ГоловнаНовини ЖКГПідсумки тижня: Україна мріє про знижки на газ, українці – про тепло в оселях

Підсумки тижня: Україна мріє про знижки на газ, українці – про тепло в оселях

Тиждень, що минув, є завершальним у міжопалювальному періоді-2011. І це, безперечно, не могло не позначитися на тематичному забарвленні інформаційного простору.При цьому понеділок ознаменувався відгомоном «газових» переговорів між Україною і Росією. У неділю, 25 вересня у Москві пройшла робоча зустр

Тиждень, що минув, є завершальним у міжопалювальному періоді-2011. І це, безперечно, не могло не позначитися на тематичному забарвленні інформаційного простору.

При цьому понеділок ознаменувався відгомоном «газових» переговорів між Україною і Росією. У неділю, 25 вересня у Москві пройшла робоча зустріч міністра енергетики та вугільної промисловості України Юрія Бойка з головою правління ВАТ «Газпром» Олексієм Міллером. Ю.Бойко та О.Міллер обговорили шляхи реалізації домовленостей, досягнутих у ході переговорів, які відбулися днем раніше між Президентом України Віктором Януковичем, Президентом Росії Дмитром Медведєвим і Прем'єр-міністром Росії Володимиром Путіним у сфері закупок і транзиту російського газу.

При цьому Віце-прем'єр-міністр України Сергій Тігіпко висловив думку, що Україна буде змушена до кінця 2011 року підвищити тарифи на газ для населення, щоб виконати ключову умову відновлення кредитів міжнародних фінансових організацій. Він визнав, що для України це важке рішення. «Моя точка зору така, що ми повинні до цього йти в умовах тієї ситуації, яка є в світі, ми бачимо, що робиться з ринками», - сказав віце-прем'єр.

Від самого початку тижня різні регіони країни почали вголос робити звірку готовності до зими. Зокрема, ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА» повідомило, що входить в опалювальний сезон 2011/2012 рр. із стовідсотковою готовністю об'єктів теплового господарства. Про це свідчить Акт готовності теплового господарства підприємства, погоджений Державною інспекцією з енергетичного нагляду в Кіровоградській області та виданий 26 серпня.

Наступного дня стало відомо, що рівень готовності об'єктів ЖКГ та соціальної сфери Луганської області до опалювального сезону становить 99%. Про це заявив на брифінгу в облдержадміністрації начальник Головного управління ЖКГ Луганської ОДА Олександр Голуб.

Навздогін подіям попередніх вихідних Прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що наша держава розраховує завершити роботу з перегляду газових контрактів із Росією до кінця жовтня. Як зазначив голова уряду, мова йде про комплексний підхід до перегляду контрактів.

Раніше Азаров розповів, що на зустрічі президентів України та Росії була досягнута домовленість про зниження тарифу на транспортування газу територією України до рівня собівартості. У свою чергу Росія знизить ціну на газ для потреб України у двох сферах: бюджетній та соціальній.

Разом з цим офіційний представник «Газпрому» Сергій Купріянов зазначив, що російська і українська сторони поки не домовилися про перегляд контракту, переговори будуть продовжені найближчим часом.

Логічним наслідком вищезазначеного стала заява Мінрегіону відносно того, що наступного року міністерство максимально систематизує роботу у напрямку можливого переходу регіонів на тверде паливо. Про це під час прес-конференції в медіа-холі УНН заявив начальник відділу технічного регулювання в теплоенергетиці Мінрегіону Анатолій Желєзко. Крім того, за його словами, міністерство активно проводитиме роботу з підприємствами для того, щоб останні оптимізували схеми теплопостачання в населених пунктах.

«Можливе встановлення замість великої котельні декількох малих для мікрорайону чи групи будинків або встановлення індивідуальних котелень», - підсумував А.Желєзко.

Водночас чиновник поінформував, що Україна повністю готова до опалювального сезону. Опалення в житлових будинках буде включено 15 жовтня, а для об'єктів соціально-культурної сфери – 1 жовтня. При цьому А.Желєзко зазначив, що якщо температура вдень буде нижче 8 градусів, опалення включать і раніше.

Паралельно з цим відбулись певні кадрові зрушення в самому Мінрегіоні. Президент України Віктор Янукович звільнив Віталія Шаповаленка з посади заступника міністра з питань житлово-комунального господарства та Сергія Романюка з посади заступника міністра регіонального розвитку та будівництва. Про це йдеться в Указах Президента №№ 937/2011 та 938/2011. Як повідомлялося, на даний момент обидва міністерства реформовано в єдине Міністерство з питань регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ.

У середу надійшли відомості зі Львова: до нового опалювального сезону ЛМКП «Львівтеплоенерго» вже підготувало 107 малих теплоенергетичних об'єктів та усі 122 центральні теплові пункти.

