ГоловнаВибір редакціїДніпропетровська область женеться за комфортом

Дніпропетровська область женеться за комфортом

У «кращих» традиціяхПро ЖКГ області хотілося б розпочати оригінально, але не вийшло. «Об'єкти сфери житлово-комунального господарства Дніпропетровської області в основному введені в експлуатацію в 60-80-х роках минулого століття і фактично мають 60%-й знос, тому для області важливе значення має де

У «кращих» традиціях
Про ЖКГ області хотілося б розпочати оригінально, але не вийшло. «Об'єкти сфери житлово-комунального господарства Дніпропетровської області в основному введені в експлуатацію в 60-80-х роках минулого століття і фактично мають 60%-й знос, тому для області важливе значення має державна підтримка для реалізації заходів з реформування та модернізації житлово-комунального господарства», - повідомили нам у Дніпропетровській обласній державній адміністрації.

Як і скрізь по країні, у попередні роки фінансування з державного бюджету програм в сфері житлово-комунального господарства здійснювалось не в повному обсязі. І лише починаючи з 2010 року в Дніпропетровській області фактично відновлено фінансування заходів з реалізації програм за рахунок державного бюджету.

Партнерство з державою
Прикладом участі держави у розвитку ЖКГ міста можна назвати те, що у минулому році на умовах співфінансування державного, обласного та місцевого бюджетів, крім іншого, було вирішено питання теплозабезпечення 140 житлових будинків, чотирьох шкіл та двох дитячих садків в м. Марганець шляхом будівництва нової котельні та відмови від покупного тепла Марганецького ГЗК. Крім того, було розпочато реалізацію першого етапу схеми оптимізації теплопостачання м. Вільногірськ шляхом будівництва блочно-модульної котельні №1, яка постачає тепло на школу та дитячий садок. Проведено реконструкцію аварійного котла Дніпродзержинської лівобережної котельні, яка опалює 250 житлових будинків міста, в яких проживає 85 тис. мешканців, або 30% від загальної кількості населення.

Завдяки спільному фінансуванню з обласного та державного бюджетів область вже має практичний досвід ефективного використання бюджетних коштів на прикладі реконструкції котельні по вул. Колеусівська в м. Дніпродзержинськ, де за рахунок модернізації та автоматизації діючого технологічного обладнання досягнута економія природного газу та електроенергії на рівні 30%.

Також було проведено реконструкцію котельні Петриківської районної лікарні з упровадженням першої в області системи когенерації, що дало змогу на 40% зменшити загальновиробничі витрати продукування теплової енергії.

До кінця 2011 року область планує також отримати з держбюджету 13,4 млн грн, за рахунок яких буде здійснено будівництво модульної котельні №3 у м. Вільногірськ, що має забезпечувати опаленням дві школи, два дитячих садки та п'ять гуртожитків міста. Також розпочато перший етап схеми оптимізації теплопостачання м. Павлоград – реконструкцію котельні для опалення 34 житлових будинків мікрорайону «Північний».

Загалом у поточному році за рахунок бюджетів усіх рівнів у області заплановано здійснити будівництво близько 48 км тепломереж на загальну суму 10 млн грн.

ОСББзація області
Дніпропетровська область – одна з найактивніших у плані створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Тут функціонує 861 об'єднання, у тому числі 153 ОСББ, які були створені з початку 2011 року. В області діє 18 приватних підприємств по обслуговуванню житлового фонду в містах Дніпродзержинськ, Нікополь, Першотравенськ, Павлоград, які обслуговують 20% від загальної кількості будинків комунальної форми власності по області.

В містах Марганець та Нікополь створені дирекції єдиного замовника, на обслуговуванні яких перебуває 589 будинків.

Запроваджено інформаційно-розрахункові центри в Дніпропетровську, Дніпродзержинську, Кривому Розі, Павлограді.

У якості пілотного проекту в м. Дніпродзержинську з 1 червня розпочато роботу керуючої компанії з обслуговування будинків, якій передано в управління весь житловий фонд правобережної частини міста з прибудинковою територією. Запроваджена схема, за попередніми розрахунками, має втричі збільшити витрати на проведення поточних ремонтів.

У 2010 році область отримала з державного бюджету 9,4 млн грн, за рахунок яких капітально відремонтовано 140 ліфтів та 44 житлові будинки, в яких створено ОСББ. З обласного та місцевих бюджетів на утримання житлового фонду виділені кошти у сумі 49,1 млн грн, за рахунок яких здійснено ремонт 52 ліфтів, 110 тис. км м покрівлі та інженерні системи 241 житлового будинку.

Але з функціонуванням ОСББ в області не все так гладко. Ми пам'ятаємо як ще недавно Дніпропетровська асоціація «Наш дім», до якої входить 128 ОСББ та ЖБК області, закликала жителів міста зупинити процес створення ОСББ до вирішення конфлікту з комунальними монополістами. Нагадаємо, що монополісти відмовлялися бути виконавцями послуг для жителів будинків ОСББ та ЖБК, змушували ОСББ встановлювати за свій рахунок загальнобудинкові прилади обліку і здійснювати за їхніми показниками оплату спожитої цілим будинком електроенергії, вимагали від ОСББ та ЖБК укладення договорів на планове технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання, перекладаючи відповідальність за стан газових мереж на голів об'єднань та кооперативів...

