Утеплення фасадів: гра без правил?

Дозвольте утеплитися Власники квартир в новобудовах перебувають у вигіднішому становищі, їхні будинки повинні відповідати нормативним обмеженням, які були прийняті у 2006 році Державним науково-дослідним інститутом будівельних конструкцій, згідно з якими значно підвищились мінімально допустимі значе

Дозвольте утеплитися
Власники квартир в новобудовах перебувають у вигіднішому становищі, їхні будинки повинні відповідати нормативним обмеженням, які були прийняті у 2006 році Державним науково-дослідним інститутом будівельних конструкцій, згідно з якими значно підвищились мінімально допустимі значення показника теплопровідності для стін. Наприклад, для зовнішніх стін будівель на більшій частині північної і центральної частини України цей показник повинен бути не нижче 2,8 кв. м К/Вт. Більшість будинків радянської забудови ледь дотягують до цього нормативу, що дуже виразно відчувають їхні  мешканці з настанням холодів. Якщо є проблема, то повинен бути і спосіб її вирішення, а оскільки централізованого утеплення старих будинків можна чекати до нових віників, мешканці активно утеплюються в індивідуальному порядку. При цьому, як правило, ніхто не замислюється про можливе порушення міцності огороджувальних конструкцій, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасаду, порушення вимог протипожежної безпеки та інших подібних «дрібниць». Та й чого про це думати, якщо цей процес практично ніким не регламентується і не контролюється.

«На сьогоднішній день відсутній єдиний нормативно-правовий акт, який регулював би питання утеплення фасадів, - коментує Дмитро Січкар, старший юрист АК «Коннов і Созановський». - Залежно від регіону можуть бути різні вимоги щодо дозвільних документів. Наприклад, у Києві порядок утеплення фасадів регулюється Рішенням Київської міської ради від 27.11.2003, № 220/1094 «Про затвердження Порядку утримання, ремонту, реконструкції, реставраціі фасадів, будівель і споруд на території міста Києва». При цьому практика показує, що список дозвільних документів, необхідних для проведення робіт з утеплення фасадів, може збільшуватися залежно від інстанцій, які будуть контролювати цей процес. У першу чергу, це питання потрібно узгодити з балансоутримувачем, яким виступає ЖЕК або ОСББ. В окремих випадках, якщо будинок є об'єктом культурної спадщини, необхідно отримати дозвіл відповідного органу охорони культурної спадщини».

У Головному управлінні контролю за благоустроєм м.Києва нам також повідомили, що проведення робіт з утеплення фасадів будинків регламентується певними нормативними документами. «Одним з основних документів, які регулюють сферу благоустрою столиці, є Правила благоустрою міста Києва, затверджені рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2008 р. № 1051/1051. Зокрема, п. 3.2.8 чітко визначає, що відповідальні особи підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, юридичні та фізичні особи, які використовують будинки і споруди та приміщення в них на законних підставах, зобов'язані змінювати зовнішній вигляд фасадів будівель та споруд тільки на підставі затверджених в установленому порядку проектів та за умови отримання дозволу (ордера) на тимчасове порушення благоустрою території у зв'язку з виконанням відповідних робіт у Головному управлінні контролю за благоустроєм, - роз'яснює Владислав Шелоков, прес-секретар головного управління контролю за благоустроєм. - Крім того, відповідно до п. 5.2.8, власники (балансоутримувачі) зобов'язані проводити ремонт житлових будинків, утримувати їх у належному стані та своєчасно фарбувати згідно з паспортами на фасади, які видає Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища, і дозволами (ордерами) на тимчасове порушення благоустрою території у зв'язку з виконанням відповідних робіт у Головному управлінні контролю за благоустроєм».

Довідка:
Згідно з чинним законодавством порушення Правил благоустрою населеного пункту (ст.152 Кодексу України про адміністративні правопорушення) призводить до накладення на громадян штрафу від 340 до 1 360 грн, і на посадових осіб, громадян-суб'єктів підприємницької діяльності - від 850 до 1 700 грн.

Технічні моменти
Крім отримання необхідних дозволів, перед тим, як приступити безпосередньо до роботи з утеплення фасаду, бажано узгодити деякі технічні моменти. «Згідно ДБН В.2.6-33: 2008, проектна документація на об'єкт із застосуванням збірних систем розраховується згідно з завданням на проектування, яке затверджується замовником.

Технічне завдання на проектування повинно включати в себе наступні дані: архітектурні креслення фасадів будинків з вимогами фактури, кольору облицювання, креслення архітектурних деталей (карнизів, віконних рам тощо), дані про значення допустимих навантажень на стіни будинку, клас енергетичної ефективності будинку. Для будинків, які підлягають реконструкції, додається акт обстеження внутрішніх стін з оцінкою їх технічного стану (характеристик несучої здатності, показників відхилення від вертикальної поверхні тощо), креслення зовнішніх стін з вузлами примикань до зовнішніх елементів», - розповідає технічний менеджер компанії «Кнауф Інсулейшн Україна» Сергій Кутузов.

Під час проектування збірної системи обов'язковим можна назвати проведення розрахунків несучої здатності конструкції збірної системи, теплотехнічних показників її стану».

Фахівці також радять дуже уважно підходити до вибору матеріалів для утеплення і рекомендують вирішувати питання теплової модернізації будинків комплексно, а не в приватному порядку.

«В даний час процес утеплення багатоквартирних будинків в індивідуальному порядку йде стихійно, без отримання відповідних дозволів, правильного підбору товщини і типу теплоізоляційного матеріалу. Мешканцям варто об'єднувати зусилля і проводити утеплення будинку вцілому - це збереже архітектурний вигляд будинку і дозволить значно знизити енергоспоживання і підвищити комфорт перебування в ньому. Розрахунок товщини теплоізоляції можна проводити за ДБН В.2.6-31: 2006 «Теплова ізоляція будівель». І вибирати пожежобезпечні, екологічні і довговічні матеріали - наприклад, кам'яну вату», - відзначає начальник відділу технічних консультацій компанії ROCKWOOL Ірина Кукушкіна.

Підбиваючичи підсумки, потрібно сказати, що в реальному житті все виглядає дещо інакше. У приватній бесіді робітник бригади, що займається утепленням фасадів, розповів, що про жодну проектну документацію та дозволи мова, як правило, не йде. Із замовником обговорюється ціна, матеріал (в основному це звичайний пінополістирол в силу своєї відносно невисокої ціни) та строки виконання робіт. Усе інше йде на другий план.

Наталія Настич, спеціально для ІА «Україна Комунальна».

 
Коментарі (0)