Нагадаємо, відповідно до затверджених графіків та планів ЛМКП «Львівтеплоенерго» під час ремонтної кампанії 2011 року мало підготувати до ефективної роботи 111 малих теплоенергетичних об'єктів (котелень), ТЕЦ-1, ТЦ «Північну», ТЦ «Південну», 122 ЦТП та 432 км трас (у двотрубному обчисленні) теплових мереж та мереж постачання гарячої води з її рециркуляцією.

Своєрідну перекличку між підприємствами міста з питань підготовки до зими 27 вересня провів і віце-мер Одеси Микола Рубля. За його словами, підготовка до опалювального сезону ведеться згідно з затвердженими графіками.

В цілому підготовчі роботи проходять в плановому режимі. За час ремонтної кампанії силами КП «Теплопостачання міста Одеси» були успішно проведені два етапи гідравлічних випробувань. Розриви, що з'явилися в результаті першого етапу, вже повністю усунені. Наслідки другого етапу гідравліки перебувають у стані ремонту: на сьогоднішній день ліквідовано 308 з 330 виявлених пошкоджень. За словами генерального директора комунального підприємства Бориса Завірюхи, всі роботи будуть закінчені в перших числах жовтня.

У свою чергу Прем'єр-міністр України Микола Азаров дав доручення Першому віце-прем'єр-міністру – Міністру економічного розвитку і торгівлі України Андрію Клюєву терміново вжити заходів щодо забезпечення розрахунків теплопостачальних підприємств із Державною компанією «Газ України» за спожитий природній газ. За словами очільника уряду, питання заборгованості теплопостачальних підприємств є одним із пріоритетних, оскільки заборгованість загрожує вчасному початку опалювального сезону.

У четвер, 29 вересня, Президент України Віктор Янукович підписав Указ про питання органу державного регулювання у сфері комунальних послуг. Цим документом Глава держави постановив перейменувати Національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України на Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. При цьому затверджена гранична чисельність працівників Комісії віднині становить 412 штатних одиниць – замість 60, що були визначені перед цим.

Цього ж дня глава Київської облдержадміністрації Анатолій Присяжнюк заявив, що Київська область погасить заборгованість за спожитий газ до початку опалювального сезону – 15 жовтня. «Ми будемо вимагати від мерів і голів, щоб до 15 жовтня борги були погашені, тому що НАК «Нафтогаз України» ставить питання: якщо не будуть погашені борги – не буде відпускатися газ», - підкреслив він.

Разом з тим, А.Присяжнюк підкреслив, що на сьогоднішній день всі об'єкти енергопостачання на 100% готові до початку опалювального сезону.

Система розрахунків за тепло в Україні найближчим часом може зазнати змін. Зараз у Кабінеті Міністрів готується постанова, яка зобов'язуватиме усі міста запровадити двоставковий тариф. Про це повідомив під час засідання сесії міської ради мер Львова Андрій Садовий.

«Готується розпорядження Кабінету Міністрів про обов'язкове запровадження у всіх містах України двоставкового тарифу. Усі міста, які сьогодні мають двоставковий тариф, вони нормально готуються до опалювального сезону. Де діє одноставковий тариф, там системи не готові. Сьогодні місто тарифів не встановлює, створена окрема структура», - повідомив він.

Водночас стало відомо, що мер Херсона Володимир Сальдо не бачить перспективи своєчасного початку роботи Херсонської ТЕЦ у наближенні опалювального сезону 2011/2012 рр. Про це він заявив, виступаючи на колегії Херсонської облдержадміністрації.

«Якщо минулого року у мене була велика впевненість, що опалювальний сезон почнеться вчасно і буде нормально йти, то в цьому році – ні. Це стосується ТЕЦ... Якщо торік було виділено на ремонт мереж до 10 млн, то в цьому році – майже нічого. На мільйон з невеликим ТЕЦ робить ремонт за рахунок власних коштів. Я бачу, що керівник ТЕЦ старається, але легше від цього не стає, оскільки немає перспективи початку опалювального сезону», - сказав В. Сальдо, звертаючись на засіданні до голови ОДА Миколи Костяка.

У той же час мер відзначив, що у нього не виникає питань з підготовки до опалювального сезону комунальних підприємств, підпорядкованих мерії, а також житлового фонду та будівель соціально-культурної сфери міста.

Ранок п'ятниці став врожайним на інформаційні сюрпризи. Якщо днем раніше міська влада Львова бадьоро рапортувала, що опалювальний сезон у місті розпочнеться вчасно, то 30 вересня стало відомо, що напередодні Львівська міська рада проголосувала за розпуск виконавчого комітету. Причиною послугувало те, що на сесії Львівської міської ради під час розгляду інформації про виконання ухвали про всесезонний одноставковий тариф на опалення голова фракції ВО «Свобода» Руслан Кошулинський назвав дії виконкому саботажем і зазначив, що виконком докладає всіх зусиль, аби спростити життя комунальних підприємств, а не громади.