Незважаючи на те, що не всі з цих питань сьогодні вирішені, область намагається рахуватися з планами Міністерства регіональної політики, будівництва та житлово-комунального господарства України, згідно з якими у Дніпропетровській області до кінця року має бути створено 1958 нових ОСББ.

Загальний обсяг коштів, які заплановано виділити до 2015 року на реалізацію проектів з технічного переоснащення та капітального ремонту житлових будинків, в яких функціонують або утворюються ОСББ, становить 304 млн грн.

До зими готові?!
В Дніпропетровській області на даний час вже здійснено підготовку до опалювального сезону всіх шкіл та дитячих садків, лікарень, житлових будинків, об'єктів теплового і водопровідно-каналізаційного господарства.

Наразі перед органами місцевого самоврядування стоїть головне завдання – це підписання паспортів та актів готовності, що є основним підтвердженням забезпечення якісної підготовки господарства до роботи в взимку.

На перевірку до Держбудінспекції вже подано більше 50 % паспортів готовності житлових будинків від загальної кількості. Інспекцією Держенергонагляду підписано 64 % актів готовності теплових господарств до роботи в осінньо-зимовий період 2011-2012 років.

У Дніпропетровській ОДА запевняють, ця робота буде завершена згідно із затвердженим графіком до 1 жовтня поточного року.

При цьому слід нагадати, що, згідно даних ДК «Газ України», станом на 19 вересня заборгованість підприємств ТКЕ області за природний газ, спожитий протягом опалювального сезону 2010-2011 рр., становив 744,5 млн грн.

Для поліпшення фінансового стану підприємств теплопостачання Дніпропетровської області відповідно до положень Кіотського протоколу в області реалізується проект спільного впровадження.

Перші кошти в сумі 8,5 млн грн вже отримані підприємствами теплоенергетики і направлені на погашення заборгованості за спожитий природний газ.

Наступним етапом очікуються отримання ще 50 млн грн за рахунок додаткової участі в проекті Криворізького і Дніпропетровських підприємств теплоенергетики.

Усього орієнтовний обсяг залучених коштів від продажу квот скорочення одиниць викидів за період 2003-2012 років складе близько 130 млн грн.

Звичайно, це не вирішить проблем ТКЕ, але вже щось...

Коротко про головне
Вода. Область серйозно опікується питанням якості питної води. До Мінрегіону України облдержадміністрацією подано 51 проект на суму 9,7 млн грн на встановлення станцій доочистки питної води в закладах соціальної сфери сільських населених пунктів для фінансування за рахунок державного бюджету.

З метою покращення якості води, яка виробляється з поверхневих джерел, у липні цього року Мінрегіоном України затверджено перелік об'єктів, які будуть фінансуватися в поточному році за рахунок Загальнодержавної програми «Питна вода України» на суму 14,1 млн грн, у тому числі 3,2 млн грн співфінансування з місцевого бюджету.

Дороги. У поточному році область взяла на себе найбільші за останні роки зобов'язання з капітального ремонту та будівництва доріг комунальної власності, на реалізацію яких за рахунок консолідації бюджетів усіх рівнів виділено 530 млн грн.

У поточному році заплановано провести ремонт та будівництво 1,7 млн кв. м , що на 20% більше ніж у 2010 році (1,5 млн кв. м) та вдвічі більше, ніж робилося у 2009 році.

Житло. З обласного та місцевих бюджетів на утримання житлового фонду області в поточному році виділено 86,1 млн грн, що на 40% більше ніж в попередньому році. За рахунок цих коштів планується здійснити капітальний ремонт 84 ліфтів, 114 тис. кв. м покрівлі (255 житлових будинків), інженерних мереж 356 житлових будинків.

Пріоритетний регіон
Як повідомили нам у Дніпропетровській ОДА, прогнозний обсяг коштів, необхідних для реалізації першочергових заходів по реформуванню ЖКГ області, становить 1,1 млрд грн. Це дозволить в цілому по області на 15% скоротити споживання природного газу та на 25% - електроенергії і тим самим повністю ліквідувати понаднормативні втрати тепла в мережах.

Нагадаємо, що згідно проекту Закону України № 9000 від 15.09.2011 р. «Про Державний бюджет України на 2012 рік», Дніпропетровській області з державного бюджету на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах буде виділено субвенцій на суму 57,4 млн грн.

Це найбільша субвенція після Київської області, яка має отримати 160,7 млн грн.

Крім того, міський бюджет м.Дніпропетровська на будівництво отримає субвенцій на суму 50,8 млн грн. Більше планують виділити лише Києву, Харкову та Донецьку...

Що ж, у східних регіонів з'являється шанс довести, що при гідному фінансуванні якість життя громадян може значно поліпшитися. А якщо цього не станеться, можна за традицією поскаржитися, скажімо, на особливості менталітету місцевого населення...

Євген Рідош, спеціально для ІА «Україна Комунальна»

 
Коментарі (0)