося домовиться про збільшення в 2012 р. поставок до 6 млрд куб. м для своїх хімічних підприємств. Щодо інтересів України, то тут Туркменістан виявився безсилим проти Росії, яка не хоче пропускати через свою територію середньоазіатський газ для України.

В Україні продовжують будувати сонячні станції.
Австрійська компанія Activ Solar залишається єдиною компанією, яка продовжує практично щомісяця вводити в дію нові джерела альтернативної енергетики. Представники інших альтернативних напрямків (енергія вітру, малих ГЕС, біомаси) виявляють малу активність. У вересні було завершено будівництва в Криму третьої черги сонячного парку «Охотникове» на 20 МВт (загальна потужність парку 80 МВт). У 2010 році компанія побудувала першу сонячну електростанцію потужністю 7,5 МВт у джерельній (Крим). Activ Solar фактично створив в Україні вертикально-інтегрований сонячний комплекс, куди входить також запорізький «Завод напівпровідників», який виробляє матеріали для сонячних батарей.

Пільги для енергоефективності.
Кабмін України затвердив податкові пільги виробникам енергоефективної і енергозберігаючої продукції, матеріалів і устаткування для поновлюваної енергетики. Перший віце-прем'єр Андрій Клюєв, якого вважають головним лобістом розвитку альтернативної енергетики в Україні, заявив, що 80% прибутку від продажу енергоефективної продукції буде звільнено від сплати податків. У цьому контексті уряду, напевно, варто було б також розвивати інтерес звичайних громадян інвестувати в альтернативну енергетику шляхом виділення кредитів, надання податкових пільг або інших фінансових програм.

Баланс газу на 2012 рік.
Україна фактично другий рік живе без виразного і прозорого балансу газу. Це наслідок ручного режиму управління. Чинний міністр енергетики Юрій Бойко разом зі своїм колегою Дмитром Фірташем, очевидно, не зацікавлені в тому, щоб цифри балансу газу стала надбанням громадськості. У 2012 р. «Нафтогаз Україна» планує скоротити імпорт газу на 31,5% (на 12,6 млрд. куб. М) - до 27,4 млрд. куб. м. Саме на стільки був збільшений обсяг купівлі газу в цьому році, щоб повернути його RosUkrEnergo AG. При цьому Фірташ і його Ostchem Holding в 2012 р. збільшить імпорт газу на 36,5% (на 1,7 млрд. куб. М) - до 6,33 млрд куб. м. Таким чином, ніякого обіцяного Юрієм Бойко скорочення споживання газу та енергозбереження в 2012 р. Україна не побачить.

«Порожні» меморандуми «Нафтогазу України».
«Нафтогаз України» підписав меморандуми про співпрацю в енергетичній сфері з Halliburton Ukraine (США), ExxonMobil Corporation (США), Total (Франція), Eni Ukraine Holdings BV (Італія). Всі договори стосуються нетрадиційного газу (сланцевий газ, шахтний газ) і розробки шельфу Чорного моря. Документи є «порожніми», а не реальними, і їхня мета - це тиск на Росію під час газових переговорів. Саме тому подібний меморандум з «Газпромом» про освоєння шельфу не був підписаний, оскільки «Газпром» просто проігнорував пропозицію «Нафтогазу».

 
Коментарі (0)