ГоловнаВибір редакціїМістобудуванняГуртожиток - сувора школа життя

Гуртожиток - сувора школа життя

Кожна з'їдена мешканцями гуртожитків грудка солі, підтверджує, що у них життя - не цукор. І це твердження особливо актуально для тих, хто втратив трудові відносини з підприємствами
 

Трохи статистики

Держкомстат стверджує, що в Україні ще в минулому році було 10 тис. 630 гуртожитків, хоча за цей час їх кількість могла й зменшитися. При цьому, значна частина, трохи більше 4 тис. цих об'єктів, або як говориться в тлумачному словнику російської мови Ушакова, будинків для тимчасового проживання, знаходиться у державній власності. Майже 3,5 тис. гуртожитків входить до числа комунальної власності і «належить» територіальним громадам.

Крім цього ще 2,5 тис. гуртожитків знаходяться вже у приватній власності. Швидше за все, в це число входить і 1 тис. 350 гуртожитків, які в лихі 90-і роки увійшли до статутних фондів «нових» компаній. За даними Мінрегіону, загальна балансова вартість гуртожитків, внесених до статутних фондів акціонерних товариств, становить 44,615 млн грн.

Офіційна статистика говорить, що в гуртожитках проживає майже 1,2 млн сімей, з них 807 тис. - більше 10 років, 150 тис. - протягом 6-9 років, ще 190 тис. «насолоджуються» життям в «унікальних» умовах від 1 року до 5. Група нових мешканців, які живуть в гуртожитках менше року, становить 26 тис. сімей.

Анатолій Буднік, президент Всеукраїнської асоціації мешканців гуртожитків України, уточнює: загальна кількість людей, що живе у гуртожитках складає 6,5 млн осіб. Якщо вважати, що в Україні 19 млн осіб - це працездатне населення, то виходить, що п'ята частина, а це близько 4 млн осіб живуть у гуртожитках. При цьому проведений аналіз показує, що залежно від регіону - 27-48%, а в деяких містах і 52% працездатного населення проживає в гуртожитках ...

Треба визнати, що у кожному місті в Україні є гуртожитки. Так, наприклад, за даними прес-служби виконавчого комітету Бердянської міської ради, у місті - 23 гуртожитки, які перебувають у комунальній власності і загальна кількість проживаючих мешканців у цих гуртожитках складає 3 тис. 443 людини. Підприємствам в Бердянську належать 7 гуртожитків та 2 гуртожитки перебувають у державній власності.

Життя - не цукор

Кожна з'їдена мешканцями гуртожитків грудка солі, підтверджує, що у них життя - не цукор. І це твердження особливо актуально для тих, хто втратив трудові відносини з підприємствами, які сьогодні вже стали приватними компаніями.

І без того несолодке життя мешканців гуртожитків, стало набувати гіркого присмаку. Нові власники «раптом» захотіли житловий фонд гуртожитків використовувати в своїх інтересах, для цього намагаються змінити їх призначення, перепрофілювати і, нарешті, просто перепродати.

Для досягнення своїх цілей вони вимагають від мешканців звільнити, порушуючи ст.47 Конституції України, займану житлову площу, створюють їм нестерпні умови для проживання: відключають електрику, воду, газ ...

Зупинити подібне беззаконня, спробували передачею гуртожитків, що належать підприємствам, у комунальну власність. Для цього Верховною Радою України у вересні 2008 року був прийнятий, а з 1 січня 2009 року набрав чинності Закон № 500-VI «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», який і визначив, що всі гуртожитки, на які поширюється дія цього закону, протягом трьох років підлягають передачі в комунальну власність.

Певну перспективу цей Закон дав мешканцям, які проживають в гуртожитках державної або комунальної власності. Вони отримали право на приватизацію займаного житла у вигляді окремої кімнати (декількох кімнат, житлових блоків, секцій).

Маленький промінчик надії з появою цього Закону з'явився і у мешканців гуртожитків, що належать підприємствам. Вони теж отримали можливість приватизувати свою житлову площу, але після передачі таких гуртожитків у комунальну власність та за умови, якщо вони фактично проживають у таких гуртожитках не менше 5 років. На сьогоднішній день, за даними Всеукраїнської асоціації мешканців гуртожитків України, в таких гуртожитках мешканцями не приватизовано жодного квадратного метра ...

Певну надію мешканцям гуртожитків дає Закон України № 3716-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків», який був підписаний Президентом України 8 вересня 2011 року. Але ...

Свавілля триває

Особливого оптимізму мешканці гуртожитків, що належать підприємствам, навіть з появою цього закону, не відчувають. З усіх регіонів України надходять повідомлення, що спроби виселити мешканців тривають.

