ГоловнаПублікаціїОпалювальний сезон 2023-2024Чому в одних містах тепло, а в інших початок опалювального сезону – це «битва на виживання»?

Чому в одних містах тепло, а в інших початок опалювального сезону – це «битва на виживання»?

Цьогоріч у чималій кількості міст початок опалювального сезону затягнувся, а в деяких спричинив мало не революційні події. Люди залишаються без тепла з технічних причин, або ж через багатомільйонні борги тепловиків за газ.
Цьогоріч у чималій кількості міст початок опалювального сезону затягнувся, а в деяких спричинив мало не революційні події. Принаймні, до останнього мерзли жителі Херсона і Кривого Рогу, а в Смілі через відсутність опалення навіть оголосили надзвичайну ситуацію. Люди залишаються без тепла з технічних причин, або ж через багатомільйонні борги тепловиків за газ. І хоча всі муніципалітети працюють у єдиному правовому полі та спільних економічних реаліях, десь – аврал, а хтось зумів вирішити ці проблеми завчасно.
 
Наприклад, у Вінниці тепло для «соціалки» почали вмикати ще з 8 жовтня, а для населення – з 15-го.
 
Отож, на що місцева влада вплинути спроможна, і які ризики опалювального сезону 2018/2019 років прогнозують фахівці галузі, з’ясовувала кореспондент Укрінформу.
 
ПІДГОТОВКА ДО СЕЗОНУ – З КВІТНЯ
 
У Вінниці опалювальний сезон стартував вчасно і майже безпроблемно. Міський голова Сергій Моргунов каже, це через те, що почали готуватися до нього, як тільки завершився попередній.
 
«Якщо ми говоримо про початок опалювального сезону, то Вінниця вже мабуть років з вісім розпочинає до нього готуватися наступного ж дня після завершення попереднього сезону. Вже у квітні наші профільні підрозділи разом із керівництвом теплопостачальних підприємств проводять відповідні заходи, під час яких визначаються першочергові напрямки: де треба замінювати мережі, проводити модернізацію, а де – капітальні та поточні ремонти котелень. Бо в нас ще є достатньо котелень морально і технологічно застарілих», – каже Сергій Анатолійович.
 
Відтак, встигають у міжопалювальний період зробити усе, що дозволяють фінансові можливості. За словами першого заступника генерального директора КП «Вінницяміськтеплоенерго» Людмили Шатковської, цьогоріч, наприклад, власними силами відремонтували 41 із 42 наявних у місті котелень та 72 центральних теплових пункти, або 95-97%. А в майже 300 індивідуальних теплових пунктах (ІТП) було здійснено поточні ремонти.
 
 
«Але найзатратніший напрям – це реконструкція і ремонт тепломереж. У нас усього є у двотрубному вимірюванні їх 240 км, зношених на 60%, позаяк вони експлуатуються півстоліття. Ми мережі замінюємо, колосальні кошти у це вкладаються. Цього року повністю замінили їх понад 4 км. Також відбулись гідравлічні випробування 170 км мереж. Це дозволяє спрогнозувати, де будуть пориви в сезон. Опісля ж випробувань проводяться ремонтні роботи і знаємо, що в опалювальний період у нас проблем на тих ділянках не буде», – каже Людмила Степанівна.
 
Утім, ситуація з тепломережами та котельнями у Вінниці значно краща ніж у багатьох обласних центрах. Насамперед, завдяки тому, що вже близько 10 років над цим питанням працюють системно, залучаючи серйозні кошти від міжнародних донорських організацій.
 
ГРОШІ – В ТРУБИ І КОТЕЛЬНІ
 
«У Вінниці станом на 2006 рік система теплопостачання була достатньо серйозно розбалансована. Це стосується котелень 60-70-х років із низьким ККД і великими втратами газу, а також стану мереж. Вони у нас в основному в чотиритрубному виразі будувалися. А це збільшує втрати тепла і води та призводить до частих поривів. Це впливало на якість надання послуги з теплопостачання, а втрати – ще й на його вартість. Коли ми зрозуміли, що питанням треба займатися у комплексі, з’ясувалось, що це дуже великі гроші. Тому розпочали роботу з різними міжнародними організаціями. Спочатку в нас була співпраця з Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО). Ми тоді з їх допомогою модернізували першу котельню і системи тепломереж у районі вулиці Київської.
 
