ГоловнаВибір редакціїКомерційний облік комунальних ресурсів: не всі питання вирішені

Комерційний облік комунальних ресурсів: не всі питання вирішені

Подібний проект закону готували майже 4 роки тому (від 24 жовтня 2007 року № 4098 «Про комерційний облік ресурсів, постачання яких здійснюється населенню з використанням мережі»). На думку експертів ринку, той проект закону був чітко відпрацьований, зрозумілий всім і мав великі шанси стати державн

Подібний проект закону готували майже 4 роки тому (від 24 жовтня 2007 року № 4098 «Про комерційний облік ресурсів, постачання яких здійснюється населенню з використанням мережі»). На думку експертів ринку, той проект закону був чітко відпрацьований, зрозумілий всім і мав великі шанси стати державним документом. Але зі зміною влади цей проект забули і, як у нас прийнято, взялися винаходити колесо.

Новий проект закону описує процеси, пов'язані з обов'язковим встановленням лічильників не зовсім чітко, і у експертів є до нього ряд зауважень.

По-перше, залишається не до кінця зрозумілим, хто повинен платити за встановлення та експлуатацію лічильників, кому це потрібно або вигідно?

Закон передбачає, що прибудинкові лічильники в багатоквартирних будинках будуть встановлюватися за рахунок державного або місцевого бюджетів, а також юридичних осіб, які цими будинками опікуються і управляють. Лічильники в приватних будинках будуть встановлюватися їх власниками, зазначає начальник управління нормотворчої діяльності МінЖКГ України Олександр Асадчев.

У деяких виникає питання, навіщо потрібні прибудинкові прилади обліку співвласникам багатоквартирних будинків, у більшості з яких вже стоять поквартирні лічильники. Сума показників цих лічильників, звичайно, не буде співпадати з показниками загального присадибного лічильника. Тобто мешканцям все одно доведеться компенсувати різницю, що утворилася, але незрозуміло за рахунок яких коштів і виходячи з яких розрахунків. Закон пояснює це достатньо не чітко: «Облік води лічильниками, які встановлені в квартирах багатоквартирних будинків не є комерційним». І все!

Можна припустити, що розробників закону мало хвилюють показники внутрішньоквартирних лічильників мешканців будинків, - тільки б були оплачені показники присадибної лічильника. Любителі загострити питання навіть можуть побачити тут лобіювання інтересів природних монополістів ...

Начальник головного управління цінової політики КМДА Василь Яструбинський зазначає, що цих непорозумінь не виникло б, якби закон був такий: «Облік води та теплової енергії лічильниками, які встановлені в квартирах багатоквартирних будинків не є комерційним, а є індикатором розподілу показників присадибного лічильника».

Тобто замість однієї платіжки, ймовірно, жителі будуть отримувати дві: одну, де буде відображатися плата за споживання води і тепла за показниками індивідуального приладу обліку в квартирі, і другу платіжку - за загальнобудинкові потреби.

І ще один спірний момент. Так як уряд підтримує перехід на індивідуальні системи опалення в багатоквартирних житлових будинках, обов'язкове встановлення прибудинкових лічильників може призвести до конфліктних ситуацій, які відбуваються навіть зараз.

«У нас в будинку вже давно працює загальний лічильник тепла, встановлений свого часу за великі гроші, - розповідає одна з мешканок багатоквартирного будинку в Запоріжжі. - І все було б добре, поки люди не стали переходити на індивідуальні системи опалення. Тепер за показниками лічильників платить лише дві третини жителів. Зрозуміло, що фінансове навантаження на них збільшилося».

Багатьох мешканців, також хвилює питання «Яким чином можна перевірити показання електро-і водяних лічильників у всіх квартирах?»

Також варто зазначити, що цей закон і курс Президента України Віктора Януковича щодо переходу на індивідуальні системи опалення якось не дуже поєднуються.

Крім того, існує думка, що встановлення присадибного лічильника не буде стимулювати мешканців багатоквартирних будинків зменшувати споживання води. Але це вже зовсім інше питання, пов'язане, швидше за все , з культурою споживання, а не з нормотворчістю...

Згадаймо також, що перший віце-прем'єр, міністр економічного розвитку і торгівлі Андрій Клюєв раніше заявляв, що до кінця 2012 року лічильники споживаного тепла повинні бути встановлені в кожному будинку. По його словами, в поточному році на забезпечення житлових будинків лічильниками було виділено 500 млн грн, а в наступному році планується виділення на ці цілі 3-4 млрд грн. При цьому лічильники, які встановлюються, повинні бути виключно українського виробництва.

Євген Рідош, спеціально для ІА «Україна Комунальна».

 
Коментарі (0)