ГоловнаНовини ЖКГАльтернативна енергетикаОдеса готова викинути 100 млн гривень на сміття

Одеса готова викинути 100 млн гривень на сміття

Сьогодні в Одесі нарешті визначилися з тим, хто будуватиме сміттєпереробний завод. Організований мерією конкурс виграла компанія «Союз», що належить депутату міськради Ігорю Маркову. Другий учасник – грецька фірма «Міханікі-Україна» – «пролетіла». &l

Сьогодні в Одесі нарешті визначилися з тим, хто будуватиме сміттєпереробний завод. Організований мерією конкурс виграла компанія «Союз», що належить депутату міськради Ігорю Маркову. Другий учасник – грецька фірма «Міханікі-Україна» – «пролетіла».

«Вони не надали нам жодного документа, тільки красивий проспект з картинками, – говорить секретар конкурсної комісії Валентина Дацюк. – Тому ми навіть не стали розглядати їхню пропозицію».

Будувати завод почнуть після того, як підсумки конкурсу підтвердить виконком, а мер підпише договір з компанією. «Сподіваємося стартувати з роботами не пізніше початку наступного року», - розповів директор «Союзу» Юрій Кривенко.

Мова, за його словами, йде саме про переробне, а не екологічно шкідливе спалювальне підприємство. Розташують завод на території полігону «Дальницькі кар'єри». Будівництво відбуватиметься поетапно протягом 4-х років: зібравши одну сортувальну лінію потужністю 100 тисяч тонн (за рік з Одеси вивозять більше півмільйона тонн сміття), її відразу ж запустять в роботу, після чого візьмуться до складання наступної. Таким чином, до 2016 р. «Союз» зможе переробляти всі тверді побутові відходи міста.

Технологічно процес переробки виглядає так. Сміттєвоз вивалює вміст кузова в прийомну лійку, звідки він потрапляє в барабан сепаратора. У ньому сміття дезінфікується, підсушується і розподіляється за розміром і вагою. Далі відходи по конвеєрній стрічці надходять в цех сортування, яке відбувається частково вручну (працівники відбирають папір, плівку, ПЕТ-пляшки, текстиль, скло), частково автоматично (магніти й інші пристрої витягують з купи чорний і кольоровий металобрухт).

Відібрана вторсировина або йде відразу у виробництво готових виробів (на місці), або продається промисловим підприємствам. Приміром, у папері зацікавлений ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат, а в пластиковій крихті – завод пластмасового лиття в Кіровограді. Органіка після брикетування може використовуватися як паливо. А сміття, не придатне до подальшого використання, будуть складувати на полігоні. У планах компанії – побудувати цех з переробкипобутової електроніки.

Екологи оцінюють «союзний» проект прихильно: «Давно пора впритул зайнятися цим питанням, адже якщо не запровадити утилізацію, наше звалище через років десять не зможе приймати відходи взагалі. А це загрожує екологічною катастрофою», - упевнений керівник одеського центру природоохоронного моніторингу Іван Васнецов.

Орієнтовна вартість будівництва переробного комплексу на звалищі – 100 млн грн. Де «Союз» має намір взяти такі гроші, у компанії поки не говорять. Обіцяють тільки не включати свої витрати в тариф для населення (зараз за вивіз сміття мешканці багатоквартирних будинків платять на місяць 6,5 грн з члена сім'ї).

«У принципі вони можуть взяти кредит чи залучити через міністра екології Миколу Злочевського т.зв. «Кіотські гроші», - говорить економіст Олег Ільїн. - Але що вони будуть робити потім? Адже в усьому світі сміттєпереробні заводи не приносять прибутку і дотуються з бюджету. Та й без будівництва витрати підприємства зростають – те ж паливо для сміттєвозів подорожчало з моменту встановлення тарифу в 2009-м у півтора рази. Отже, «Союзу» все одно доведеться рано чи пізно підвищувати ціни для одеситів».

Джерело – газета «Сегодня».

 
Коментарі (0)