ГоловнаКоментаріТарифи ЖКГМВФ буде змушений піти на поступки

МВФ буде змушений піти на поступки

МВФ знову повірить обіцянкам Президента підвищити тарифи на газ і тепло в 2012 р., і Україна зможе отримати частину кредиту.

- МВФ ще не «віддячив» Україні за проведення пенсійної реформи. До того ж у переговорах з МВФ з'явилися нові чинники, які можуть виявитися корисними Януковичу, - це газові переговори з Росією і питання спільного україно-російсько-європейського управління газотранспортною системою України.

Останні розбіжності з Євросоюзом по «питанню Тимошенко» та демонстраційні зближення з Росією також дуже хвилюють гостей з МВФ. Відмова МВФ тільки підштовхне Януковича на більш конкретні кроки назустріч Росії. Зараз у переговорах з МВФ як ніколи превалює політичний, а не економічний фактор.

Саме тому ці два питання – підвищення ціни на газ для населення і ТКЕ, - вже давно потребують термінового вирішення аж до «хірургічного» втручання. У принципі, МВФ вимагає від Януковича прийняття саме таких жорстких і радикальних заходів. А також – забути про політичний імідж, популярність і парламентські вибори-2012.

Сьогодні населення платить 725-798 грн за 1000 куб. м природного газу (обсяг споживання до 2500 куб. м). При цьому собівартість видобутку природного газу у державних підприємств у середньому становить близько 420-550 грн за 1000 куб. м. Також потрібно враховувати вартість транспортування газу до споживача. Навіть неозброєним оком видно, що на інвестиції та розвиток нових родовищ природного газу у компаній залишається недостатньо коштів.

Те ж саме стосується теплокомуненерго, для яких встановлена пільгова ціна 1309 грн за 1000 куб. м газу. При цьому ТКЕ споживають російський газ, і вже сьогодні його ціна складає 400 дол. (3200 грн). Бюджет України зобов'язаний компенсувати різницю, яка виникає, а це фактично 2000 грн за кожну тис. куб. м газу.

У той же час ціна на газ для населення з нинішніх 725-798 грн за 1000 куб. м може підвищиться до 1200-1300 грн. Для ТКЕ ціна повинна підвищиться з 1309 грн за 1000 куб. м газу, як мінімум, до рівня в 2500 грн.

На даний момент МВФ не потрібна ще одна економічна «гаряча точка», як, наприклад, Греція чи Білорусь. Але економіку України без кредиту МВФ може струснути аж надто серйозно.

Населення щорічно споживає 18 млрд куб. м природного газу. Державні компанії «Укргазвидобування» і «Чорноморнафтогаз» добувають разом всього 16 млрд куб. м. Відповідно 2 млрд куб. м газу для потреб населення доводиться докуповувати у російського «Газпрому».

Існує ще одна державна компанія - «Укрнафта», яка видобуває щорічно близько 2,5 млрд куб. м газу. «Укрнафта» зобов'язана передавати цей обсяг газу для потреб населення, але керівники компанії, близькі до групи «Приват», вже давно ігнорують вимогу закону і фактично завдають збитків державі.

Підприємства теплокомуненерго (разом з великою столичної енергокомпанією «Київенерго») споживають близько 12 млрд куб. м газу щорічно. Сумарно виходить, що Україна змушена закуповувати в Росії 14 млрд куб. м газу для двох дотаційних категорій – населення і ТКЕ.

Цей обсяг газу обійдеться бюджету України за підсумками 2011 р. в суму 4,2 млрд. дол. (при середній ціні газу 300 дол. за 1000 куб. м).

Тому на цей раз МВФ може відступити і піти назустріч Януковичу. МВФ знову повірить обіцянкам Президента підвищити тарифи на газ і тепло в 2012 р., і Україна зможе отримати частину кредиту.

Не дивлячись на всі обставини, які сьогодні грають на руку України, лінія поведінки Януковича не є правильною. Він продовжує згубну практику своїх попередників Леоніда Кучми і Віктора Ющенка щодо стримування тарифів на енергоносії і тим самим далі риє економічну яму для України.

 
Коментарі (0)