 
Потім, у 2011 році ми розпочали серйозну комплексну роботу з Державним секретаріатом з економічних питань Швейцарської Конфедерації. І на сьогодні у результаті роботи в межах Меморандуму про взаєморозуміння з цією фундацією сума інвестицій в систему теплопостачання Вінниці склала 27 млн швейцарських франків, з яких 20 млн – це безповоротна допомога наших партнерів. За ці кошти ми у трьох районах міста встановили 168 ІТП, які доводять теплоносій до потрібних кондицій, – у кожному будинку, в школах, дитячих садочках. Окрім того, встановили у двох котельнях сучасні високоефективні котли і побудували 2 твердопаливні котельні. Одна з них уже працює, а друга – на стадії завершення. І замінили близько 18 км тепломереж, але в двотрубному вимірі, що зменшило втрати тепла і поривів. Загалом, у місті вже замінено 40% тепломереж.
 
Зараз реалізовуємо умови четвертого Меморандуму: будемо встановлювати 142 ІТП у найбільшому спальному мікрорайоні міста – Вишеньці. Якщо ми реалізуємо цей проект, то індивідуальними теплопунктами в нас буде обладнана третина багатоповерхівок, які перебувають на нашому балансі», – розповідає міський голова.
 
Він каже, що реалізація фінансованих проектів зі Швейцарським бюро співробітництва дозволить Вінниці щороку економити 7,5 млн кубометрів газу, на які досі витрачалися кошти через неефективність котлів і тепломереж. Тобто, йдеться про реальну економію для теплопостачальних організацій.
 
А паралельно в місті серйозно займаються енергозбереженням у комунальних закладах: комплексно утеплено 11 дитячих садочків (враховуючи новозбудовані) і 8 шкіл, а ще дві закінчують утеплювати. Тільки з міського бюджету на ці потреби спрямували 120 млн гривень. До того ж, міська влада зацікавлена у тому, щоб утеплювались багатоповерхові житлові будинки, зокрема, ОСББ. Наразі в місті за державними і місцевими програмами з енергоефективності повністю або частково утеплено понад 50 будинків.
 
ЗАРУЧНИКИ ЧУЖИХ БОРГІВ
 
Утім, і в зразково-показовій Вінниці цьогоріч без сюрпризів не обійшлось, – місто теж пережило ситуацію з приватним постачальником тепла, який через борги за газ не зміг виконувати свої функції, – розповідає Людмила Шатковська.
 
«У нас склалася ситуація, схожа на ту, що була з «Київенерго», коли основні засоби, які були на балансі приватної структури, повернулися в розпорядження міськради. Мікрорайон Вінниці, де мешкають до 25% споживачів тепла, кілька років обслуговувало приватне підприємство, яке орендувало міські тепломережі. Але цього року наприкінці опалювального сезону вони поставили місто перед фактом, що надалі не зможуть надавати послуги з централізованого опалення і гарячого водопостачання. Бо мають велику заборгованість за газ – 58 млн гривень – і, відповідно, номінації (обсяги газу – авт.) НАК «Нафтогаз» їм не виділить. Тому наприкінці липня 2018-го міськвиконком ухвалив рішення про передачу орендованих мереж нашому підприємству, і «Вінницяміськтеплоенерго» з 1 серпня визнали надавачем цих послуг. Це додало нам майже 30 км на 80% зношених тепломереж, у терміновий ремонт яких довелося позапланово спрямувати 4 млн гривень.
 
Оскільки наші котельні технологічно не можуть забезпечувати той мікрорайон, було прийнято рішення про оренду їхньої. Але разом із точкою розподілу газу наше підприємство «успадковує» і борги попередника за енергоносій. Ні ми одноосібно, ні міська рада не могли прийняти на себе борги приватного підприємства. Це призвело до того, що з 1 вересня номінації навіть на наші котельні не було подано, і ми не могли забезпечувати гаряче водопостачання. Вінниця – одне з небагатьох міст, де гаряча вода є весь рік безперебійно, тому це викликало шквал критики з боку населення», – каже перший заступник генерального директора КП «Вінницяміськтеплоенерго» Людмила Шатковська.
 
