ГоловнаІнтерв’юІнтерв’юКомунальний лікбез: орендна плата за землю

Комунальний лікбез: орендна плата за землю

Базою, за якою розраховується як орендна плата за землю, так і розмір земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні й даруванні земельних ділянок, - є нормативна грошова оцінка землі

Що є основою для розрахунку розміру орендної плати?

Базою, за якою розраховується як орендна плата за землю, так і розмір земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні й даруванні земельних ділянок, - є нормативна грошова оцінка землі. А орендна плата за землі державної і комунальної власності (встановлення граничних розмірів мінімальної і максимальної  ставок) регулюється нормами Податкового кодексу. Ними передбачено, що розмір ставки орендної плати за землю державної чи комунальної власності не може бути меншою від розміру земельного податку для земель  с/г призначення.

Як дізнатися про нормативну грошову оцінку своєї ділянки?

Вона зазначена в кожному сертифікаті на отримання земельної частки (паю). В основу розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки покладено якість земель у відповідній агро-кліматичній зоні. Суцільна нормативно грошова оцінка земельних ділянок була проведена у 1995-96 роках та затверджена обласними/районними радами.

Однак, щоб визначити, якою є нормативна орендна ставка за землю на сьогодні, її слід проіндексувати. Ця цифра індексується щороку – у зв'язку з індексом інфляції. Тобто, ту грошову оцінку, яка указана в сертифікаті, необхідно перемножити на індекс інфляції, і людина отримає вартість своєї земельної ділянки на сьогоднішній день.

Які ще цифри слід знати, щоб обрахувати орендну плату за землю?

Орендну ставку. Орендна плата за паї не має бути меншою ніж 3% від нормативної грошової оцінки землі, - так записано в указі Президента.

Отже, власник має на руках всі необхідні цифри і може самостійно обрахувати, яка орендна плата відповідає певній ділянці землі?

Так. Наприклад, у вашому сертифікаті зазначена нормативна грошова оцінка паю 3380 гривень. Щоб дізнатися нинішню нормативну оцінку паю, вам необхідно цю суму помножити на індекс інфляції – на сьогодні це 3,2. Отримуємо 10 816 гривень. Далі визначаємо 3% від цієї суми – 324 гривні 48 копійок. Це – мінімальний річний розмір орендної плати за землю, на який ви б мали розраховувати, якщо нормативна грошова оцінка 1 паю, записана у вашому сертифікаті, становить 3380 грн. Тож, здаючи свою землю в оренду, цю суму ви маєте використовувати як орієнтир, адже остаточна цифра, яку ви зафіксуєте в договорі, залежить від вашої домовленості з орендарем.

А як дізнатися про розмір орендної плати за землю державної чи комунальної власності?

Треба звернутися до районного відділу земельних ресурсів, взяти витяг з техдокументації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, де буде зазначена її нормативна вартість, і після цього рада чи адміністрація приймає рішення, який розмір ставки встановити – чи 3, чи 5 відсотків від нормативної грошової оцінки.

Ще одне питання – в якій формі отримується орендна плата за землю?

Це також важливе питання, яке сторони мають відобразити в договорі. До речі, типовий договір оренди землі, затверджений урядовою постановою, це передбачає, оскільки відносить форму оплати, разом із розміром та строками внесення, до так званих істотних умов., встановлюючи розмір орендної плати, можуть визначити і форму сплати. Вона може бути відробіткова, натуральна, грошова або ж поєднувати ці форми. Варто пам'ятати: якщо в договорі буде відробіткова форма, її вартість повинна дорівнювати тій грошовій сумі, яка зазначена в договорі оренди – тому що від цієї суми визначається податок, який необхідно утримати орендарю.

Щоб договір оренди землі став документом, його слід зареєструвати. Як це зробити?

Кожен договір оренди має бути офіційно зареєстрованим, оскільки він набуває чинності саме з моменту реєстрації. Сьогодні реєстрацію договорів оренди здійснюють територіальні органи Держземагентства. Але з наступного року порядок зміниться. З 1 січня 2012 року територіальні органи Держземагенства цю функцію здійснювати не будуть. Відповідно до закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», з 1 січня 2012 року це буде функцією Державної служби реєстрації при Міністерстві юстиції.

Є інформація, що Держземагенство має намір підвищити нормативну грошову оцінку земель приблизно у двічі. Це вплине на розмір орендної плати?

Справді, зараз Держземагентство розробляє нову методику обчислення нормативної грошової оцінки. Я думаю, що найближчого року вона буде затверджена, а разом з тим і нові підходи, які наблизять нормативну грошову оцінку до ринкової вартості земельної ділянки. Ми розраховуємо, що відтак зросте й мінімальний розмір орендної плати. У такому разі, я думаю, власники земельних ділянок більше будуть настроєні не продавати власні ділянки, а продовжувати здавати їх в оренду.

ІА «Україна Комунальна», за матеріалами Українського освітнього центру реформ в рамках проекту Світового банку «Видача державних актів на право власності на землю в сільській місцевості та розвиток системи кадастру».

 
Коментарі (0)