ГоловнаВибір редакціїАльтернативна енергетикаРозумна економія, або Як вибрати лічильник

Розумна економія, або Як вибрати лічильник

Системи обліку споживання води, газу, світла і теплової енергії протягом 5 років обіцяли встановити у всіх житлових будинках. Провівши невелике опитування серед населення різних районів Києва, Харкова та Севастополя, вдалося з'ясувати, що дана програма працює поки що лише на папері. Як же так? Адже

Системи обліку споживання води, газу, світла і теплової енергії протягом 5 років обіцяли встановити у всіх житлових будинках. Провівши невелике опитування серед населення різних районів Києва, Харкова та Севастополя, вдалося з'ясувати, що дана програма працює поки що лише на папері.

Як же так? Адже згідно з програмою, свої витрати підприємства повинні були розрахувати окремо для кожного житлового будинку і протягом п'яти років вираховувати з тарифів, встановлених на кожну квартиру окремо.

«Минулого року було якесь ворушіння від працівників ЖЕКу. Говорили, що будуть міняти електролічильники на нові. Але поговорили і заспокоїлися», - розповідає мешканка мікрорайону Нивки в м. Києві Вікторія Сахно.

«Нам обіцяли поставити газові лічильники ще на початку минулої зими (січень 2010 р. – ред.). Але основна проблема в тому, що у нас старі будинки і для того, щоб поставити лічильник газу, необхідно повністю переварювати труби, тому що вони не відповідають технічним вимогам. Робити це нам запропонували за свій рахунок. Усі відмовилися. Отже лічильників газу у нас немає до цих пір», - пояснила мешканка Севастополя Ірина Серкіна.

Але давайте повернемося до початку і спробуємо зрозуміти, що на що обіцяли поміняти населенню, наскільки це вигідно (або навпаки) і, можливо, тоді знайдемо відповідь на одвічне питання: «Що робити»?

Електролічильники
Електролічильник – це прилад для вимірювання витраченої електричної енергії.

Ми радіємо появі нових гаджетів, удосконалених комп'ютерів і навіть надточних підлогових ваг. А от чомусь поява точніших лічильників населення країни не дуже-то й тішить. А все тому, що відмотувати назад його поки не навчилися!

До яких тільки хитрощів не вдавалося населення, аби платити за світло менше. Для цього «народні умільці» встановлювали різні пристосування на старі лічильники, і навіть пломби не ставали перешкодою. Однак нові лічильники стримують по руках і ногах: платити за рахунками доведеться. Але платити набагато менше, тому що нові прилади дуже точні у своїх вимірах.

«Будь що замінити лічильник ніхто примусити не може. Єдина умова, яке змусить Вас це зробити (окрім поломки або пошкодження), це застарілий лічильник, який вже вийшов з Держреєстру засобів вимірювальної техніки, допущених до використання в Україні», - пояснив електрик Сергій Ситніченко.

Чим же відрізняються нові електролічильники? Сьогодні на ринку існує безліч видів даних приладів. Розрізняються вони за такими характеристиками:
• За чисельністю фаз: однофазні, трифазні;
• За чисельністю тарифів: одно- і багатотарифні;
• По виду рахункового пристрою: електричні та індукційні;
• За методикою включення: прямого, трансформаторного і комбінаторного видів.

Найбільш зручними для застосування у звичайних квартирах і будинках вважаються однофазні багатотарифні електролічильники. Економія при користуванні таким приладом може скласти до 50%.

Ну і на завершення хочеться відзначити, що відповідно до статті 26 Закону України «Про електроенергетику», споживання електроенергії можливе тільки на підставі договору, укладеного з енергопостачальником.

У кожного з власників житла повинен бути укладений Договір про користування електроенергією. Цей договір передбачає своєчасну оплату світла згідно з показаннями лічильника. Але, ще раз підкреслимо, в договорі ані слова не сказано про примусову заміну електролічильника.

