ГоловнаКолонкиПриватизувати треба, але з розумом

Приватизувати треба, але з розумом

Разом з тим, процес приватизації енергокомпаній, який розпочнеться вже за два місяці, повинен проходити максимально прозоро, на зрозумілих для населення, інвестора і держави умовах. Але поки учасників ринку насторожує відсутність системної роботи з підготовки до приватизації - не вирішуються багат

Разом з тим, процес приватизації енергокомпаній, який розпочнеться вже за два місяці, повинен проходити максимально прозоро, на зрозумілих для населення, інвестора і держави умовах. Але поки учасників ринку насторожує відсутність системної роботи з підготовки до приватизації - не вирішуються багато проблем енергокомпаній. Збиткову для державного бюджету приватизацію можна провести за нормальною схемою, із залученням інвестиційних радників, міжнародними презентаціями, ухвалити «розумні» законодавчі акти, спрямовані на покращення їх фінансового стану тощо. Думаю, за наявності політичної волі для проведення реформ, необхідних інвесторам, знадобилося б близько 1,5 -2 років. Однак зараз Кабмін не може дозволити собі так довго чекати, оскільки гостро потребує грошей. Це зіграє «на руку» і вітчизняним ключовим покупцям з партії влади, які у разі такого швидкого продажу збережуть трохи грошей.

Сьогодні у найбільш «ласих шматків» енергетичного пирога, таких як генеруючі компанії, які плануються до продажу, вже частково є свій приватний власник - група ДТЕК. Останній, нагадаю, вже належить 48% акцій «Дніпроенерго» і близько 25% «Західенерго». Намір уряду залишити в державній власності 25% пакетів акцій генкомпаній після їх приватизації зіграє на руку цій енергетичної групі, оскільки вона зможе отримати контроль над компаніями без наявності серйозних конкурентів.

З іншого боку, багато отримати за ці 11 підприємств і так не вдасться, оскільки об'єктивно їхня ціна відносно невисока. Але, можливо, це якраз той випадок, коли дешевий сир може заманити до капкану. Українську владу також цікавить не стільки прибуток від продажу компаній, скільки можливість залучити ефективного власника.

Важливо у цьому випадку інше. Цей своєрідний старт приватизації енергетичних компаній України - реальний початок реформ в енергетичній галузі. Підсумком реформи має стати вирівнювання тарифів для всіх категорій споживачів. Через кілька років, а може вже і через півроку-рік після приватизації, в країні будуть діяти ринкові ціни на тепло та електроенергію не тільки для промисловості, але і для населення, та комунальних підприємств. У такому випадку енергогенеруючі компанії в перспективі можуть стати привабливим бізнесом, а необхідні інвестиції окупляться. Але знову ж таки за рахунок нас із вами.

Файдер Максим спеціально для «України Комунальної».

 
Коментарі (0)