ГоловнаКолонкиОСББІсторія одного ОСББ: створити, керувати, вижити...

Історія одного ОСББ: створити, керувати, вижити...

Історія одного ОСББ, яка потрапила нам до рук – це теж привід для дискусії. Адже хто у цій історії правий, а хто ні, навіть суди не можуть розібратись. Але зрозуміло одне: це яскравий приклад недосконалості українського законодавства. ОСББ «Садовніченка, 15» знаходиться у місті Па

Історія одного ОСББ, яка потрапила нам до рук – це теж привід для дискусії. Адже хто у цій історії правий, а хто ні, навіть суди не можуть розібратись. Але зрозуміло одне: це яскравий приклад недосконалості українського законодавства.

ОСББ «Садовніченка, 15» знаходиться у місті Павлограді Дніпропетровської області. Зареєстроване воно 8 липня 2009 року. За створення цього ОСББ проголосували власники 29 квартир з 30. Будинку на сьогоднішній день 20 років, він має 5 поверхів, 3 під'їзди, 30 три- і чотирикімнатних квартир.

Про існування ЖЕКу в цьому будинку не нагадувало майже нічого: жодного ремонту будинку чи під'їздів; ані сантехників, ані електриків. Навіть про двірників – жодної згадки.

Створення ОСББ було не з легких. Перше, з чим довелось зіштовхнутись: на загальних зборах виступили незгодні зі створенням об'єднання власники першої квартири. Оскільки їхні доводи про те, що ЖЕК – це благо, не були сприйняті серйозно.

Силами ініціативної групи процес було розпочато, почались трудові будні. При цьому ЖЕК не мав навіть технічної документації на будинок, ну а про те, що згідно закону у будинку перед передачею на утримання ОСББ повинен бути проведений капітальний ремонт, й мови не було. Серед мешканців знайшовся юрист, бухгалтер, електрик; голова був обраний одноголосно. Вирішили, що оплату за газ, електроенергію, водопостачання, водовідведення та опалення мешканці проводять кожен окремо, а плату за обслуговування будинку встановили на рівні 1,5 гривні за метр квадратний.

Одного лише сміття з прилеглої території ОСББ коштом мешканців вивезли 108 кубометрів – 27 машин! В будинку був установлений електрозаземлюючий контур, проведений спочатку частковий ремонт покрівлі, в під'їздах встановлено металопластикові вікна, відновлено освітлення, козирки, в підвалі замінили трубопроводи водо- та теплопостачання на пластикові. Тобто робота по відновленню будинку велась постійно. Усі мешканці брали участь в роботі об'єднання, всі працювали на добровільних засадах, не отримуючи за свою роботу матеріальної винагороди. Двірників і прибиральниць вирішили перший час не наймати, прибирати територію самотужки на регулярних суботниках, а зекономлені кошти вкладати у ремонт будинку.

Було лише одне «але»: власниці першої квартири відмовились не тільки вступати до ОСББ, а й підписувати договір і сплачувати рахунки на утримання будинку та прибудинкової території. Незважаючи на те, що це пряме порушення закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку». Отже мешканки чотирикімнатної квартири вирішили жити за рахунок інших співвласників. Одразу зауважимо, що рахунки не сплачуються за весь час існування ОСББ, а площа квартири складає 88,6 кв. м – тобто на сьогоднішній день заборгованість квартири №1 перед ОСББ становить близько 3000 грн., а дохід ОСББ з усіх 29 квартир на місяць складає 3300 грн. Брати участь у будь-яких колективних заходах щодо покращення умов проживання в будинку ці мешканки також відмовляються.

Конфлікт загострився, коли дійшла черга до заміни комунікацій. Під час демонтажу старого центрального трубопроводу було виявлено трубу, яка була приварена до нього, але не входила до числа штатних труб, через які вода подавалась в квартири мешканців. Як потім з'ясувалося, мешканки кв. №1 самовільно підключились до холодного водопостачання, порушивши технічні умови. Їм запропоновано підключити водопостачання згідно технічних вимог коштом ОСББ. На що вони не тільки не погодились, а почали наполягати на використанні водогону у звичний для себе спосіб – в обхід вертикального трубопроводу.

Згодом комісією в складі представників ЖЕКу, міськводоканалу, теплоенерго та міськвиконкому було виявлено, що до квартири №1 окрім води, було самовільно підключено теплопостачання в лоджію та ванну кімнату з порушенням технічних умов.

