ГоловнаНовини ЖКГФінансування ЖКГКабмін затвердив порядок здешевлення іпотеки

Кабмін затвердив порядок здешевлення іпотеки

Уряд затвердив Порядок здешевлення для громадян вартості іпотечних кредитів. Які подальші кроки?

 

Уряд затвердив Порядок здешевлення для громадян вартості іпотечних кредитів. Які подальші кроки?

Нещодавно Кабінет Міністрів підтримав ініціативу Президента Володимира Зеленського про доступну іпотеку в межах 7% річних і затвердив Порядок здешевлення для громадян вартості іпотечних кредитів. Програму «Доступна іпотека» впроваджують через Фонд розвитку підприємництва шляхом внесення змін до урядових постанов від 24 січня 2020 року №28 і №29, відповідно до яких реалізують і фінансують державну програму «Доступні кредити «5—7—9%».

За словами міністра фінансів Сергія Марченка, у найкоротший термін Фонд розвитку підприємництва забезпечить реалізацію цієї програми через відповідні уповноважені банки. А скористатися такими іпотечними коштами зможуть громадяни України, які потребують житла. Вони отримають часткову компенсацію відсотків. Термін кредитування становитиме до 20 років за умови першого внеску, який має бути не меншим як 15% вартості іпотеки. Сума іпотеки буде обмежена 2 мільйонами гривень.

Нажаль, ситуація в Україні ще не дає банкам змоги кредитувати на довгий термін з фіксацією ставки на низькому рівні. А можливість збільшення ставки у майбутньому — істотний ризик, з яким далеко не кожен може впоратися. Тому уряд вирішив запровадити програму здешевлення іпотеки, щоб підтримати громадян і сім’ї, які потребують поліпшення житлових умов, але не мають для цього достатніх можливостей», — зазначила «Урядовому кур’єру» виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.

За її словами, дуже добре, що реалізовуватимуть програму через Фонд розвитку підприємництва, який вже має великий досвід кредитування за різними програмами малого та середнього бізнесу. Адже механізми надання таких позик чи то підприємцеві, чи пересічній фізичній особі однакові.

Зрозуміло, що першими учасниками іпотечної програми стануть банки, які кредитують придбання житла і вже співпрацюють із фондом у кредитуванні малого бізнесу. Долучитися до програми зможуть й інші банки, але їм для цього потрібно буде пройти акредитацію у фонді.

А робота цієї установи така: фонд компенсуватиме доступні кредити для бізнесу, тобто сплачуватиме частину відсоткової ставки (замість позичальника) банкам. Вони ж надаватимуть іпотечні кредити фізичним особам.

Експерти прогнозують, що зміни в іпотечному кредитуванні пожвавлять банківський сектор і уповільнять відтік молодих сімей з України за кордон. Фото Володимира ЗАЇКИ

Експерти прогнозують, що зміни в іпотечному кредитуванні пожвавлять банківський сектор і уповільнять відтік молодих сімей з України за кордон. Фото Володимира ЗАЇКИ

Позитивно до нової програми іпотечного кредитування ставиться аналітик Центру перспективних досліджень Єгор Киян.

«Ця урядова ініціатива заслуговує на увагу, хоч це ще не так, як відбувається у європейських країнах, де символічні відсотки, проте і не так, як було кілька років тому. Це може пожвавити банківський сектор і уповільнить відтік молодих сімей з України за кордон. Тому все це сприятливо вплине на молоде економічно активне населення. Однак для втілення цієї програми в життя необхідно, щоб було виконано певні умови», — зазначає експерт.

На думку аналітика, необхідно, щоб держава виконувала обов’язки, вносила своєчасно кошти на рахунки Фонду розвитку підприємництва і проводила компенсації. Відносна стабільність гривні й низька облікова ставка теж посприятимуть розвитку іпотечного кредитування.

 

 

 
Коментарі (0)