ГоловнаНовини ЖКГУтилізація ТПВЧому електрогенерацію зі сміття не слід підтримувати «зеленим тарифом»

Чому електрогенерацію зі сміття не слід підтримувати «зеленим тарифом»

Останнім часом у медіапросторі поширюється думка, що стимулювання «зеленим» тарифом використання сміття як джерела енергії дозволить Україні значно зекономити газ та вирішити проблему сміттєзвалищ

 Останнім часом у медіапросторі поширюється думка, що стимулювання «зеленим» тарифом використання сміття як джерела енергії дозволить Україні значно зекономити газ та вирішити проблему сміттєзвалищ. Мінрегіон надає роз’яснення з цього приводу.

Одним з базових принципів, закладених у Національній стратегії управління відходами в Україні до 2030 року, є ієрархія поводження з відходами, яка відповідає вимогам Рамкової Директиви ЄС та передбачає поступовий перехід до економіки замкненого циклу.

Генерація енергії з ТПВ відповідає 4-му ступеню ієрархії (використання побутових відходів як джерело енергії) та може здійснюватись у різний спосіб. Наприклад, найбільш екологічно чистий — анаеробне зброджування для отримання біогазу. Щодо спалювання, то воно має бути дозволено лише на заводах із високим рівнем захисту навколишнього середовища та виключно того сміття, яке економічно не вигідно переробляти.

Також запровадження «зеленого» тарифу для електроенергії, виробленої з усіх, без винятку, видів ТПВ викликає певні застереження, оскільки відходи та залишки (промислові та побутові) – це не паливо, а умовно горюча речовина, яка підлягає сортуванню. Крім того її спалення вимагає використання природного газу або мазуту.

Тож без застосування «зеленого» тарифу та додаткових енергоресурсів використовувати сміття як паливо економічно не вигідно.

Поширення «зеленого» тарифу на суб’єкти господарювання, які виробляють електричну енергію з усіх, без винятку, побутових відходів (а не лише з побутових відходів, здатних до біорозкладу), призведе до того, що для виробництва електроенергії спалюватиметься природний газ та мазут з додаванням сміття з негорючих матеріалів: будівельного сміття, битої цегли, скла тощо. Продавати таку електроенергію із застосуванням «зеленого» тарифу – це зловживати державними преференціями для стимулювання виробництва електроенергії.

Також під час спалювання сміття залишкову енергію та тепло доцільно використовувати як ресурс для вторинного виробництва (гарячої води, тепла), а не для виробництва електроенергії із застосуванням стимулюючих коефіцієнтів «зеленого» тарифу. Розширення категорій об’єктів електроенергетики, для яких застосовується «зелений» тариф, спричинить збільшення навантаження на оптовий тариф на електроенергію та на тарифи, за якими її отримує кінцевий споживач.

 

 
Коментарі (0)