Тож власниці першої квартири не лише переробили «під себе» водогін, а ще й зайняли побутові приміщення будинку під свої приватні потреби. Та все ж, щоб не поглиблювати конфлікту, ОСББ було змушене підключити воду на їхніх умовах.

Як виявилось, ситуація з водогоном була лише приводом, оскільки далі вищезгадані жительки розпочали справжню війну проти всіх мешканців будинку, об'єднання співвласників, а особливо – проти ініціативної групи, яка створювала ОСББ, та самого голови об'єднання.

Для початку незадоволені звернулись у місцеву пресу з проханням поінформувати місто, як ОСББ порушує їхні права на користування водою. Оскільки журналісти не допомогли, мешканки квартири №1 вдалися до інших дій – почали закидати силові структури заявами з вимогою «покарати всіх учасників ОСББ». Дві заяви було відправлено до міліції, 4 – до прокуратури. В усіх випадках була отримана відмова. Тоді дійшла черга до судів: позов включав вимогу до ОСББ в особі його голови про відшкодування моральних збитків у сумі 5 тис. грн. та матеріальних збитків, які нібито було завдано діями голови ОСББ під час відключення цієї квартири від водопостачання.

Спочатку у задоволенні позову відмовив суд першої інстанції м. Павлограда, потім Дніпропетровський апеляційний суд. Після кожного рішення не на свою користь позивачки знов звертаються до суду. Тож голові ОСББ доводиться регулярно ходити до прокуратури чи на засідання суду, враховуючи, що він керує справами будинку виключно на волонтерських засадах у вільний від роботи час.

Тим часом будинок встиг стати одним з кращих у місті, завдяки цьому вдалось отримати кошти з бюджету на завершення капітального ремонту покрівлі. Уперше за довгі роки мешканці отримали належне тепло в своїх квартирах, чисте подвір'я...

Керуючись прикладом «Садовніченка, 15», декілька будинків навколо теж створили ОСББ.

Але нарешті знайшовся суддя, який не взяв до уваги жодних свідчень, актів, технічної документації, навіть довідку з УЖКГ про відсутність у позивачок дозволу на індивідуальне підключення до водопроводу. Тож суд вирішив, що підключення до водопроводу з порушенням усіх нормативних та технічних вимог є правомірним, а також присудив стягнути з ОСББ на користь позивачок відшкодування збитків. Мешканці ОСББ подали апеляцію для оскарження рішення суду...

Виникає декілька закономірних питань: чи у багатьох українців виникне бажання створювати об'єднання, які мають купу зобов'язань і майже жодних прав? Як убезпечити себе від таких ситуацій, коли мешканці користуються всіма комунальними благами і при цьому не лише відмовляються сплачувати за тарифами, а ще й намагаються «покарати» своїх сусідів матеріально?

Ну і зовсім риторичні питання: кому потрібно те ОСББ? Мешканцям, які справно платять? – Так. Комісіям – відзвітувати про гарну організацію процесу? – Так. Двом власницям квартири №1 за адресою вул. Садовніченка, буд. 15? – Так, навіть їм – це ж така розвага на пенсії, неабияка увага оточуючих, та й додатковий заробіток у вигляді присуджених збитків. А не потрібне те ОСББ голові, який внаслідок усіх стресів отримав великі проблеми зі здоров'ям: переніс інфаркт, вже сім місяців лікується, переважно в стаціонарі, не забуваючи при цьому виконувати свої обов'язки щодо ОСББ. Також не раді, що взялись до цієї невдячної справи, члени ініціативної групи, адже двоє учасників групи теж встигли побувати в реанімації з серцевими нападами – кожного ранку їх проводжають, а ввечері зустрічають нецензурною лексикою, образами, звинуваченнями та прокльонами мешканки квартири №1.

Отже, якщо ви стоїте на порозі створення ОСББ, можливо ця стаття стане у пригоді, підкаже, до чого треба бути готовим. А якщо ви замислились над тим, чи не очолити б об'єднання, майте на увазі, що лише професійних та господарських навичок тут замало. Окрім них знадобляться витривала нервова система і величезний запас здоров'я, щоб було, що витрачати на проблеми, які можуть створити недосконала законодавчо-нормативна база, відсутність коштів на поточні потреби та ремонтні роботи або непорядні люди.

Лупова Тетяна спеціально для ІА «Україна Комунальна»

 
Коментарі (0)