ГоловнаНовини ЖКГБудівництвоБудівельників змусять звітувати за всі будматеріали

Будівельників змусять звітувати за всі будматеріали

Весь ланцюжок поставок матеріалів буде відслідковуватися від виробника до будівельника, передає СтройОбзор з посиланням на UBR.

Українські будівництва почнуть працювати по-новому. Кабмін подав у Верховну Раду законопроект №7151, яким вводяться європейські правила виведення на ринок будматеріалів та введення в експлуатацію готових об'єктів. Йдеться про впровадження консолідованої версії Регламенту (ЄС) №305 / 2011 по будівельним матеріалам, який набрав чинності з 1 липня 2013 роки (скасував дію Директиви 89/106 ЕEC).

«Наші інспектують органи по суті не працюють. І процес виробництва будматеріалів і будівництва погано контрольований. Але і в ЄС були змушені замінити Директиву №106 на документ прямої дії - Регламент », - розповів UBR.ua президент Асоціація експертів будівельної галузі України Дмитро Барзилович.

За його словами, директива лише вказує досягнення конкретного результату, не встановлюючи засоби для нього. Зате європейські Регламенти є актами прямого застосування і їх виконання є обов'язковим для всіх держав-членів.

«Так само, як і Регламент (ЄС) №305 / 2011, новий законопроект вказує, що повинен робити виробник, дистриб'ютор, уповноважений виконавець. Тобто, розписали функції всіх учасників ринку будматеріалів. Це головна мета закону », - зазначив Барзилович.

Як зазначив юрист Роман Дробоцкій, це не сертифікація продукції. Вимоги посилюються, але зменшується адміністративний вплив держави. У законопроекті встановлено механізм визначення технічних характеристик будматеріалів щодо вимог до споруд.

«Основними завданнями проекту є забезпечення безпеки будівель і споруд. Наприклад, не можна буде використовувати керамічну плитку (дозволену до застосування взагалі) на ступенях перед входом в будівлю, якщо вона під час дощу або взимку ковзає, що може призвести до травм », - навів приклад Дробоцкій.

Нове житло, за словами юриста, також повинна буде відповідати більш жорстким нормам по пожежної безпеки, рівню шуму та т.п. Тобто, коли архітектор збирається проектувати будівлю, наприклад, біля гучної автомагістралі, він буде зобов'язаний врахувати цей фактор і використовувати шумопоглинаючі матеріали з урахуванням особливостей конкретної споруди.

Тепер чітко виписано, що всі системи вентиляції, освітлення, опалення і т.п. повинні забезпечувати комфортне існування і безпечне перебування людей всередині будівлі. Крім того, всі нові будинки повинні бути не тільки енергоефективними, а й енергозберігаючими, тобто економити енергоресурси.

«Таке впровадження для будівельних організацій в перспективі має створити чіткі та зрозумілі правила ведення бізнесу, встановити чіткі критерії до виробів, підвищити якість, контроль над виробництвом, а як результат - створити можливість здорової конкуренції на ринку», - розповіла молодший юрист Юлія Скибина.

За її словами, позитивним моментом є визначення термінів, таких як «будівельний виріб», «установка», «дистриб'ютор» та інших, на законодавчому рівні, які часто вживалися в законодавстві, але не були визначені.

«Необхідні технічні вимоги, присутні лише в будівельних нормах, регламентах, виводяться на законодавчий рівень, що забезпечить кращий рівень розвитку технічного регулювання у будівництві в Україні», - підкреслила Скибина.

За словами Дмитра Барзилович, ми тим самим переводимо термінологію на один, зрозумілу мову. Тому що одні й ті ж терміни у нас і в ЄС означають різне: «пороговий рівень», «істотні вимоги» тощо.

З іншого боку, держава пропонує здійснити перехід на декларативний принцип оцінки відповідності будівельних виробів, сприяння зняттю технічних бар'єрів в торгівлі.

«Тепер виробник будівельної продукції зобов'язаний надавати декларацію експлуатаційних характеристик або технічне свідоцтво про апробацію. У цих документах мають бути вказані характеристики по механічної стійкості, пожежної безпеки, енергоефективності тощо », - розповіла партнер K.A.C.Group Тетяна Кузьмич.

За словами Романа Дробоцкого, технічні свідоцтва (ст.29) застосовуються для виведення на ринок нових видів будматеріалів, для яких ще немає стандартів. Зараз видачею технічних свідоцтв займається Мінрегіонбуд, а в майбутньому це стане прерогативою нового колегіального органу - Комісії технічного регулювання, яка буде складатися з 25 осіб.

«Буде введена система технічну апробацію в будівництві, що складається з органів технічну апробацію, бюро з надання технічної інформації з питань будівельних виробів, комісія з технічного регулювання в будівництві. Функції учасників процесу ще повинні бути уточнені відповідними підзаконними актами. На практиці це означатиме, що нова система (в ідеалі) буде працювати в конкурентному середовищі, а не згідно з нормування з боку Мінрегіонбуду та підвідомчих йому структур », - уточнив керівник практики нерухомості в Eterna Law Станіслав Герасименко.

Законопроектом також визначаються зобов'язання всіх учасників ринку (виробників, імпортерів, уповноважених представників), які виробляють або розповсюджують в Україні імпортовані будівельні вироби. «Для виходу на ринок будівельних виробів його учасники зобов'язані провести декларування експлуатаційних характеристик будівельного виробу, але не позначено в яких саме випадках. Законопроект також вводить чіткі критерії, коли виробник не зобов'язаний складати таку декларацію », - сказала Юлія Скибина.

Наприклад, коли будівельний виріб несерійного виробництва виготовлено індивідуально за спеціальним замовленням як невід'ємна складова споруди або створено прямо на будмайданчику для застосування в конкретній споруді згідно з будівельними нормами. Крім того, законопроект впроваджує використання спрощених процедур, що включає в себе можливість не проводити випробування будівельного виробу, з метою мінімізації зусиль виробника при визначенні типу будівельного виробу.

«Наприклад, можна використовувати результати випробувань інших виробників при випуску аналогічного товару, якщо, звичайно такий виробник дав свій дозвіл», - зауважив Роман Дробоцкій. Після вступу в силу нового закону новосели почнуть отримувати від своїх будівельників вичерпну інформацію про якість та безпеку будівель. При цьому забудовники, як і раніше, зможуть користуватися послугами посередників.

Однак останнім доведеться працювати в чітких рамках. Зараз їх немає. І приватний підприємець цілком може купити на заводі партію цементу, розвести її золою, щоб потім продати побільше суміші і непогано заробити. Однак за новими вимогами ця схема не спрацює. Оскільки всі посередники повинні будуть звітувати перед наглядовим органом - скільки було куплено цементу на заводі і скільки згодом перепродано. Націнку дозволять, але чітко обумовлену, а продати фальсифікат буде вже непросто.

 
Коментарі (0)