ГоловнаНовини ЖКГЕлектроенергетикаЗапуск аукціонів залучив нових інвесторів на ринок електроенергії

Запуск аукціонів залучив нових інвесторів на ринок електроенергії

Більшість експертів прийшли до думки, що затвердження НКРЕКП методології допоможе реалізації прийнятого депутатами в минулому році Закону про ринок електроенергії

 

 

Український оптовий ринок електроенергії за останні роки активно реформується. Про те, наскільки успішним є цей процес і які наступні кроки на шляху реформи галузі, розповідає експерт ринку електроенергії, аналітик компанії Unicorn Systems Яна Лях

У минулу п'ятницю експерти ринку електроенергії презентували Національній комісії з регулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) і "Укренерго" проект методики розрахунку транскордонних потужностей України. Розроблена спільно з Енергетичним співтовариством в рамках програми ЕU4Energy, нова методика призначена для забезпечення ефективної транскордонної торгівлі та ефективної інтеграції ринків електроенергії в країні.

Більшість експертів прийшли до думки, що затвердження НКРЕКП методології допоможе реалізації прийнятого депутатами в минулому році Закону про ринок електроенергії. Програма EU4Energy та міжнародна організація Енергетичне співтовариство допомагають Україні та іншим країнам — сусідам ЄС, у реформуванні їхніх оптових ринків електроенергії та їхній інтеграції у загальноєвропейський енергетичний ринок. І допомагають досить ефективно. Прийняття методології дозволить Україні зробити ще один крок на шляху інтеграції.

Реформування українського ринку електроенергії, яке стартувало кілька років тому, вже починає давати свої цілком конкретні результати. Одне з безперечних досягнень реформи — запуск "Укренерго" електронних аукціонів по пропускних експортних перетинах. Запустити аукціони дозволило впровадження спеціалізованої IT-платформи для їхнього проведення, яку поставила і впровадила чеська компанія Unicorn Systems – її системний оператор успішно використовує вже близько двох років. За оцінкою керівництва "Укренерго", цей рік був унікальним з точки зору обертів, отриманих від аукціонів. Тільки за результатами річного аукціону дохід склав 300 млн. грн.

Вкрай важливо і те, що на ринку нарешті стартували добові аукціони, завдяки чому надходження від продажу перетину також зросли. Історично в Україні для приватних компаній - експортерів електроенергії спочатку працювала система дозволів, потім почалися річні та місячні аукціони в ручному режимі. Через те, що вони відбувалися за деякий час до самої поставки, компанії традиційно включали до своєї ціни масу ризиків. Тобто, ціна 1 МВт/год на річному аукціоні завжди була максимально низькою, на місячному — трохи вище, проте компанії все одно не могли платити багато. Брати участь у місячних аукціонах могли дозволити собі тільки великі постачальники, а більш дрібні компанії при цьому не могли вийти на ринок.

Запуск добових аукціонів дозволив вийти на ринок масі нових компаній-експортерів, що вже значно підвищило рівень конкуренції на ньому. І, звичайно ж, середня ціна 1 МВт/год перетину дуже помітно зросла, що трансформувалося в додаткові надходження "Укренерго" та державі. Оскільки гроші, отримані від аукціонів енергетики, не можуть направляти на будь-що, окрім розвитку мережі, прямі інвестиції у вітчизняну енергетику істотно зросли.

Впроваджена "Укренерго" спеціалізована IT-платформа компанії Unicorn Systems при розширенні її функціоналу в найближчій перспективі дозволить запустити ще один стратегічно важливий для ринку напрям — так звані спільні аукціони. Вони можуть стартувати вже у 2020 році. Сьогодні лінії енергопередач до кордону належать та розподіляються "Укренерго", а вже за її межами — системними операторами сусідніх країн. Відповідно, зараз експортер електроенергії, наприклад у Словаччину, повинен купити перетин у держкомпанії, а його контрагент — у словацького оператора. Система, м'яко кажучи, неефективна, оскільки аукціони наших країн практично не пов'язані один з одним. Європа вже давно прийшла до того, що оператори домовляються між собою, і пропускна здатність розподіляється одним з них від імені двох.

В прийнятому Законі про ринок електроенергії проведення спільних аукціонів прописано. На жаль, вони досі не запущені через проблеми з прийняттям підзаконних актів. Правила їхнього проведення потрібно узгодити не тільки з усіма нашими постачальниками, але і з операторами сусідніх країн також. Наразі цей процес переноситься мінімум на рік, але його неминуче буде завершено.

"Укренерго" також провело цього року тендер на закупівлю ще однієї комплексної системи управління оптовим ринком — допоміжними послугами, балансуючим ринком, адміністрацією всіх розрахунків. Для того, щоб повноцінно запрацював весь ринок, повинен бути налагоджений повноцінний зв'язок між аукціонною платформою від Unicorn Systems і цією новою системою. Фізично вони повинні враховувати позиції одне одного і працювати як частини одного цілого. Інтеграція цих двох систем дозволить нашому оптовому ринку стати більш ефективним і ще на крок наблизить країну до входження в єдиний європейський енергоринок.

 

 
Коментарі (0)