Загалом, ситуацію врегулювали, повернувши орендовану котельню власнику і уклавши з ним договір про купівлю теплової енергії, за рахунок якої надаються послуги жителям мікрорайону. Кошти на ці потреби виділяє Вінницька міська рада.
 
Надалі, щоб не бути заручником приватної структури, проводяться підготовчі роботи з будівництва власної котельні, що забезпечуватиме даний мікрорайон тепловою енергією.
 
 
ЧИ МОЖЛИВИЙ «ЛЬОДОВИКОВИЙ ПЕРІОД»?
 
Та навіть якщо муніципалітети спрацювали ефективно, а тепловики досі сумлінно розраховувались за газ, це не дає гарантій безпроблемного опалювального сезону 2018/2019 років. Зміна правил нарахування субсидій, підвищені ціни на газ, які не враховані в тарифі на тепло, та жорсткіші вимоги до розрахунків за спожиті енергоносії введуть теплопостачальні підприємства у збитки і можуть спричинити відключення тепла, – побоюються у «Вінницяміськтеплоенерго».
 
«На початок опалювального сезону номінаціями на газ ми були забезпечені, а рівень розрахунків нашого підприємства був 94 %, і таким він залишається й у листопаді. Це дуже високий показник, і ми за ним у країні – серед перших. Але з 1 листопада вартість газу суттєво піднялася, і вона в наших чинних тарифах не закладена. Ми тільки нещодавно провели корегування тарифів за такими складовими як газ, електроенергія, мінімальна зарплата, здійснили розрахунки і подали свої пропозиції до НКРЕКП. Наші розрахунки передбачають зростання тарифу на теплопостачання на 27% і 30%-35% на гарячу воду, однак який тариф затвердить НКРЕКП – не відомо. За оптимістичними прогнозами, тільки з 1 січня наступного року вони набудуть чинності.
 
А в листопаді та грудні теплопостачальні підприємства працюватимуть за тарифами нинішніми. Відтак, ми зазнаватимемо колосальних збитків. Тому з колегами з інших міст звернулись до регулятора з пропозицією, щоб втрати за цей період були закладені у нові скореговані тарифи. Відповіді ми поки що не отримали.
 
А тим часом діє постанова НКРЕКП, що з 1 грудня поточного року номінації виділятимуться не раз на місяць (раніше розрахунковою датою було 23 число кожного місяця), а щоденно. Яким буде цей механізм? Ще ніхто не знає, як це має відбуватися.
 
До того ж, на початку місяця завжди є «мертвий період», коли від населення немає надходжень, адже люди отримують рахунки зазвичай із 10 числа. Ми прогнозуємо, що рівень розрахунків теплопостачальників за газ у цей час почне падати. І якщо цей показник буде менше 90%, НАК «Нафтогаз» може припинити виділення газу на підприємство.
 
Ми поки що не розуміємо, як розвиватиметься ситуація. Можливо, до 1 грудня ще відбудуться якісь зміни, що врегулюють ці проблеми, інакше може виникнути соціальна напруга”, – констатує перший заступник генерального директора КП «Вінницяміськтеплоенерго».
 
Штучне стримування тарифу на послуги з теплопостачання в умовах зростання цін на газ, електроенергію і водопостачання, які є складовими тарифу за тепло, вважає однією з небезпек для нормального перебігу опалювального сезону та розвитку системи теплопостачання і Вінницький міський голова Сергій Моргунов. Адже в першу чергу, потрібно забезпечувати комфорт для мешканців.
 
«Основний ризик – це невчасне відшкодування різниці в тарифах, а також своєчасність надходження коштів на пільги і субсидії, адже там є певна формула: більше 90% платежів, які надходять на спецрахунок теплопостачальників, одразу йдуть на оплату газу. А на розвиток цих підприємств залишається досить мало коштів. Вони без підтримки місцевої влади не можуть працювати навіть із нульовою рентабельністю. І міський бюджет тоді вже вимушений їм ці втрати компенсувати, або дотувати комунальні теплопостачальні організації, коли йдеться про модернізацію, або навіть поточний і капітальний ремонт мереж, котлів, котелень тощо», – каже Сергій Анатолійович.
 
Він сподівається, що перекосів у системі взаємовідносин «Нафтогазу» та теплопостачальних підприємств вдасться уникнути, і що спрацюють законодавчо закріплені запобіжники припинення теплопостачання в опалювальний період.
 
Коментарі (0)