ГоловнаКоментаріКоментаріКомунальна алхімія: тепло - з вугільного пилу

Комунальна алхімія: тепло - з вугільного пилу

У Міненерговугілля розрахували, що виробництво теплової енергії з використанням іншого виду палива дозволить українським теплокомуненерго, ТЕЦ і котелням економити до 6 млрд куб.м газу на рік.
Міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявив, що уряд має намір за рік перевести усі теплогенеруючі підприємства з природного газу на вугілля.
 
У Міненерговугілля розрахували, що виробництво теплової енергії з використанням іншого виду палива дозволить українським теплокомуненерго, ТЕЦ і котелням економити до 6 млрд куб.м газу на рік. При цьому пан Бойко підкреслив, що фінансувати впровадження нової технології пропонується за рахунок приватних інвестицій.
 
Для того, щоб залучити капітал у галузь, парламенту необхідно буде прийняти закон, яким буде дозволена приватизація комунальних ТЕЦ, а також уточнені умови передачі їх у концесію. «Але все це можливо буде тільки з однією умовою - переведення підприємств на водовугільну технологію», - підкреслив Юрій Бойко. Він також уточнив, що зараз переговори про впровадження цієї технології в Україні веде з китайськими компаніями.
 
Зазначимо, що водовугільне паливо (ВВП) - суміш з подрібненого вугілля та води, яку використовують у теплогенерації в якості заміни мазуту, природного газу і вугілля. Експерти відзначають, що технологічні переваги полягають у зниженні паливних витрат у порівнянні з мазутом і газом, а також зниженню шкідливих викидів, насамперед азотних сполук.
 
Крім того, крім технологічності паливо має досить високу теплотворність, що дозволяє знизити його вартість в 2-5 разів.
 
Проте в успішній реалізації нової урядової програми сумніваються як експерти, так і учасники ринку. За словами директора ОКП «Полтаватеплоенерго» Володимира Чернявського, перехід теплоенергетики на вугільну технологію буде доступним лише для великих підприємств. «Підприємство повинно мати потужності та площі зі зберігання вугілля, крім того, необхідно технологічно переоснастити підприємство для того, щоб забезпечити оптимальну подачу такого палива, утилізувати продукти горіння», - пояснив «У.К.» Володимир Чернявський.
 
За його словами, економічна вигода від переведення ТЕЦ та котелень також неоднозначна: «Теплопостачальні підприємства поки закуповують газ для виробництва теплової енергії для населення за дуже низькою ціною - всього 1,309 тисяч грн за кубометр. Тому використання інших видів палива в цьому випадку поки неконкурентноспроможне, - зазначив він. - Тут також необхідно враховувати високу технологічність природного газу в порівнянні з іншими видами палива. Але говорити про перехід на вугілля розумно у випадку, якщо мова йде про заміну газу, з якого виробляють тепло для бюджетних організацій і промислових споживачів, оскільки зараз його вартість для ТКЕ висока - 4,6 тис грн за кубометр».
 
«Перевести теплогенерацію на інші види палива, у тому числі й альтернативні уряд намагається не вперше, - відзначає заступник директора НТЦ «Психея» Геннадій Рябцев. - Кілька років тому йшлося про переведення ТКЕ на мазут. Однак з'ясувалося, що технологічно і фінансово це можливо лише для 30% підприємств країни. Також варто розуміти, що переведення галузі на водовугільну технологію вимагатиме багатомільйонних інвестицій. І тут необхідно прорахувати як зміниться собівартість гігакалорії тепла і чи не буде вона вища, ніж при використанні у виробництві природного газу».
 
Марія Цатурян
 
Коментарі (0)