ГоловнаНовини ЖКГУтилізація ТПВЗмінено систему видачі ліцензій на управління небезпечними відходами

Змінено систему видачі ліцензій на управління небезпечними відходами

Закон "Про управління відходами", схвалений Верховною Радою ще минулого року, запустив важливі проєвропейські зміни

 

Закон "Про управління відходами", схвалений Верховною Радою ще минулого року, запустив важливі проєвропейські зміни. У тому числі трансформував систему видачі ліцензій на управління небезпечними відходами.

Про це пише Рубрика, посилаючись на Міндовкілля.

Лише одна акумуляторна батарея, яка потрапила у річку, заподіює шкоди більше, ніж тисячі тонн відходів від промисловості. Тому така батарея є дуже небезпечною та має бути належним чином утилізована підприємством на спеціальному обладнанні.

У відомстві наголошують, що загалом щороку в Україні утворюється понад 500 тисяч тонн небезпечних відходів. Це відходи лугів, кислот та солей, чорних металів, осади – та невидима загроза, про яку люди чують, але не бачать кожного дня.

До 2024 року 84% ринку управління небезпечними відходами – це були підприємства посередники, "кустарники", ті, хто здійснював обробку відходів лише на папері.

Тобто, із 215 ліцензіатів, які "працювали" на ринку:

91 – лише зберігали небезпечні відходи;

56 – здійснювали операції з маслами та оливами, шламами, електричним електронним обладнанням та іншими відходами,

68 обʼєктів мали потужності для утилізації небезпечних відходів.

Як зауважують у міністерстві, це пов'язано з тим, що згідно з діючим на той час законодавством, підприємство могло отримати окрему ліцензію лише на послугу збирання та зберігання небезпечних відходів, що спричиняло багато зловживань на ринку.

Значна кількість недобросовісних суб'єктів лише демпінгували ціни на ринку. У результаті, замість утилізації, небезпечні відходи потрапляли на звалища або у лісосмуги.

У червні 2022 року був прийнятий Закон України "Про управління відходами", який дав старт довгоочікуваній реформі управління відходами. Вона своєю чергою має розв'язати гостру проблему сміттєзвалищ, відсутності сміттєпереробки та розширеної відповідальності виробника.

Закон набув чинності 9 липня 2023 року. 

Підходи до утилізації відходів тепер кардинально змінені. У тому числі відбувається і трансформація систему видачі ліцензій на управління небезпечними відходами.

Зі слів екологів, нове законодавство не визначає збирання та зберігання як комплексне управління небезпечними відходами.

Водночас ліцензії мають отримати всі підприємства, які здійснюватимуть збирання та оброблення відходів, тобто повний комплекс заходів.

А перед цим компанії потрібно підтвердити наявність та відповідність своєї матеріально-технічної бази, встановленим вимогам, тобто пройти перевірку відповідності матеріально-технічної бази.

 

 

 
Коментарі (0)