ГоловнаКоментаріКоментаріВидобуток сланцевого газу нерентабельний при ціні російського імпорту в $230/тис. куб. м

Видобуток сланцевого газу нерентабельний при ціні російського імпорту в $230/тис. куб. м

При ціні російського імпорту близько $230/тис. куб. м, до якої прагне уряд, сланцевий газ не зможе конкурувати на внутрішньому ринку з природним газом.

Коментує директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич.

Протягом останніх місяців кілька провідних нафтогазових компаній заявили про готовність почати видобуток сланцевого газу в Україні.Враховуючи значну собівартість його видобутку, при ціні російського імпорту близько $230/тис.куб.м, до якої прагне уряд, сланцевий газ не зможе конкурувати на внутрішньому ринку з природним газом.Коментує директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич.

Минулого тижня надоптимістичні плани по видобутку сланцевого газу оприлюднив заступник глави «Нафтогазу» Вадим Чупрун.За його словами, перший промисловий сланцевий газ Україна повинна отримати вже до 2015 р. Плани менеджера ґрунтуються на численних меморандумах і попередніх угодах, підписаних «Нафтогазом».Так, у вересні компанія підписала попередню угоду з розробки і видобутку сланцевого газу з ExxonMobil.Також був підписаний договір про інвестиції між ДК «Укргазвидобування» і Shell Exploration and Production Ukraine, який, за словами глави Адміністрації Президента, передбачає фінансування проектів з видобутку сланцевого газу обсягом до $600 млн. Про намір інвестувати в розвідку сланцевого газу $55 млн в 2012-2015 рр., щоправда без партнерства з «Нафтогазом», оголосила італійська Eni і Cadogan Petroleum.За умови своєчасного виконання всіх пунктів програми перші пошукові свердловини повинні бути пробурені в кінці 2012 року.
Результатом планів «Нафтогазу» має стати щорічний рівень видобутку 4-5 млрд куб.м сланцевого газу до 2020 року, що, за словами Чупруна, дозволить забезпечити до 10% потреб України в газі.
Однак оптимістичні плани чиновників і керівників «Нафтогазу» прямо суперечать політиці, що реалізовується урядом.Оцінка собівартості проектів з видобутку сланцевого газу в США, які є загальновизнаним лідером в даній галузі, говорить про середню собівартість у $210-280/тис.куб.м. Через різке падіння ціни на газовому ринку США до $80/тис.куб.м, яке відбулося в останні півтора року, основні добувачі сланцевого газу в опублікованій звітності показали значні збитки.
Європа не є регіоном, в якому широко реалізуються проекти з видобутку сланцевого газу.Це дає підстави припускати, що економіка таких проектів буде набагато гірше, ніж в США.Так, після буріння першої свердловини в Польщі, місцеві фахівці оцінили собівартість видобутку сланцевого газу на рівні $350/тис.куб.м.
Враховуючи схожість геологічних умов західних районів України та Польщі, де розташовані запаси сланцевого газу, собівартість його видобутку на території нашої країни буде порівнянна з параметрами польських проектів.
Видобуток сланцевого газу був би рентабельним у випадку, якщо ціни для окремих споживачів зберігалися б на нинішньому рівні, що перевищує $300-350/тис.куб.м. Однак, враховуючи плани уряду знизити вартість російського газу до $230/тис.куб.м, успішність реалізації проектів з видобутку сланцевого газу в Україні у зазначений термін викликає великі сумніви.Добутий газ ніхто не купить за такою високою ціною.
Про це, зокрема, прямо написали керівники «Нафтогазу» в публікації тижневика «2000» від 11-17 червня 2010 р. «Сланцевий газ належить до сильно розсіяних корисних копалин, а існуючі технології його витягання не дають можливості його промислового видобутку в Україні здостатньою економічною ефективністю.Форсування проектів видобутку сланцевого газу може призвести компанії до великих фінансових втрат», - резюмували глава «Нафтогазу» Євген Бакулін, директор ДК «Укргазвидобування» Юрій Борисов та головний інженер «Укргазвидобування» Ярослав Яремійчук.
Ризикнемо припустити, що активність західних компаній щодо підписання меморандумів з українськими партнерами не в останню чергу була продиктована неясними перспективами українсько-російських газових переговорів.Однак після переможних реляцій урядовців про близькість компромісу щодо ціни російського газу, нинішні економічні реалії різко знизять активність західних партнерів у питаннях реалізації сланцевих проектів в Україні.

 
Коментарі (0)