ГоловнаКолонкиАльтернативна енергетикаДо кінця 2013 р. ціни на житло зменшаться ще на третину

До кінця 2013 р. ціни на житло зменшаться ще на третину

Якщо ж говорити про первинний ринок, то там ситуація почала стабілізуватися. Незважаючи на те, що первинний ринок найбільш ризикований для покупця, у забудовників розпочали купувати житло. Це нагадує анекдот: миші кололися, плакали, але продовжували гризти кактус. Так і споживач у нашій країні завжд

Якщо ж говорити про первинний ринок, то там ситуація почала стабілізуватися. Незважаючи на те, що первинний ринок найбільш ризикований для покупця, у забудовників розпочали купувати житло. Це нагадує анекдот: миші кололися, плакали, але продовжували гризти кактус. Так і споживач у нашій країні завжди буде ласий до більш дешевого.

Взяти хоча б історію з банками: у нас «лопнув» «Родовід-Банк» та інші банки. Але як тільки фінустанови знову розпочали давати 25% річних, народ одразу ж поніс туди гроші на депозити. А тут поруч, в сусідніх дверях стоїть черга людей, які намагаються вклади ці повернути. Хоча чим той банк відрізняється від попереднього – для споживача річ непринципова. Приваблива ціна, яку пропонує забудовник, може перекреслити усі перестороги. І людина несе гроші у будинок, у якому лише заклали фундамент. Хоча цей ринок дуже нестабільний і невідомо чи добудують житло чи ні. Причиною тому – коливання економіки. Якщо ми прогнозуємо зменшення курсу гривні, то і в будівельній галузі ми отримаємо черговий колапс. Ми – не Англія, де нерухомість вважається одним із найбільш непохитних способів укласти кошти.

Тим не менше, вже сьогодні ми спостерігаємо очевидний факт: у житло, яке ще не збудували, почали більше вкладати коштів. Якщо порівняти обсяги сьогоднішні з минулорічними, то цифра виросла утричі. Якщо говорити про кількість укладених угод в Києві, то якщо раніше це було 20-30 угод, то зараз 60-80. Десь до 120 у місяць.

Хоча будівництв у нас дуже багато. Значною проблемою у цьому сегменті первинного ринку є те, що багато забудовників іноді переоцінюють потенціал цього самого ринку. Збільшення обсягів будівництва не здатне привести споживача і змусити його вкласти гроші. На жаль, рівень життя у нас такий, що купити квартиру громадяни можуть на сьогодні лише за рахунок тих коштів, які у них залишилися до кризи, тому що у банку на сьогодні отримати кредит дуже складно, а якщо це і вдасться, то умови будуть надзвичайно складні.

І навіть не у відсотках справа. Людина повинна бути готова одразу сплатити 30% від вартості квартири. Банки також не горять бажанням видавати кредитні лінії забудовникам. Тому й отримати кредит на недобудову теж дуже малоймовірно. Більше того, споживач має документально підтвердити стабільний дохід, який дозволяє сплатити кредит. А на сьогодні до 90% громадян не можуть похизуватися довідкою про високий офіційний дохід.

Ярослав Цуканов, незалежний фахівець з нерухомості

 
Коментарі (0)