ГоловнаПублікаціїПодіїІнфографіка: чим відрізняються трудовий і цивільноправовий договори?

Інфографіка: чим відрізняються трудовий і цивільноправовий договори?

Державна служба України з питань праці роз’яснює, чим відрізняється трудовий та цивільноправовий договори
Роботодавець пропонує вам укласти цивільно-правовий договір замість трудового? Державна служба України з питань праці роз’яснює, чим відрізняється трудовий і цивільноправовий договори, пише "Україна Комунальна".
 
Що таке трудовий договір?
 
Трудовий договір – це угода  між найманим працівником і роботодавцем. Останнім може бути компанія, ФОП і навіть фізична особа, яка наймає водія або няню.
 
За трудовим договором працівник зобов’язується виконувати роботу, зазначену в договорі, а роботодавець – виплачувати за це заробітну плату й забезпечувати гідні й безпечні умови праці, передбачені законодавством про працю. Фахівцеві мають надати робоче місце, обладнання, засоби індивідуального захисту тощо.
 
Трудовий договір регулює процес виконання роботи за певною спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, а також вимагає дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку.
 
З одного боку, найманий працівник залежить від роботодавця. Якщо ви хочете взяти відпустку, залишитися вдома за сімейними обставинами, піти до лікаря протягом робочого дня – маєте отримати дозвіл керівника.
 
З іншого – працівник має низку соціальних і трудових гарантій:
  • регулярна оплата праці – щонайменше двічі на місяць;
  • нормований робочий час;
  • лікарняні;
  • оплачувані вихідні й відпустки;
  • захист від незаконного звільнення тощо
Що таке цивільно-правовий договір?
 
За цивільно-правовим договором (угодою) немає роботодавців і працівників. Є виконавець, який зобов’язується зробити певну роботу або надати послугу, і замовник, який приймає роботу й оплачує її.
 
Такі взаємовідносини можуть укладатися між будь-якими юридичними або фізичними особами і регулюються Цивільним кодексом України. На них не поширюється дія трудового законодавства.
 
Предметом договору є кінцевий результат, а не процес його досягнення. Обидві сторони – незалежні й рівноправні. Замовник не має піклуватися про умови праці, надавати робоче місце й обладнання, оплачувати лікарняні. Виконавець самостійно організовує роботу і відповідає за її вчасне виконання.
 
Розмір винагороди й термін оплати визначаються угодою сторін, а не законодавством.
 

Зазвичай цивільно-правовий договір укладається для виконання разових, а не систематичних робіт. 

 
Коментарі (0)