ГоловнаНовини ЖКГАльтернативна енергетикаУ Миколаєві навчились виготовляти дизпаливо з пластикових відходів

У Миколаєві навчились виготовляти дизпаливо з пластикових відходів

Дизпаливо із пластикових відходів отримали миколаївські вчені, вирішивши відразу дві проблеми - екологічну та економічну. Це стало можливим завдяки піролізній установці УП-14, розробленій миколаївськими науковцями з Національного університету кораблебудування (НУК). В основі її роботи лежить технол

Дизпаливо із пластикових відходів отримали миколаївські вчені, вирішивши відразу дві проблеми - екологічну та економічну. Це стало можливим завдяки піролізній установці УП-14, розробленій миколаївськими науковцями з Національного університету кораблебудування (НУК).

В основі її роботи лежить технологія багатоконтурного циркуляційного піролізу (БЦП), подібної якій ніде в світі більше не існує. Вона дозволяє утилізувати будь-які органічні тверді відходи - полімерні матеріали (пластикові пляшки, пакети, медичні шприци), гумовотехнічні вироби, деревину, побутову пластмасу, шкіру і будь-яке тверде органічне сміття. Більше того, ця технологія дає можливість отримати високоякісне паливо, повідомляє кореспондент УКРІНФОРМу.

Один з авторів ідеї - кандидат технічних наук, доцент кафедри екології НУКу Людмила Маркіна - почала працювати над цією темою ще 10 років тому. Співавтором проекту став старший науковий співробітник НУКу Микола Рудюк. Вагомий внесок у розробку теми вніс і доктор технічних наук, професор, академік, завідувач кафедри екології, ректор НУКу Сергій Рижков.

«Принцип роботи УП-14 полягає в наступному. У спеціальну ємність реактора установки завантажуються тверді відходи. Запуск відбувається за допомогою природного газу, але через півгодини в роботу включається пальник допалу піролізного газу і природний газ відключається», - коментує технологію Людмила Маркіна й додає, що при температурі 600 градусів у реакторі відбувається плавка сировини без доступу атмосферного кисню. Далі продукти плавлення надходять в багатоконтурну циркуляційну систему, де при певних температурних режимах відбувається конденсація токсичних компонентів.

Дослідження показали, що в цій установці руйнуються всі основні високомолекулярні токсичні компоненти, які можуть утворюватися при піролізі (включаючи діоксини). Отримана в результаті переробки рідина, за своїми характеристиками дуже близька до дизельного палива марки Л-2. Це підтверджено аналізами. Більш того, експерименти по заправці цим паливом легкового автомобіля «Тойота» показали, що двигун на різних режимах працював стабільно.

За словами Л.Маркіної, після охолодження реактора з нього витягується твердий залишок «пірокарбон». Дослідження підтвердили його абсолютну безпеку з точки зору екології. Більш того, було доведено доцільність використання цієї речовини в металургійній промисловості та у фільтрах з очищення стічних вод. Крім того, за хімічним складом вона ідентична вугіллю донецького басейну і її можна спалювати для отримання теплової енергії.

І технологія МЦП, і сама установка мають повний пакет документації з екологічної безпеки. Установка вже зараз може бути використана для утилізації невеликих партій твердих органічних відходів при обслуговуванні об'єктів соціальної інфраструктури: турбаз, лікарень, тощо. УП-14 має невеликі габарити, достатньо компактна і за одне завантаження здатна виробити 3,5 л палива, переробивши 5 кілограмів відходів.

Основна мета УП-14 - вирішення екологічних завдань. А ось для отримання палива в економічно обгрунтованих масштабах на її базі доцільно побудувати більш потужну, - стверджують автори проекту. Економічний ефект досягається при використанні установок, здатних переробляти кілька десятків тонн сировини на добу при безперервному режимі. Конструкторська документація і економічні розрахунки для такого варіанту установки фахівцями НУКу вже виконані.

До розробки миколаївських учених виявляють інтерес потенційні замовники. Комплект технічної документації установки МЦП/МІО-130 з утилізації інфікованих медичних відходів придбаний Київським інститутом геохімії навколишнього середовища. Цікавилися нововведенням і поляки. На замовлення міста Вознесенська Миколаївської області розроблена технічна документація для будівництва сміттєпереробного заводу з використанням технології МЦП.

Людмила Маркіна говорить, що при збільшенні кількості замовлень для їх виконання залучатиметься миколаївське ДП НВКГ «Зоря»-«Машпроект», оскільки воно має відповідне обладнання та досвід роботи з жароміцними матеріалами. Але для подальшого просування цих установок на ринок необхідна підтримка держави.

 
Коментарі (0)