ГоловнаКолонкиАльтернативна енергетикаПро очисні споруди, сміття та економію

Про очисні споруди, сміття та економію

Технологія очистки стічних вод проста: спочатку, як і в нас, видаляють крупні рештки, потім очищають від піску. Після цього у воду опускають каскад рослин із багатою кореневою системою і подають туди повітря. На коренях цих рослин живуть бактерії, які й проводять очищення води. На виході – абс

Технологія очистки стічних вод проста: спочатку, як і в нас, видаляють крупні рештки, потім очищають від піску. Після цього у воду опускають каскад рослин із багатою кореневою системою і подають туди повітря. На коренях цих рослин живуть бактерії, які й проводять очищення води. На виході – абсолютно чиста вода. Цікаво, що кінцева вода впадає в облаштовані басейни з рибками, які там себе комфортно почувають.

Крім того, коренева система рослин збагачує воду киснем. Тому очищену воду можна або виливати в річку, або використовувати як технічну для потреб підприємств тощо. Важливий момент: біля очисних споруд в Угорщині немає навіть натяку на неприємний запах. Біологічною очисткою успішно користуються в Китаї, Угорщині й Туреччині. Теплиці розташовані у житлових масивах. Вони не наносять жодного дискомфорту жителям. Санітарна зона становить всього 50 м.

Вартість спорудження таких очисних теплиць не перевищує будівництва звичайних очисних споруд, а от в експлуатації вони дешевші на 30%, оскільки чисельність їхнього персоналу складає всього чотири особи. Якщо перевести на гривні, то для нас це коштуватиме 1 гривню за кубометр стоків. Нині ж у Черкасах ми платимо 1,46 грн, і цей показник є найнижчим в Україні. Така споруда могла би вирішити питання із очисткою стоків, наприклад, у мікрорайоні «Дахнівка».

Зараз у Черкасах існує велика проблема з очисними спорудами: вони застарілі й аварійні. Крім того, з міського бюджету постійно витрачаються кошти на перекачку стоків із віддалених мікрорайонів Черкас у головні колектори. Натомість такі угорські локальні очисні пункти дозволять зекономити і не засмічувати навколишнє середовище.

У середині жовтня представники угорських компаній «Органіка» та «Віоллє» відвідають Черкаси і поділяться з нами досвідом очистки стічних вод. Якщо буде доведений ефект від цих технологій, то можна говорити про запровадження такого методу в Черкасах. Разом з іноземними компаніями ми вишукуватимемо найоптимальніший варіант для Черкас. У разі успішної співпраці на умовах приватно-публічного партнерства, ми зможемо взагалі відмовитися від використання головних каналізаційних колекторів, побудувавши в Черкасах 5-6 компактних очисних теплиць.

А під час поїздки в Німеччину я зустрівся з представниками компанії «Ремондіс», яка працює над вивезенням сміття в Черкасах. Домовилися про створення спільного підприємства, яке вирішить три проблеми зі сміттям у нашому місті: роздільний збір, додаткова переробка відходів і утилізація сміття. Переважно за рахунок цього плануємо до 2020 року відмовитися від захоронення сміття в грунт. Крім того, «Ремондіс» допоможе нам із вивозом сміття з приватного сектору. Передбачається, що нам нададуть компактні сміттєвози, які зможуть ефективно забирати відходи з провулочків та приватних домоволодінь. На сьогодні ми вже провели тендер на закупівлю 11 тисяч контейнерів у кожен приватний будинок.

Сергій Одарич, міський голова Черкас

 
Коментарі (0)