Лічильники газу
Заміна лічильника газу, напевно, не зовсім доречне поняття. Далеко не у всіх сьогодні є ці прилади. Тому доцільніше буде зупинитися на тому, що необхідно зробити для установки лічильника газу. Перш за все, потрібно написати заяву в ЖЕК. У заяві детально вказати те, що Ви встановлюєте лічильник газу. Далі потрібно укласти угоду з газопостачальником. Ну і на завершення написати заяву в газове господарство, після чого майстри встановлять прилад у Вашому будинку, опломбують його і знімуть перші показники.

На тепер існує велика кількість нових лічильників газу. Ціна залежить не тільки від якості, а й від фірми та країни виробника. Але, як це часто буває, не завжди дуже дороге виявляється найкращим. Тому при виборі лічильника слід зважати на всі параметри.

Класифікація лічильників газу відбувається по витраті газу за одну годину. На українському ринку газових приладів сьогодні є лічильники, розраховані на таку витрату газу:
• 1.6 куб.м/год.;
• 2.5 куб.м/год.;
• 4 куб.м/год.;
• 6 куб.м/год.;
• 10 куб.м/год. і вище.

Також є 4 основні групи лічильників газу:
• Турбінні;
• Ротаційні;
• Мембранні;
• Вихрові.

Найбільш прийнятними для використання в квартирах вважаються мембранні лічильники, а розрахунок газу проводиться індивідуально і залежить від інтенсивності користування газом і кількості проживаючих осіб. Якщо все підібрано правильно, то окупність лічильника відбувається за 2-3 місяці (при наявності індивідуального опалення) і близько року – без опалення. В цілому ж економія може скласти близько 30% від суми, яка вказана у квитанції.

Лічильники тепла
Теплолічильник – це комплект приладів, які враховують (реєструють) спожиту теплову енергію та теплоносій у системах водяного теплопостачання, а також їхні параметри.

Усе частіше, зважаючи на вартість комунальних послуг, що постійно підвищується, люди замислюються про установку лічильника тепла. Адже саме оплата за опалення становить левову частку суми комунальних платежів. То який саме лічильник заощадить більше за інших?

Даний прилад складається з теплообчислювача (найважливіша частина лічильника), двох датчиків – термометрів опору та первинного перетворювача – витратоміра. Усього ж виділяють 4 види лічильників тепла:
• Механічні;
• Вихрові;
• Електромагнітні;
• Ультразвукові.

На батареї, найчастіше, встановлюють механічні теплолічильники. Вони дозволяють економити до 35% при оплаті послуг ЖКГ. Також популярністю користуються і електромагнітні лічильники. Їх можна встановлювати не тільки в квартирах, а й у великих приватних будинках. Ці два види лічильників доступні за ціною і прості в установці. Решта ж складні в обслуговуванні і досить дорогі, тому й не користуються широким попитом.

Лічильники води
Про переваги установки лічильників води щось говорити немає потреби. Усі давно оцінили реальну економію, яка складає до 60% від вартості тарифу на воду по квитанціях. Саме тому всі, хто ще не поставив лічильник води, стоїть перед вибором. Отже, як правильно вибрати такий лічильник?

Усі водоміри діляться на 2 основні групи: механічні та електронні. Різниця ж між вітчизняними виробниками та зарубіжними не тільки в точності вимірів, але і в ціні, яка в рази відрізняється. І ось тут відкриємо секрет...

«Вибрати лічильник води дуже просто. Вони всі, в принципі однакові. Різниця лише в терміні експлуатації, про яку ніхто не думає. А в будь-якому паспорті виробу завжди вказаний цей термін. Називається він «міжповірочний період». Зазвичай у механічних водомірів він становить 5 років, у електрики – 10 років», - поділився секретом різноробочий Дмитро Поляков.

Підбиваючи підсумки
Сьогодні в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України продовжують говорити про те, що в Україні необхідно створити цілісну національну систему нарахування та обліку платежів за житлово-комунальні послуги. І це стане першим кроком в реформі ЖКГ, про яку говорять вже не перший рік.

Розмови тривають, а нічого для цього не робиться. Можливо те, що за дорученням Президента України Кабінетом Міністрів вже створена робоча група, покликана розробити концепцію реформи і модернізації галузі, і стане початком реформування? Що ж, нам залишається лише чекати...

Оксана Черненко, спеціально для ІА «Україна Комунальна»

 
Коментарі (0)