ГоловнаВибір редакціїHow much is the rent, або Квартплата по-київски

How much is the rent, або Квартплата по-київски

Згідно зі спискомСередня вартість оплати за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій для мешканців столиці України становить близько 2,5-3 грн з квадратного метра житлоплощі. Нарахування даної суми виконується диференційовано залежно від низки показників. Що ж впливає на вар

Згідно зі списком
Середня вартість оплати за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій для мешканців столиці України становить близько 2,5-3 грн з квадратного метра житлоплощі. Нарахування даної суми виконується диференційовано залежно від низки показників. Що ж впливає на вартість послуг за утримання прибудинкових територій, ми і спробували з'ясувати.

Для того щоб дізнатися про те, які послуги формують суму за обслуговування прибудинкових територій, які середні тарифи даного сервісу по Києву і, головне, ким проводиться нарахування цієї суми, ми звернулися до «Головного управління цінової політики виконавчого органу КМДА» (ГУЦП), де отримали роз'яснення: «Тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій розраховуються виконавцями послуг, іншими словами – підприємствами, які обслуговують будинки. Розрахунок вартості послуг здійснюється відповідно до Порядку формування тарифів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 № 529, а з 18.08.2009 р. – постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869, де алгоритм розрахунку тарифів на зазначені послуги залишився незмінним».

Згідно вищезазначеного Порядку до переліку послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій включено 18 статей витрат, а саме:

1. Прибирання прибудинкової території (середня вартість у столиці – 0,50 грн за 1 кв. м (без ПДВ));
2. Прибирання сходових клітин (0,24 грн);
3. Вивезення побутових відходів: збирання, зберігання, перевезення, переробка, утилізація, знешкодження та захоронення (0,32 грн);
4. Прибирання підвалів, технічних поверхів та покрівель (0,002 грн);
5. Технічне обслуговування ліфтів (0,20);
6. Обслуговування систем диспетчеризації (0,03 грн);
7.Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення, зливової каналізації (0,55 грн);
8. Дератизація (0,009 грн);
9. Дезінсекція (0,007 грн);
10. Обслуговування димовентиляційних каналів (0,04 грн);
11. Технічне обслуговування та поточний ремонт систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем при їх наявності (0,014 грн);
12. Поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього благоустрою, розташованих на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території, у тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків (0,24 грн);
13. Поливання дворів, клумб і газонів (0,01 грн);
14. Прибирання та вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу і проїзду, протиожеледними сумішами (0,004 грн);
15. Експлуатація номерних знаків на будинках (0,003 грн);
16. Освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води (0,11 грн);
17. Енергопостачання ліфтів (0,03 грн);
18. Періодична повірка, обслуговування та ремонт квартирних засобів обліку води і теплової енергії, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки (0,06 грн).

Виходячи з цього, можна зробити висновок, що середня вартість послуг складових тарифу по Києву відповідає сумі 2,47106 грн за 1 кв. м.

Зазначені суми, однак, не є постійною величиною, оскільки, як говорилося вище, розрахунок їх ведеться диференційованим шляхом. На формування вартості впливає, по-перше, загальна площа квартир будинку, оскільки калькуляційною одиницею розрахунку тарифу є 1 кв. м загальної площі квартири, по-друге, площа прибудинкових територій, які потрібно обслуговувати та прибирати.

«Кожна з цих складових обчислюється окремо з того чи іншого будинку. Диференційований підхід пояснюється наявністю або відсутністю конкретних пунктів, наприклад, чи є в будинку ліфт, скільки в будівлі під'їздів, поверхів, яка площа сходових кліток та прибудинкових територій і т.д. Крім того, окрім обслуговування прибудинкових територій та іншого господарства, в оплачувану мешканцями суму включаються витрати на поточний ремонт будинку і його інженерних систем. Як правило, розрахунки на поточний ремонт обчислюються за схемою 10% від суми капітального ремонту. Тобто, якщо, наприклад, витрати на капітальний ремонт покрівлі або фасаду становлять 100%, то сума, що виділяється на поточний ремонт, повинна становити одну десяту від неї. Це – накопичувальна сума, оскільки в щомісячному платежі вона становить копійки. По кожному будинку існує своя система розрахунку. Ось, наприклад, у будинку по вул. Михайлівська, 24Б складова суми на поточний ремонт – усього 0,3348 копійок з квадратного метра житлоплощі», - розповів «Україні Комунальній» директор КП «ЖЕК «Михайлівська» Володимир Данько. Крім коментарів пан Данько поділився з нами документом, в якому вказана плата за обслуговування прибудинкової території у вищевказаному будинку.

val

Як бачимо, для його мешканців вартість квартплати становить 2,73 грн за 1 кв. м житлової площі. «Хочу сказати, що середній тариф по прикріпленим до нашого ЖЕКу домівкам невисокий: у середньому він становить близько 2,30-2,70 грн за кв. м. Це пояснюється відсутністю великих площ прибудинкових територій, прибирання і обслуговування яких складають найбільшу частку у вартості квартплати. Для порівняння, на Нивках або на Троєщині, де площа прибудинкових територій досить велика, тариф складає 3-3,30 грн. Середній же тариф по столиці становить зараз близько 3 грн, але в центральних районах Києва ця сума менше», - пояснив В.Данько.

У чому проблема?
У бесіді з нашим кореспондентом директор КП «ЖЕК «Михайлівська» висловив думку про те, що нинішні тарифи виглядають оптимально і не потребують коригування.

«Проте не все в цьому питанні гладко і є деякі нюанси. Один з них полягає в тому, що зараз не зовсім зрозуміло, яким чином має здійснюватися облік щодо прибудинкових територій – місць загального користування, дитячих майданчиків, міжквартальних проїздів і т. д. Фактично виходить, що ці території не належать конкретним будинкам, оскільки як, наприклад, рахувати обслуговування дитячого майданчика, що знаходиться у дворі відразу кількох будинків, один з яких виходить у двір фасадною частиною, а інший – ні? Ми, природно, викреслили ці території з тарифів і на даний момент вони у нас є збитковими. Думаю, що фінансування всіх цих територій має здійснюватися з міського бюджету. Саме з причини збитковості територій загального користування ми часто не можемо забезпечити їх прибирання і обслуговування повною мірою», - прокоментували ситуацію в КП «ЖЕК «Михайлівська».

Така інформація, однак, викликала здивування у мешканців будинку по вул. Михайлівська 24А, у дворі якого вже сім з гаком років перебуває загороджений парканом майданчик, який фактично вважається в ЖЕКу клумбою, і за її обслуговування мешканці прилеглих будинків платять відповідно до тарифів.

«Від нашого будинку до зеленого паркану, що відгороджує цю «клумбу» від жителів, вісім з половиною кроків; про освітлення на сходових майданчиках ЖЕКу потрібно постійно нагадувати, ліфт знаходиться в аварійному стані – і за все це ми щомісяця платимо три з гаком гривні на місяць. Крім того, квитанції на квартплату часто приходять без урахування пільг», - нарікає мешканка цього будинку Діна Михайлівна. Ще один житель, який побажав залишитися інкогніто, повідомив нашому журналісту, що вищезгадана «клумба» вже давно використовується як звалище і притулок для безхатченків...

Варто, однак, відзначити, що, незважаючи на нарікання і скарги мешканців у бік роботи ЖЕКів, своєчасність оплати послуг показує непогані результати. Мабуть, тут позначається успішність політики заохочення дисциплінованих платників за ЖКП у вигляді 10% зниження вартості отриманих послуг.

Валерій Бакус, спеціально для ІА «Україна Комунальна»

 
Коментарі (0)