Перший заступник міського голови Львова Олег Синютка при цьому зазначив, що якщо двоставковий тариф скасують, то опалювального сезону у Львові може не бути взагалі, оскільки тариф дорівнюватиме нулю. Нових тарифі Львову ще не розписували. Водночас депутати звинуватили виконком у тому, що він не виконав їхню ухвалу і не звернувся до НКРЕ за новим тарифом ще кілька місяців тому.

У Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг пообіцяли, що тарифи на тепло для населення протягом опалювального сезону не зміняться. Про це під час відкритого засідання Комісії заявив її голова Валерій Саратов. «Ціни залишаться такими, якими вони є сьогодні. Потім будемо дивитися, обраховувати, а це – в майбутньому. Зараз опалювальний сезон буде за тими цінами, які сьогодні є», - наголосив він.

Також очільник Нацрегулятора пообіцяв, що найближчим часом тарифи для ОСББ будуть приведені до того ж рівня, за яким відбуваються розрахунки з населенням.

Разом з цим В.Саратов наголосив, що формуванню адекватного та економічно обґрунтованого тарифу на тепло для населення заважає відсутність приладів обліку. «По населенню питання дійсно дуже складне. І головна складність – у відсутності лічильників. Адже сьогодні для того, щоб ми погодились з усіма тими розрахунками, які нам надають підприємства, ми просто повинні побачити собівартість послуги», - зазначив він.

За словами В.Саратова, на сьогодні ситуація з приладами обліку на підприємствах дуже складна. Найкращою є ситуація у Харківській області, де рівень встановлення лічильників становить 99%. «Ще п'ять областей мають показник понад 70%, а ще п'ять – менше 20%. То про яку достовірність можна говорити, якщо у нас навіть на виході немає лічильників?», - резонно запитав очільник Комісії.

Одночасно Нацрегулятором було ухвалене рішення підвищити на 58% тарифи на тепло для бюджетників та інших юридичних осіб. За попередніми підрахунками, це дасть можливість отримати підприємствам теплокомуненерго додатково 1,44 млрд грн.

Однак голова Комісії Валерій Саратов підкреслив, що це не нові тарифи, а коригування існуючих з урахуванням підвищення цін на газ. «З грудня до цього часу ціна на природний газ зростала щоквартально і виросла з 2182 грн до 3750 грн за тисячу кубометрів, тобто на 72%. Відповідно й тарифи на тепло теж підвищилися на 58%», - підкреслив голова Нацрегулятора.

Паралельно з цим Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолій Близнюк під час робочої поїздки до Луганської області наголосив, що повна теплоізоляція житлового фонду – життєво необхідна вимога.

За словами А.Близнюка, зниження споживання енергоресурсів необхідно досягати за рахунок зменшення потреби в теплі, адже до 40% тепловтрат відбувається через конструктивні елементи будівель. На переконання керівника Мінрегіону, результатом зниження потреби в теплі стане зменшення обсягів використання природного газу.

Із Харківської облдержадміністрації надійшло повідомлення, що 1 жовтня розпочнеться опалювальний сезон для установ соціальної сфери регіону.

Але Харківщина не є піонером у цьому питанні. Першим опалювальний сезон 2011/2012 року розпочало ДП «Кіровоградтепло «ТОВ «ЦНТІ УНГА». 29 вересня 2011 року тепло отримав пологовий будинок № 1 м. Кіровограда, котельня якого була забезпечена природним газом. Готові до прийому теплоносія й школа-інтернат та Будинок дитини. Першочергово підприємство буде підключати й інші заклади соціальної сфери по мірі надходження заявок.

А голова Запорізької обласної державної адміністрації Борис Петров доручив започаткувати в області «гарячу лінію», на яку можна зателефонувати у разі виникнення проблемних питань при підготовці до опалювального сезону.

Напередодні з аналогічною ініціативою виступило керівництво Черкаської області. Цілком можливо, що «телефонну» естафету перехоплять й інші регіони.

Але чи зможуть самі лише «гарячі лінії» зігріти українців, покаже час – адже й досі не досягнуто компромісів із Росією відносно ціни на газ. Завданням української сторони є досягнення такого компромісу в стислі терміни. Про це повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко на прес-конференції в Києві 29 серпня. При цьому він підкреслив, що Україна в ході переговорів з Росією з газових питань не розглядала можливості зниження ставки транзиту російського природного газу через свою територію в обмін на преференції щодо ціни на «блакитне паливо».


Ольга Гальчинська, спеціально для ІА «Україна Комунальна».

 
Коментарі (0)