Ось, що говорить Олександр Стаценко з Чернігова, який разом з сім'єю з 2005 року проживає в гуртожитку ВАТ «Чернігівторгстрой»: «Підприємство подало позов до суду з приводу мого виселення. На 3 листопада 2011 призначено перше слухання. Чесно кажучи, на Закон України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» сьогодні ні один суд не дивиться, втім, як і на інші законодавчі акти ...

Вся судова практика «дує» в одну дудку. Є житловий кодекс України, який передбачає інші правила гри і все. Закон начебто є, але на нього ніхто не дивиться і не бере до уваги. І це правда, жорстока, правда, життя.

Начальники колишніх державних підприємств стали на сьогоднішній день власниками всіх акцій нинішніх акціонерних товариств. Оформили «право власності» на гуртожитки і використовують це право по відношенню до нас, як до рабів. Хочу сьогодні поселю, хочу завтра виселю через суд.

З приводу мого випадку. Я писав заяву в прокуратуру з приводу підприємства, яке мене виселяє, з приводу його роботи, фіктивного банкрутства, заборгованості по зарплаті, підробці документів, перевищенні службових повноважень керівником, погроз на мою сторону виселити. На сьогодні відповідь така - порушень з боку керівника не виявлено.

Підприємство відключило мої кімнати від води і світла (сидимо як за часів війни - палимо свічки і миємося дощем). І всім, вибачте, глибоко наплювати на нас рабів! Ось це правда, життя! І прийнятий Закон!».

Проблеми треба вирішувати

Ситуацію, яка склалася з гуртожитками, коментує Народний депутат України Євген Волинець: «Ситуацію можу охарактеризувати як складну. Але робота, спрямована на її поліпшення у даній сфері, триває. І ми сподіваємося, що прийняття Закону України № 3716-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків» від 8 вересня 2011 зрушить ситуацію з гуртожитками з мертвої точки і в кращу сторону.

Найбільш проблематичними з точки зору перспектив приватизації мешканцями, на мою думку, є гуртожитки, що вже знаходяться у приватній власності, які свого часу в процесі швидкої приватизації були «схоплені» у складі цілісних майнових комплексів і увійшли до статутних фондів разом з підприємствами.

Зараз триває робота над тим, щоб такі гуртожитки були повернуті у державну власність з подальшою передачею їх у комунальну власність.

Звичайно, тут очікується безліч проблематичних моментів: приватну власність так просто віддавати ніхто не захоче. Варіантів декілька: по-перше, викуп - держава бере на себе 50%, а другу половину виділяють на місцях. Такий розподіл фінансових витрат і при здійсненні капітального ремонту будівель перед приватизацією. Чи буде закладена і профінансована така стаття в Держбюджеті на 2012 рік, мені поки не відомо. Сподіваюся ...

Також, враховуючи те, що Законом продовжено термін мораторію на виселення з гуртожитків на 2 роки, з'являється додатковий час на вивчення і підготовку всіх документів для майбутньої приватизації мешканцями. У процесі такої підготовки, як уже показав досвід, нерідко виявляються факти спочатку незаконної (неправильної) приватизації гуртожитків. Такі випадки повинні бути анульовані в судовому порядку.

Також є прецеденти, коли місцевій владі вдається на тих чи інших умовах домовитися з власниками гуртожитків про повернення їх у комунальну власність.

Повинен сказати, що ставлення до того, що людей виселяють з кімнат, де вони живуть, у мене вкрай негативне. А, враховуючи, що мораторій на виселення продовжений, подібні дії відверто протизаконні, і вчиняють їх особи повинні понести відповідне покарання.

Замість висновку

Президент України після підписання Закону України № 3716-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків», заявив, що відтепер мешканців гуртожитків не будуть мати права відселяти із приміщень, в яких вони проживають. «Кожен українець повинен бути впевненим у своєму майбутньому у власних стінах», - зазначив Віктор Янукович.

На думку прийшов відомий вислів із фільму «Гараж», режисера Ельдара Рязанова. Одна з героїнь цього кіношедевру говорила: «Законним шляхом йти можна. Дійти важко». Не хочеться вірити, що й наші співгромадяни, що живуть в гуртожитках, в черговий раз на своїй гіркій практиці доведуть справедливість цього афоризму ...

Микола Бойко, спеціально для ІА «Україна Комунальна»

Перед кожною людиною постає питання, що стосується придбання свого куточка, тобто вдома. Як правильно купити будинок ? У вирішенні даного питання Вам допоможе величезний каталог будинків, викладений на сайті zoloche.ua. Зручний інтерфейс пошуку прискорити Ваш вибір.

 
Коментарі (0)