ГоловнаНовини ЖКГТарифи ЖКГСтворення НКРЕКП суперечить конституції - КСУ

Створення НКРЕКП суперечить конституції - КСУ

У справі, яка розглядалася за поданням 46 народних депутатів, КС вирішив, що НКРЕКП була створена у неконституційний спосіб, її статус і спосіб формування не відповідають Конституції.

Конституційний суд визнав неконституційними низку положень закону "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг".

У справі, яка розглядалася за поданням 46 народних депутатів, КС вирішив, що НКРЕКП була створена у неконституційний спосіб, її статус і спосіб формування не відповідають Конституції.

Нагадаємо, що НКРЕКП утворив президент П.Порошенко указом від 27 серпня 2014 року № 694. Пізніше - 22 вересня 2016 року - Верховна Рада прийняла Закон "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг", яким було передбачено, що НКРЕКП є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, членів якого призначає і звільняє президент.

КСУ визнав, що утворивши НКРЕКП своїм указом, президент вийшов за межі своїх конституційних повноважень, оскільки повноваження президента вичерпно визначені Конституцією, яка не передбачає його права утворювати такі органи. Так само Конституція не наділяє президента правом призначати і звільняти членів НКРЕКП.

Крім того, КС вирішив, що визначений законом статус НКРЕКП не відповідає Конституції. За своїми функціями, завданням та повноваженням НКРЕКП по суті є центральним органом виконавчої влади, а тому згідно з Конституцією закон повинен був визначити саме такий її статус, який передбачає входження НКРЕКП в систему органів виконавчої влади і управління її роботою Кабінетом Міністрів. КС з цього питання висловлював свою позицію ще в 2000 році у справі щодо конституційності Закону "Про природні монополії".

Слід зазначити, що діяльність НКРЕКП в період президентства Порошенко була пов'язана з багатьма скандалами. Її звинувачували в прийнятті рішень в інтересах тодішнього президента, його оточення і певних олігархічних груп, зокрема мова йде про введення формули "Роттердам +" (затверджена НКРЕКП в березні 2016 г.), яка дозволяла "викачувати" кошти з держбюджету і привела до підвищення тарифів для населення і промисловості.

Справа про неконституційність Закону "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг" перебувала на розгляді КС з 2017 року. Протягом 2018-2019 рр., Коли головою КС був Станіслав Шевчук, розгляд цієї справи було фактично заблоковано. Багато хто вважав, що таким чином КС підіграє президентові Порошенко. Дійшло до того, що ряд суддів КС відкрито звинуватили тодішнього главу КС Шевчука в маніпулюванні розглядом цієї справи.

 
Коментарі (0)