ГоловнаКоментаріКоментаріНавіть віддавши ГТС, Україна отримає лише тимчасову знижку на газ

Навіть віддавши ГТС, Україна отримає лише тимчасову знижку на газ

13 грудня, на брифінгу Прем’єр-міністр України Микола Азаров заявив, що готовий ухвалити бюджет 2012 з ціною на імпортний газ по 400 доларів за тисячу кубів.

13 грудня, на брифінгу Прем’єр-міністр України Микола Азаров заявив, що готовий ухвалити бюджет 2012 з ціною на імпортний газ по 400 доларів за тисячу кубів. Можливі наслідки цього кроку коментує Голова Комітету енергетичної незалежності України, експерт з енергетичних питань Іван Надєїн.

Найкращий вихід з ситуації – це затвердження проекту бюджету на 2012 рік з ціною газу не менше 400 дол. за 1 тис. кубометрів, подання позову в Стокгольмський арбітраж та поступове заміщення імпортного «блакитного палива» газом власного видобутку, вугіллям і альтернативними видами палива.

Виставляючи на продаж газотранспортну систему, Україна повторює білоруський сценарій: труба в обмін на дешевий газ протягом найближчих 3-4 років. Але це шлях в нікуди. Він не вирішує жодну нашу проблему. Ні проблему зменшення споживання енергетичних ресурсів, ні проблему їх вартості в довгостроковій перспективі. Натомість ми впускаємо в Україну «Газпром», який буквально за декілька років монополізує як наш внутрішній ринок, так і ринок транзиту газу.

Росія з 2015 року планує підвищення внутрішніх цін на газ до рівня рівнодоходності з експортними. Відповідно, навіть якщо ми, як і Білорусь, здамо свою ГТС, ціна на газ через 3 роки знову почне підвищуватися.

При цьому потрібно розуміти, що вартість української газотранспортної системи (без газосховищ) має скласти не менше $50 млрд. (з розрахунку «Белтрансгазу» в $5 млрд., пропускна спроможність якої в 10 раз менша за українську). І втратити такий актив в обмін на тимчасову знижку на газ буде вкрай невигідно

В такій ситуації для України більш прийнятним є шлях, по якому пішли Польша, Німеччина, Італія та інші країни ЄС.

Компанії цих країн подали позов в суд проти «Газпрому», намагаючись довести необґрунтованість високих цін на газ. І досягли успіху. Італійська Edison виграла позов, а голова правління «Газпрому» вже заспокоює Європу, обіцяючи зменшення цін на газ в 2012 році. При цьому потрібно пам’ятати, що вартість «блакитного палива» для країн ЄС складе близько 400 дол. за 1 тис. кубометрів. В цій ситуації в України є всі підстави для оскарження цін на газ, адже ми знаходимося ближче і від ціни в 400 дол. як мінімум потрібно відняти 40-60 дол. за транзит.

Таким чином, ринкова ціна на газ для України навіть без знижок має складати не більше 340 дол., а врахуванням уступок по продовженню оренди Чорноморського флоту – близько 240 дол. за 1 тисячу кубометрів.

Україна інтегрована в європейський енергетичний простір, і цим теж потрібно користуватися під час перемовин з Росією.

Ще в вересні 2010 року Україна підписала протокол про приєднання до Енергетичної співдружності, а в жовтні 2011 року взяла на себе зобов’язання запровадити положення «третього енергетичного пакет, відповідно до якого компанії-продавці газу і електрики не повинні володіти транспортними мережами. До чого взагалі тоді питання про ГТС. «Газпром» в принципі не може володіти трубою. В іншому разі, ми порушимо взяті на себе зобов’язання, і поміняємо напрямок руху на 180 градусів – з Європи на Азію. 

 
Коментарі (0)